środa, 16 listopada 2022

DINOZAURY I WIELKIE SSAKI

NIESAMOWITE DZIEJE ZIEMI

KRZYSZTOF POZNAŃSKI

„Znajdziesz tu informacje z zakresu geologii, biologii, geografii, paleontologii, a nawet astronomii.”

Nie wiem tak naprawdę, co w tych dinozaurach jest, że tak lubię o nich czytać. Świat zupełnie inny od naszego, a w nim istoty, których trudno nie podziwiać. Dreszcz emocji, że za sprawą globalnej katastrofy minął bezpowrotnie. Jak wiele jeszcze musimy się o nim nauczyć, skojarzyć i zrozumieć. Historia naszej planety i jej mieszkańców jest niezwykła i ekscytująca. Dlatego z przyjemnością umówiłam się z „Dinozaurami i wielkimi ssakami” z przeszłości na spotkanie. 

Krzysztof Poznański potrafi snuć opowieści, stosuje przyjazną narrację, barwne opisy, przystępne wyjaśnienia. Materiał przedstawia w szczegółowej odsłonie, ale dba o spoistość i harmonijność przekazu. Kiedy czytelnik wkracza w świat książki, wkręca się w nią, wciąga, że za nic nie chce się z niej wychodzić, opuszczać wyjątkowej odsłony dziejów Ziemi. Z jednej strony wspartej naukowymi rozważaniami, z drugiej jakby z biletem wstępu do świata fantazji. Nie spodziewałam się aż tylu interesujących informacji, część już znałam wcześniej, ale wiele nowych zaskoczyło. Nie ulega wątpliwości, jest atrakcyjnie, ciekawie i przyciągająco. Spora dawka wiedzy z kilku dziedzin przedstawiona w spójnej odsłonie. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na publikację, sprawdzi się jako książkowy prezent dla czytelników w różnym wieku. Wzbogaca ją rozbudowana szata graficzna, mnóstwo ilustracji, schematów, tabel, wyróżników i map. Jedyna uwaga, rozdziały poświęcone poszczególnym okresom mogłyby być powiązane z różnymi kolorami. Przydałoby się to wówczas, kiedy chcemy skakać z poznawaniem czy przypominaniem wiedzy. W końcu, konstrukcja merytoryczna książki jak najbardziej na to pozwala. Popularyzowanie nauki w takim wydaniu rozumiem, chwytam, popieram i doceniam. Znakomita propozycja na książkowy prezent.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, literatura dziecięca, paleontologia, wiek 9+, 320 stron
premiera 26.10.2022, okładka twarda, format 15,2cmm x 19,1cm
Książkę „Dinozaury i wielkie ssaki” zgarnęłam z półki „książki dla dzieci” w księgarni TaniaKsiazka.pl

3 komentarze:

  1. Dinozaury zawsze zachwycają odbiorców w różnym wieku. Tę lekturę będę polecać dalej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój synek bardzo lubi dinozaury, chociaż to jeszcze nie ten wiek, żeby się nimi poważnie zainteresować. Wszystko przed nami :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Prawda? Mają te dinozaury coś fascynującego w sobie. Też mnie do nich strasznie ciągnie.

    OdpowiedzUsuń