poniedziałek, 4 kwietnia 2016

WIOSKA MORDERCÓW Elisabeth Herrmann 89/2016

[PRZEDPREMIEROWO]

SANELA BEARA tom 1

"Pies spojrzał na dziewczynkę i podkulił ogon. Ona też odczuwała ten nieokreślony rodzaj strachu jak tamte stworzenia, które zbudziły się w obliczu nadciągającego kataklizmu, jaki miał unicestwić całą wieś."

Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, wciągająca mieszanka thrillera i kryminału, zapewniająca kilka godzin świetnie spędzonego wolnego czasu z książką w ręku. Z wielkim zainteresowaniem i uwagą zagłębiamy się w jej treść, a towarzyszy nam specyficzna, mroczna, nieco duszna atmosfera, podsycana zastanawiającymi zbiegami okoliczności, podobieństwem wydarzeń, głęboko skrywanymi urazami i silną potrzebą zemsty. A do tego znaczący udział zwierząt w opisywanej historii, mocno zaniedbana i niemal opuszczona przez mieszkańców tajemniczo złowroga wieś, makabryczne morderstwo popełnione w ogrodzie zoologicznym. Początkowo, tylko z pozoru akcja wydaje się mało dynamiczna, przez większą część książki autorka zaprasza nas do dobrej detektywistycznej gry, umiejętnie podgrzewa nastrój niepewności, włączając w fabułę kolejne wątki i poszlaki, zagęszczając coraz mocniej niebezpieczny klimat, z czasem wydarzenia nabierają mocnego przyspieszenia, aby pod koniec książki nie pozwolić czytelnikowi na złapanie chwili wytchnienia. Zakończenie zaskakuje swoimi domknięciami i precyzją, mamy przekonanie, że tak właśnie mogłoby być i że jest to jak najbardziej prawdopodobne i odpowiednie spięcie klamrą wszystkich wątków.

Już pierwsze strony powieści sugerują, że będzie to niezwykła psychologiczna rozrywka, z łatwością wpadamy w zastawione na nas przez autorkę sidła. W bardzo ciekawy sposób podsycane jest nasze zainteresowanie przebiegiem zdarzeń i sytuacji doprowadzających do rozwiązania zagadki zbrodni. Często podczas śledzenia akcji wtóruje nam groza i przerażenie, najlepsze thrillerowskie akcenty silnie działające na czytelniczą wyobraźnię. Główna bohaterka, Sanela Beara, energiczna młoda policjantka, obdarzona wielką intuicją, sprawia wrażenie bardzo wyrazistej postaci, jednak wiąże się z nią jeszcze wiele zagadkowych zachowań i pewna tajemniczość, która przypuszczalnie odkrywana będzie w kolejnych tomach cyklu. Duet psychologów, Jeremy Saaler i Gabriel Brock, przekonują nas swoim zaangażowaniem w sprawę określenia poczytalności mordercy i podejmowanymi działaniami. Interesującą postacią wydaje się również Lutz Gehring, naczelnik berlińskiego wydziału kryminalnego, z uwagą obserwujemy jego wewnętrzną walkę. Wszyscy bohaterowie prezentują pełen wachlarz wad i zalet, czujemy głębokie przemyślenie i konsekwencję w ich kreacjach, co powoduje, że nie są odrealnieni i z dużym zaangażowaniem śledzimy ich poczynania. Fabuła, klimat, bohaterowie i psychologia morderstwa to zdecydowanie mocne strony książki, gorąco zachęcam do wkroczenia w jej mroczny i tajemniczy świat. Czy uda się Saneli Bear rozwikłać bardzo skomplikowaną zagadkę morderstwa i przyczyn wyludnienia wioski? Co z tym wszystkim wspólnego mają wiejskie psy? Jak bardzo przerażające niebezpieczeństwo zagraża kobiecie?

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny

Data premiery: 05.04.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

34 komentarze:

  1. Bardzo mnie cieszy tak pozytywna opinia, bo wiele sobie po tej książce obiecuję. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wciąga i to bardzo, świetny cykl się zapowiada, a główna bohaterka to bardzo tajemnicza postać. :)

      Usuń
  2. książka dla mnie ! Lubię takie klimaty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie też lubię takie klimaty i bardzo chętnie po nie sięgam, wiele czytelniczej satysfakcji. :)

      Usuń
  3. Jest w pdfie ? Gdzie dostanę ?? Chcę ją !!!! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Brzmi jak idealna ksiazka dla mnie. Kryminaly i thrillery to zdecydowanie moje ulubione pozycje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz jestem w fazie kryminalnego czytania, lubię wpaść w taki detektywistyczny nastrój podszyty mocnym thrillerowskim pazurem. :) Mocnego zaczytania! :)

      Usuń
  5. super recenzja na pewno sięgnę po tą książkę to moje klimaty. pozdrawiam i zapraszam do nas http://siostrydajarade.blogspot.com/2016/04/babka-smietankowa.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam wrażenie, że cykl dostarczy nam mnóstwo dobrej satysfakcji czytelniczej, mocne akcenty, niezbędny dreszczyk emocji, świetna fabuła i narracja. :)

      Usuń
  6. Już sam tytuł zachęca, a czytając fabułę mam ochotę szybko sięgnąć po te pozycję :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tytuł bardzo zachęca, ale mnie również szalenie spodobała się okładka, która natychmiast zwróciła moją uwagę. :) Bardzo się cieszę, że dobre pierwsze wrażenie pokryło się z intrygującą i ciekawą treścią. :) Sympatycznego zaczytania! :)

      Usuń
  7. Lubię inteligentne ksiązki, które wymagają zaangażowania od czytelnika ;-) Dodaję na listę "do przeczytania". Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dlatego właśnie poszukuję takich psychologicznych osadzeń w powieściach, daje mi to możliwość bardziej kreatywnego ich odbioru. :)

      Usuń
  8. Już sam tytuł jest ciężki, ale takie są prawa tego gatunku. Nie jestem pewna czy przy moim obecnym nastroju powinnam sięgnąć po tą pozycję, ale znam kogoś, kto będzie uszczęśliwiony. Dziękuję za podsunięcie tytułu. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tytuł świetnie komponuje się z treścią książki, ale faktycznie ta mroczność w nim drzemie. :) Cieszę się, że mogłam pomóc. :)

      Usuń
  9. Tajemnica i morderstwo?! MOJA KLIMATY!! Iza, ja dzięki Tobie wiem co w trawie piszczy jak nigdy dotąd! :D Szkoda tylko że czasu nie ma na czytanie :/. Jak Ty to robisz kobieto?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytam, czytam i czytam, w każdej chwili, tak sobie właśnie obiecałam, kiedy przez kilka lat nie miałam na to zaczytanie czasu. :) Staram się wyłapywać jak najwięcej nowości wydawniczych, ale też z wielką przyjemnością zaglądam do wcześniejszych propozycji czytelniczych, jak ja to lubię. :)

      Usuń
  10. Ciekawa recenzja, zachęca do zapoznania się z książką. Polecę ją mojemu tacie, oni lubi takie psychologiczne kryminały.
    pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa. :) A cykl zapowiada się niezwykle obiecująco. :)

      Usuń
  11. Nie czytałam jeszcze tego typu książek, może warto spróbować ? Bardzo zaciekawiła mnie twoja recenzja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto spróbować, wciągnęłam się w specyficzny klimat tej książki niemal natychmiast, a taki efekt zwielokrotnia nasze czytelnicze doznania. :)

      Usuń
  12. Polecę tę książkę mojej siostrze

    OdpowiedzUsuń
  13. Hmmm, trzeba będzie przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  14. Opis i okładka książki od razu mi się skojarzyły z horrorem "Amityville", i chyba jestem zbyt strachliwa by sięgnąć po taką mroczną książkę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jaki lubię taki silny dreszczyk emocji, strachu czy grozy podczas czytania książek, dlatego tak chętnie sięgam i po te gatunki literackie. :) W zasadzie takie miksy gatunków, jeśli tylko dobrze skonstruowane i przedstawione, mocno przyciągają moją uwagę. :)

      Usuń
  15. O, chyba książka dla mnie! Chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mocna, bardzo dobra propozycja czytelnicza, sympatycznego zaczytania. :)

      Usuń
  16. Słyszałam wiele dobrego o tej książce;D Muszę ją zdobyć, bo dawno nie miałam mocnego zastrzyku adrenaliny przy lekturze;D
    http://przewodnik-czytelniczy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi odpowiada, że to początek cyklu, uwielbiam wgryzać się w takie seryjne klimaty kryminalne, a jeszcze jak podszyte dobrą dawką psychologicznego thrillera, to nic tylko czytać. :)

      Usuń
  17. Myślę, że to książka dla mnie! Już sama okładka i tytuł bardzo mi się podobają! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też wiele aspektów tej książki do siebie przekonało, bardzo dobrze się w niej odnalazłam. :) Ciekawa jestem, jakie będą Twoje wrażenia po jej przeczytaniu. :)

      Usuń