środa, 9 listopada 2022

ZNAJDŹ JĄ

LISA GARDNER

DETEKTYW D.D. WARREN tom 8

„Ile jeszcze drapieżników muszę zabić, ile jeszcze potencjalnych ofiar muszę uratować, żeby wyrównać rachunek?”

Tradycyjnie dla serii, w pierwszych stronach powieści zaglądamy w najgłębszą i najmroczniejszą sferę ludzkiej natury bohaterów powieści, tam gdzie tylko nieliczni zapuszczają się, gdyż konsekwencje każdej wizyty łączą się z przemocą i okrucieństwem. Niektóre postaci zmuszone są spojrzeć w czarne obszary duszy, dzień po dniu obcować z nimi, na skutek dramatycznej przeszłości i traumatycznych przejść. Lisa Gardner oprowadza czytelnika po zdarzeniach, które przyczyniły się do tego, że Florence Dane, pomimo upływu siedmiu lat, wciąż nie może pogodzić się z tym, co ją spotkało i w jaki sposób stawiała temu czoło. Przez czterysta siedemdziesiąt dwa dni przetrzymywana była przez porywacza i traktowana jako seksualna niewolnica. Po ocaleniu, dwudziestosiedmiolatka próbuje odnaleźć dawną siebie i spasować się z nową rzeczywistością, pomagając innym uprowadzonym kobietom i ich rodzinom. Pewnego dnia zostaje ponownie zaatakowana, a następstwa tego incydentu odbijają się szerokim echem na życiu wielu osób.

Autorka znakomicie zapętla intrygę, odchodzi od schematyczności i oczywistości, skupia się na psychologicznych detalach. Postaci, zarówno kluczowe, jak i drugoplanowe, starannie sportretowane, przemawiają zachowaniami i postawami. Momentami wchodzą w skrajne odczucia, tylko pozornie mało realne, gdyż za chwilę okazuje się, jak wielką mają wagę. Gardner większy ciężar kładzie na przeżycia Florence, ale i detektyw sierżant bostońskiego wydziału zabójstw otrzymuje główny głos w zagmatwanej zagadce kryminalnej. Porwania młodych kobiet otrzymują status seryjności, mnóstwo tajemnic krąży wokół ofiar i ich rodzin, a na to wszystko nakłada się ograniczona niedyspozycja fizyczna D.D. „Znajdź ją” zajmująco wypełnia wieczór czytelniczy, wiele się działo, dynamiczny przebieg akcji, wyczekiwane zwroty akcji mieszające szyki w snuciu domysłów i przypuszczeń. Potworność wysuwa się na pierwszy plan, ale przez jej twardą warstwę przebija się pragnienie życia, determinacja ocalenia, a nawet nadzieja i zaufanie wobec samego siebie. Mocno angażujemy się w przybliżaną historię, znakomicie prowadzone napięcie, zaskakujące zdarzenia, sensacyjne nuty, balansowanie na psychicznych, emocjonalnych i fizycznych granicach ludzkiej wytrzymałości. Zerknij na wrażenia po spotkaniu z innymi tomami serii ("Dziecięce koszmary", "Nie bój się", "Złap mnie", "Samotna", "W ukryciu", "Sąsiad", "Kochać mocniej", "Powiem tylko raz", "Czyste zło"), a także spotkaniu z reprezentantką innej serii kryminalnej „Zanim zniknęła” z Frankie Elkin w roli głównej.

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller psychologiczny, 444 strony, premiera 28.09.2022 (2016)
tłumaczenie Daria Kuczyńska-Szymala
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

8 komentarzy:

 1. Moja przyjaciółka uwielbia książki autorki. Muszę zapytać czy już przeczytała ten tytul

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo Twojej świetnej ocenie i recenzję niestety nie wybrałabym tej książki. thriller psychologiczny nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na razie poznałam tylko 2 tytuły z tej serii, ale będzie więcej. Świetnie się czyta. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki tej autorki i mam tę pozycję na swojej liście książek, które mam w planie zamówić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka raczej nie do końca w moim klimacie, ale tak zachęcasz, że dodałam ją na swoją listę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że na kolejne wydania z tej serii nie trzeba za długo czekać. Lubię ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta seria jest obszerna z tego co widze, ale jeżeli jest dobra, to warto sięgnąć po każdy tom. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię twórczość tej autorki, chociaż ostatnio mam spore zaległości i dużo jej powieści czeka na regale na przeczytanie. :)

  OdpowiedzUsuń