sobota, 16 października 2021

HARRY STYLES. NIEOFICJALNA BIOGRAFIA

DANNY WHITE

"Jeśli bez przerwy pozostajemy w strefie komfortu, narażamy się na nudę. Czasami trzeba zaryzykować i zacząć wszystko od nowa."
Harry Styles


Od kilku lat rozbrzmiewa muzyka Harriego Stylesa w naszym domu, za sprawą szczególnej sympatii córki do twórczości kompozytora i piosenkarza. Utwory Stylesa kierowane do szerokiej publiczności szybko wpadają w ucho, zanim się człowiek zorientuje, nuci je pod nosem. Reprezentują ciekawą alternatywę dla muzyki klasycznej dominującej w programie nauczania szkoły muzycznej, zatem nic dziwnego, że córka chętnie angażuje się w ich słuchanie. Mnie z kolei, oprócz oprawy muzycznej, podobają się produkcje teledyskowe, nie wszystkie w równym stopniu, ale przyciągają uwagę. Z zainteresowaniem sięgnęłyśmy po biografię muzyka, co prawda, nieoficjalną, lecz dającą ogólną orientację w zawodowym i prywatnym życiu Stylesa.

Książka bazuje na wycinkach prasowych, wypowiedziach recenzentów, wywiadach udzielanych przez Harriego Stylesa. Nie ma w niej nic odkrywczego, ale zgrabnie porządkuje dorobek artysty i wrzuca kilka anegdot. Wychodzi od szczęśliwego dzieciństwa na brytyjskiej prowincji, by gładko przejść do pierwszych szlifów nabierania obycia scenicznego w nastoletniości. Przybliża historię udziału w programie rozrywkowym "X Factor", osiągnięcia głosowe Stylesa, utworzenie zespołu One Direction. One Direction, który staje się motywem przewodnim na kilkadziesiąt stron. Sukces pierwszego singla, błyskawicznie powiększająca się rzesza fanów, ale i internetowy hejt. Kolejne albumy i trasy koncertowe napędzające oszałamiającą sławę. Następnie twórczość solowa, założenie wytwórni płytowej, tworzenie piosenek dla innych artystów. Wzmianki o przygodzie z kinem, miłości do tatuaży, eksperymentach z modą. Plotki o życiu uczuciowym.

Wyłania się ciekawa postać artystyczna Harriego Stylesa, odważne sceniczne zwierzę, które lubi realizować się na wielu frontach. Nie boi się iść pod prąd, by wyrażać siebie. Autentyczność, naturalna wiara w siebie, emocjonalna samowystarczalność, a także wytworność, wyrafinowany gust i oryginalny styl. Wolny duch, ujmuje powierzchownością, potrafi oczarować publiczność. Towarzyska dusza, łatwo skupia na sobie uwagę publiczności. Biografia mówi o świetnym głosie i nietuzinkowości Stylesa, swobodnym poruszaniu się na granicy oddzielającej ikonę popkultury od zwyczajnego człowieka. Nawiązuje do wad charakteru i potknięć w karierze. Jednak to wszystko dostrzegają fani Harriego Stylesa i bez biografii. Liczyłyśmy na większe uchylanie rąbka tajemnic, ponad to, co już nagłośniły media o artyście obdarzonego niewątpliwą charyzmą.

3/6 - w wolnym czasie
biografia, 240 stron, premiera 14.07.2021, tłumaczenie Andrzej Goździkowski
Książkę "Harry Styles" zgarnęłam z półki "biografia" w księgarni TaniaKsiążka.pl

26 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie poczytać, napewno ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro nieoficjalna to pewnie też nieautoryzowana, więc nie wiadomo czy tak do końca wiarygodna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nawet nie wiem kim jest Harry Styles, poza tym, że nosi/nosił kolorowy cardigan z kwadratów, który często dla klientek robią moje znajome szydełkomaniaczki :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam akurat Harregi Styles'a i uwielbiam jego piosenki, są takie delikatne i spokojne dla ucha :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej osoby, więc tym bardziej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozycje Obowiązkowe16 października 2021 15:51

  Przyznam, że jestem ignorantką jeśli chodzi o muzykę i nie znam tego pana :( Ale po Twojej recenzji na pewno zapoznam się - najpierw z muzyką, potem może także i z książką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię jego piosenki, jedną mam nawet aktualnie ustawioną jako dzwonek w telefonie 😉

  OdpowiedzUsuń
 8. sam zespół kojarzę, ale postać zupełnie mi nie znana, nie moje klimaty muzyczne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei nie kojarzę nic, więc nie będę się za nią rozglądać.

   Usuń
  2. A ja poszukałam i okazało się że piosenki bardzo dobrze znam, w takim razie poczytam szerzej o tym wykonawcy.

   Usuń
  3. Ja wykonawcę znam, ale nie lubię go aż tak bardzo by sięgać po biografię.

   Usuń
  4. Może akurat kiedyś się skusisz, chęci do czytania się zmieniają.

   Usuń
 9. Chyba nie do końca wykorzystano potencjał postaci...

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwieliam gust, muzykę i talent Harry'ego. Uważam, że zupełnie lepiej radzi sobie sam niż w zespole. W końcu moze być sobą!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest to nieznana dla mnie postać. Wiem komu polecić tę lekturę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię jego piosenki, jeden z ciekawszych artystów ostatnich lat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Po ksiazki biograficzne sięgam tylko wtedy, gdy mocno interesuje mnie jakaś osobowość

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja w ogóle nie sięgam po biografie, więc i tę z pewnością odpuszczę

  OdpowiedzUsuń
 15. Chyba nie spodziewałam się u ciebie spotkać biografii byłego członka słynnego boysbendu One Direction. Bożyszcze nastolatek. Nie tak o nich mówiono? Tak jak kiedyś o Backstreetboys. Nie mniej chyba nie mozna oczekiwać od nieoficjalnej biografii nic wiecej jak tylko domysłów i spekulacji. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy Harry Styles nie był kimś kogo biografie chciałabym przeczytać. Pamiętam go za czasów jego zespołu, jednak później już nie śledziłam jego kariery.

  OdpowiedzUsuń
 17. W życiu przeczytałam dwie biografie - Michaela Jacksona i Freddiego Mercury. Nikt mnie na razie więcej nie zainteresował na tyle, aby poznać jego życie tak dokładnie, żeby sięgać po takie wydania.

  OdpowiedzUsuń
 18. Szczerze przyznam, że osobiście miałam fioła na punkcie One Direction i Samego Harry'ego Stylesa. Jednak pójście każdego artysty tego zespołu w swoją stronę ukazało mi, że jego muzyka absolutnie do mnie nie przemawia. Właściwie muzyka żadnego z chłopaków z byłego zespołu do mnie nie przemawia. Od lat nie mogę znieść ich brzmienia, a gdy słyszę ich piosenki to mam odruch wymiotny, niestety zwłaszcza muzykę Harrego, ktoś jak dla mnie jest o wszystkim i o niczym. Zaczęłam częściej zagłębiać się w muzykę musicalu i polecam to również twojej córce 😃.

  Co do książki z wiadomych przyczyn nie zapoznam się z nią, ale cieszy mnie fakt, że inni ludzie poznają młodych artystów i ich historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musicale córka jak najbardziej bardzo lubi, jest na etapie kształtowania zainteresowań muzycznych, zagląda w każde zakątki muzycznego świata, twierdzi, że w zależności od nastroju wie, czego potrzebuje. :)

   Usuń
 19. Nie pasjonuje mnie ten chłopak na tyle, by czytać jego biografie. Ale jeden kawałek ma całkiem fajny i miło się go słucha.

  OdpowiedzUsuń
 20. Może to dziwne, ale ostatnio jestem mocno zaintrygowana tym piosenkarzem. Obserwuję jego karierę i przyznam, że jestem ciekawa tą postacią.

  OdpowiedzUsuń
 21. Coś tam niby dzwoni, gdzieś tam, ale nie do końca kojarzę muzykę z tym człowiekiem. Chyba poczytam i posłucham co nieco, by wyrobić sobie chęć na biografię.

  OdpowiedzUsuń