DANIEL SILVA
GABRIEL ALLON tom 20
"To, co niewyobrażalne, może się wydarzyć."
Dwudziesta przygoda czytelnicza z udziałem Gabriela Allona, jednak nie ma dużej potrzeby sugerowania się kolejnością tomów, można je czytać niezależnie od siebie. Daniel Silva dostępnie wszystko opisuje, łatwo łapie się istotne aspekty przeszłości. W tej odsłonie serii autor zszedł nieco z głównej ścieżki klimatów szpiegowskich, choć wciąż wyczuwalnie pobrzmiewały, a udał się w stronę sensacji, obejmującej wydźwiękiem dwa tysiąclecia. Książkę dobrze mi się czytało, lecz nie poczułam intensywnego przepływu adrenaliny, do jakiego przyzwyczaił mnie Silva. Mknęłam po fabule, ale gdzieś do setnej strony, później nabrała monotonnych dywagacji o podłożu religijnym. Natomiast spostrzeżenia odnośnie rośnięcia w siłę skrajnych prawicowych ruchów słusznie warte są solidnej refleksji i rozważenia. Pisarz przemycił do powieści współczesne obawy społeczeństw.
Poruszana tematyka odpowiedzialności za śmierć Jezusa nie interesuje mnie, a autor przeciągał szczegóły, zatem trudno było mi się mocniej zaangażować. Zdaję sobie sprawę, że przybliżenia konieczne były dla wyjaśnienia mniej zorientowanym, lecz spowalniały akcję, przeciągały postoje, wybijały z rytmu, zwłaszcza obeznanych z zagadnieniem. Brakło mi również szczególnego pazura w działaniach kluczowej postaci, nie takiego go zapamiętałam z poprzednich odsłon. Teraz okazał się lekko rozleniwiony i rozkojarzony, z wielką pulą ufności i bezkrytyczności. Pewne rzeczy zbyt łatwo mu przychodziły. Wybór papieża spowijało małe prawdopodobieństwo incydentów, nie było wyczekiwanego silnego napięcia, choć scenariusz zdarzeń wypełniały efektowne sceny. Zwroty akcji okazały się łatwe do przewidzenia, zatem i zakończenie przybrało oczekiwany wydźwięk. Pomimo wskazanych zastrzeżeń, powieść sprawdzi się jako pomysł na luźniejsze spotkanie z sensacją. Tajemnice do odkrycia, spisek do obalenia, pogoń za prawdą, poszukiwanie artefaktu, przeciwstawienie się mrocznym cieniom ludzkich dusz, wejrzenie w tajne archiwa Watykanu.
Gabriel Allon wypoczywa z rodziną w Wenecji. Dowiaduje się o śmierci przyjaciela, papieża Pawła VII. Osobisty sekretarz głowy Kościoła poddaje prywatnie w wątpliwość oficjalną wersję ataku serca, dla niego okoliczności są nader podejrzane. Luigi Donati prosi izraelskiego asa wywiadu o pomoc w rozwiązaniu zagadki, tym bardziej, że z komnaty papieskiej znika list z arcyważną informacją. Im głębiej kopią w poszukiwaniu prawdy, tym więcej dowiadują się o tajemniczym Zakonie Świętej Heleny i jego członkach. Czarne chmury zbierają się nad Watykanem. Czy uda się je rozproszyć, dotrzeć do źródła intrygi, zapobiec nieszczęściom na europejską skalę, i to jeszcze przed zbliżającym się konklawe? Poprzednie odsłony serii przybliżone na Bookendorfinie: "Nowa dziewczyna", "Angielski szpieg", "Czarna wdowa", "Dom szpiegów", "Inna kobieta".
4/6 – warto przeczytać
powieść szpiegowska, 362 strony, premiera 06.11.2020, tłumaczenie Robert Ginalski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska.
środa, 23 grudnia 2020
ZAKON
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
20 tomów? To coś dla mnie, bo lubię takie długie serie jednego autora :-) A jakie prezent byłby z tego ciekawy :-)
OdpowiedzUsuńkrystynabozenna
Też lubię, jak seria jest długa, bo można wspaniale zżyć się z bohaterami.
UsuńA ja lubię tak do 5 tomów, bo potem się gubię w fabule. Nie przepadam też za faktem, że jest w książkach masa bohaterów, bo nie mogę ich spamiętać.
UsuńSpora ilość bohaterów na pewno nie jest zaletą, bo można się pogubić.
UsuńCzytałam kiedyś jakiś środkowy tom i bardzo przypadł mi do gustu.
OdpowiedzUsuń20 tomow? Nie, to zdecydowanie nie dla mnie :)
OdpowiedzUsuńCiekawa tematyka, pozycja nie jest też jakimś opasłym tomiskiem, to może się skuszę :)
OdpowiedzUsuńNie czytałam nic tego autora, może kiedyś :)
OdpowiedzUsuńChyba jeszcze nie miałam okazji spotkać się z tym autorem, ale lubię tego typu okładki, więc chętnie przyjrzę się serii bliżej ;)
OdpowiedzUsuńTa seria zaskakuje mnie objętością, ale nie mówię jej nie :)
OdpowiedzUsuńmyślę, że mogłabym tą ksieżke przeczytać w wolnej chwili
OdpowiedzUsuńnie czytałam nic tego autora
Ja czytałam kiedyś jakiś środkowy tom i wiele nie straciłam z kontekstu, więc mi się podobała.
UsuńZnany autor i chyba poczytny skoro już 20 tom wydał...
OdpowiedzUsuńJeszcze nic Silvy nie czytałam, ale w mojej bibliotece jest to jeden z najbardziej poczytnych autorów, szczególnie wśród panów ;)
OdpowiedzUsuńWcale mnie to nie dziwi, że twórczość autora cieszy się popularnością.
UsuńTo totalnie nie mój klimat, ale pewnie spodobałaby się mojej mamie ;)
OdpowiedzUsuńChyba nie podjęłabym się przeczytania całej serii, ale jakieś pojedyńcze tomy czemu nie. Temu akurat mogłabym przyjrzeć się bliżej.
OdpowiedzUsuń20 tomów to trzeba mieć samozaparcie, ale jakby rozłożyć w czasie to czemu nie.
Usuńto są bardzo ciekawe historie, fajnie można poprowadzić fabułę, ale kiedy się przedobrzy to niestety nic ciekawego z tego nie wynika
OdpowiedzUsuńPo pierwsze nie wiedzialam, że to jakaś część cyklu. Po drugie wątpię, że po nią w najbliższej przyszłości sięgnę.
OdpowiedzUsuńFabuła brzmi podobnie jak do filmu chyba "Gral" - tam też ginęli co prawda nie papieże ale prymasi czy tam biskupi. Tak jakoś się mi skojarzyło.
OdpowiedzUsuńTyle tomów chętnie bym przeczytała, gdyby wciągnęła mnie akcja.
OdpowiedzUsuńNie znam autora. Nie sądzę, abym to przetrawiła.
Myślę jednak, że książki znajdą swoich czytelników.
Pozdrawiam :-)
Irena-Hooltaye w podróży
O jacie nie wiem czy bym wytrwała do ostatniego tomu ;p
OdpowiedzUsuńOstatnio przy okazji ukazania się nowych tomów ponownie zwróciłam uwagę na tę serię. Zapowiada się interesująco.
OdpowiedzUsuńWydaje się ciekawa, jednak odstrasza mnie to, ze to już 20 tom! Kiedy to wszystko przeczytać?! Zdecydowanie wolę krótsze serie.
OdpowiedzUsuńNie trzeba wszystkiego czytać raz za razem 😊 Faktem jest, że tomów jest już niesamowicie dużo.
Usuń