sobota, 9 października 2021

ZDRADA

LILJA SIGURDARDÓTTIR

REYKJAVIK NOIR tom 4

"To oczekiwania powodują rozczarowania."

Lekkie wydanie thrillera, mało napięcia i niepewności, brak głębi w intrydze, mało wyraziste postaci. Czyta się przyjemnie, narracja zgrabna i płynna, zrównoważone budowanie atmosfery, ciekawe wplecenie islandzkiego klimatu. Jednak to za mało, aby powieść porwała, w pełni zdobyła uwagę czytelnika i mocno zaangażowała. Książka na jeden wieczór, kiedy chce się na chwilę zajrzeć za kulisy działalności władz państwowych, przyjrzeć się z dreszczykiem podłożu nieustannych roszad, perfekcyjnie planowanych manipulacji, przeciągania linii władzy i korupcji. Trzeba wykazywać się określonymi predyspozycjami do przetrwania, umiejętnością radzenia sobie w funkcjonowaniu pod presją, przekręcaniem faktów na własną korzyść, tworzenia właściwej otoczki dla materiału do przebicia się przez media i opinię publiczną. Najważniejsze, mieć oczy dookoła głowy, by uniknąć wbicia w plecy sztyletu nieuczciwości, oszustwa i zdrady.

Kiedy Ursula Aradottir zostaje ministrem spraw wewnętrznych dysponuje powierzchowną wiedzą o zasadach funkcjonowania w polityce. Udzielając się dotąd w organizacjach pomocowych, w tym w Liberii przy epidemii eboli i w Syrii w obozach dla uchodźców, zdołała nieco dostrzec i zrozumieć, lecz nie spodziewa się, że pomimo zajmowania prestiżowego stanowiska stanie się jedynie śrubką w patologicznej maszynie państwowej, bynajmniej nie pracującej dla dobra społecznego. Wrzucona w bezpardonową partię politycznych szachów, odczuwa presję błyskawicznych decyzji, wchodzenia w ciemne strony układów, podporządkowania się narzuconym interpretacjom. Kobieta buntuje się przeciwko przyznaniu marionetkowej i tymczasowej roli. Ma zaledwie rok, by zdziałać coś w bliskiej jej sprawie poprawienia warunków imigrantów w Islandii. W pierwszym dniu pracy angażuje się w kryminalny wątek. Chce doprowadzić do wyjaśnienia gwałtu na piętnastolatce dokonanym przez policjanta. Składa obietnicę matce dziewczyny, że wyjaśni sprawę. Nie zdaje sobie sprawy, w co tak naprawdę pakuje się i jakie bolesne będą konsekwencje.

Poprzez scenariusz zdarzeń wokół postaci Ursuli autorka pokazuje, że w polityce trzeba mieć twardą skórę i stabilne zaplecze, bez tego nic nie można zdziałać, wyższe idee rozmywają się w papce miałkich deklaracji i wątpliwych zapewnień. Podoba mi się ukazanie zderzenia dwóch światów, oficjalnych komunikatów i faktycznych czynów, efektów wywoływanych na zamówienie, z korzyścią dla pomysłodawców. Mniej przekonuje życie prywatne Ursuli. Rozumiem przykre doświadczenia z niedawnej przeszłości, które rzutują na relacje z mężem i dziećmi, ale sposób postępowania nie do końca można tym wytłumaczyć. Zupełnie jakby kobiecie brakowało nie tylko równowagi psychicznej, ale również instynktu przetrwania i świadomości życia na świeczniku. Czy polityka to faktycznie tylko polityka, nic osobistego? Zakończenie ciekawie splata wątki, wiele można się wcześniej domyśleć, lecz kilka akcentów zaskakująco wybrzmiewa. Zerknijcie na pierwszy tom serii "Pułapka", drugi i trzeci mam jeszcze do nadrobienia, na niezobowiązujące czytanie z dreszczykiem.

3.5/6 - w wolnym czasie
thriller polityczny, 390 stron, premiera 16.06.2021 (2018), tłumaczenie Jacek Godek
Tekst ukazał się pierwotnie na Secretum.pl

15 komentarzy:

 1. Szkoda, że życie prywatne głównej bohaterki jest mało przekonujące.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że powieść jest mało przekonująca. Nie wiem czy się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska9 października 2021 09:23

  Nie do końca czuję się nią zainteresowana, więc sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie raczej się nie skuszę, szkoda mi czasu na średnie lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro ma spore niedociągnięcia, daruję sobie ten tytuł. Nie wszystkie takie książki są dobrą konstrukcją literacką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolę swój wolny czas poświęcić na ciekawsze lektury, jednak nie wszystkie takie są.

   Usuń
 6. Coś w tym cytacie jest, bo jeśli podchodzimy do danego tematu bez oczekiwać, nie grozi nam rozczarowanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. zupełnie nie mój klimat, ale ostatnio takie historia są bardzo popularne

  OdpowiedzUsuń
 8. Polityczne historie to nie jest coś co lubię czytać, ogólnie tematy polityczne omijam jeśli nie muszę się z nimi stykać

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie nigdy nie czytałam książek z tego gatunku i jestem ciekawa jakbym na nią zareagowała. Okładka przyciąga. Zapisuję na swoją chciejlistę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niezobowiązujące czytanie z dreszczykiem brzmi niezwykle zachęcająco! Od czasu do czasu lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam książkę i mnie się podobała, pomimo tego, iż nie do końca na początku byłam do niej przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja znajoma z pracy jest zachwycona ostatnio tego typu literaturą, więc może jej podsunę ten tytuł pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Rzuciła mi się w oczy zapowiedź książki, ale dobrze, że się na nią nie skusiłam. Płaskie postacie i źle skonstruowana intryga tylko by mnie irytowały podczas lektury

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajna okładka, a tu niska ocena. I znowu mnie coś średniego zainteresowało niestety.

  OdpowiedzUsuń