piątek, 18 listopada 2022

CO W BRZUCHU BURCZY

CZYLI JAK TWOJE CIAŁO ZMIENIA JEDZENIE W PALIWO (I KUPĘ)

JENNIFER GARDY

"Twój układ pokarmowy to znacznie więcej niż zwykła rurka. Jest to niesamowity system mięśni, nerwów i drobnoustrojów, które mają nawet własny rozum.”

Z zainteresowaniem weszliśmy z moimi młodymi czytelnikami w publikację, Okazała się bardzo zajmująca, dostarczyła sporo informacji, a przy tym miała przyjemny wymiar rozrywkowy. Ileż śmiechu wywoływały wybrane omówienia i ilustracje, doceniliśmy przyjazną i przejrzystą narrację, a także przyjemną oprawę graficzną. Bardzo przystępny sposób opowiadania, zachęcał do zdobywania wiedzy o ciele człowieka, zasadach funkcjonowania układu pokarmowego. Znajomość faktów przekładała się nie tylko na posiadanie samej wiedzy, również na wdrożenie w codzienność świadomego dostarczania organizmowi zdrowego jedzenia. Niejadki owoców i warzyw mogły przekonać się, jak ważnym jest uwzględniać je w diecie. Jennifer Gardy zachęcała do dociekań, wtrącała wiele ciekawostek, aby przyciągać młodych czytelników, dzięki temu łatwiej zapamiętywali pozyskaną wiedzę. Pomagał unikalny styl i wyraz ilustracji.

Poznaliśmy mechanizmy jamy ustnej, dowiedzieliśmy się o zwieraczach, zaprzyjaźniliśmy się ze strukturą żołądka, doceniliśmy enzymy, kwas i śluz. Sporo czasu poświęciliśmy na zrozumienie potrzeb organizmu wyrażających się w wymiotach, bekaniu i czkawce. Odkryliśmy długie tajemnice jelita cienkiego, sekrety cukrów, białek i tłuszczy. Odwiedziliśmy wątrobę i trzustkę. Zaskoczeni byliśmy bogactwem świata drobnoustrojów. Na koniec zerknęliśmy na jelito grube. Uzyskaliśmy odpowiedzi na różnorodne pytania. Skąd się bierze ślina? Co to jest perystaltyka? Dlaczego zawsze znajdziemy miejsce na deser? Co się dzieje, kiedy połkniemy za dużo powietrza? Jaka jest długość jelita cienkiego? Dlaczego bakterie uwielbiają polifenole? Do czego służy wyrostek robaczkowy? Gardy podawała wiedzę w technice i zakresie dostosowanym do potrzeb młodych czytelników. Zgrabnie tłumaczyła, a rozdziały uwzględniały podsumowanie. Nie zapomniała o przydatnym słowniku i indeksie. Nie wahajcie się, zbadajcie z bliska tajemniczy, dziwny i złożony świat naszego układu pokarmowego, magia, która fascynuje i wzbudza podziw. 

4.5/6 – warto przeczytać
literatura dziecięca, literatura popularnonaukowa, biologia, 144 strony, wiek 9+
premiera 28.09.2022 (2021), twarda okładka, format 18cm x 23cm
tłumaczenie Paulina Broma, ilustracje Belle Wuthrich
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

3 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie, lubię gdy literatura dziecięca bawi i zarazem uczy, a widać, że ta książka to gwarantuje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze jest poznawać właśnie takie lektury ze względu na ich tematykę. Jest bardzo różnorodna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie książeczki są bardzo wartościowe i myślę, że trzeba je od czasu do czasu poznawać :)

    OdpowiedzUsuń