wtorek, 15 listopada 2022

ENCYKLOPEDIA KOSMOSU

PAWEŁ ZALEWSKI

„Gdy patrzymy w niebo podczas letniej bezksiężycowej nocy, możemy odnieść wrażenie, że w kosmosie panuje spory tłok, a wiele gwiazd niemal ociera się o siebie. Tymczasem...”

To pierwsza książka z serii encyklopedii, opracowanych tekstowo przez Pawła Zalewskiego, którą mieliśmy okazję poznać z moimi uczestnikami klubu młodych czytelników. Bardzo się nam spodobała i dlatego z zainteresowaniem sięgniemy również po encyklopedie dinozaurów, nauki, przyrody. „Encyklopedia kosmosu” dostarczyła młodym pasjonatom książek i nauki mnóstwo wiedzy. Publikacja kierowana do dzieci powyżej dziewiątego roku życia, ale i młodsze z entuzjazmem do niej zaglądały, pod okiem dorosłego wyciągały sporo wiadomości. Autor zebrał najważniejsze i najciekawsze informacje o kosmosie, logicznie i atrakcyjnie ułożył, klarownie i zwięźle przedstawił. Nie zabrakło ekscytujących ciekawostek, sugestywnych porównań i obrazowych skojarzeń. Ogromną rolę w pobudzaniu wyobraźni odgrywał nie tylko tekst, ale też bogata szata graficzna, trzymająca się zasad klarowności i przejrzystości. Przydały się pogrubienia kluczowych słów w tekście, gdyż często wracaliśmy do poznanego materiału w celu jego utrwalenia. Szkoda, że publikacja nie uwzględniła indeksu, dzieciom łatwiej byłoby odnaleźć interesujące je w danym momencie zagadnienia.

Dowiedzieliśmy się o narodzinach układu słonecznego, poznaliśmy wyjątkowość Ziemi i jej naturalnego satelitę, zrozumieliśmy gwiezdne aspekty Słońca. Także tajemnice innych planet układu słonecznego niesamowicie wciągnęły, sposób ich przedstawienia przemawiał do wyobraźni. Przywołano pionierskie astronomiczne osiągnięcia. Dano rzut oka na pierwsze próby związane z eksploracją kosmosu i planowanymi w przyszłości wyprawami. Czy na Księżycu faktycznie są morza? Jakie spektakularne widowiska można zaobserwować na Jowiszu? Jak przekonać się o niedostrzegalnej materii? Gdzie szukać początków współczesnej astronomii? Dlaczego ogrom wyzwań stoi przed wysłaniem człowieka w dalszy kosmos? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Publikacja znakomicie promuje naukę, zachęca do zaspakajania ciekawości o wszechświecie, ciałach niebieskich i zjawiskach. Można poznawać po kolei, według rosnącego wskazania stron, albo kierując się tematyką omawianą w poszczególnych rozdziałach. W obu wariantach jest to zajmująca i fascynująca podróż w kosmiczne przestrzenie. Jako ludzkość jesteśmy tak naprawdę na początku poznawania i zrozumienia kosmosu, przed nami rozpoznania i odkrycia dokonywane przez kolejne pokolenia. Popularyzujmy wśród młodych naukę!

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, astronomia, literatura dziecięca, encyklopedia
192 strony, premiera 18.05.2022, okładka twarda, format 21cm x 26cm
Książkę „Encyklopedia kosmosu” zgarnęłam z półki „popularnonaukowe” w księgarni TaniaKsiazka.pl

4 komentarze:

 1. Mój synek ostatnio zainteresował się kosmosem. Ta książka mu sie spodoba

  OdpowiedzUsuń
 2. Astronomia jest bardzo ważnym tematem, na który warto jest zwrócić uwagę także podczas poznawania tego wydania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham takie książeczki! Mamy ich w domu całą półkę, ale i tak zawsze wyszukuję nowych tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No nie wierzę, że umknęła mi taka premiera. Uwielbiamy z Potworkami tego typu publikacje.

  OdpowiedzUsuń