niedziela, 13 listopada 2022

CO ZASIEJESZ, TO ZBIERZESZ

MICHAEL HJORTH, HANS ROSENFELDT

SEBASTIAN BERGMAN tom 7

„To dlatego wróciła. Naprawdę zamierzała to zrobić. Chciała się zemścić.”

Znajomość z tą serią kryminalną mam bardzo poszatkowaną, chwytam tomy i nie zwracam uwagi kolejność ("Ciemne sekrety", "Uczeń", "Najwyższa sprawiedliwość"). Mnie to zupełnie nie przeszkadza, ale osoby, które preferują poznawać krok po kroku, co dzieje się w scenariuszach losów postaci, lepiej, aby przymierzyły się do serii w uporządkowany sposób. Wiele się w niej dzieje, zarówno od strony detektywistycznych zagadek, jak i z perspektywy prywatnego życia kluczowych postaci. 

„Co zasiejesz, to zbierzesz” nie wyłamuje się z tego stylu konstrukcji fabuły, kryminalne nuty przeplatają się z obyczajowymi, a wszystko spaja sensacyjny szew intrygi. Fabuła bazuje na trzech filarach prowadzenia akcji. Pierwszy powiązany jest z perfidnymi zabójstwami, kilkoma strzelaninami zintensyfikowanymi w krótkim czasie, nasileniem niepokoju i strachu wśród mieszkańców Karlschamn. Nie ma świadków działalności snajpera, fizycznych dowodów poza pociskami, śladów opon, niczego podejrzanego na filmach z kamer. W tle pojawia się cień zemsty jako motyw, jednak trudno znaleźć źródło, ustalić tożsamość sprawcy, dostrzec powiązania między ofiarami. Vanja Lithner, która po raz pierwszy zarządza śledztwem staje przed mega wyzwaniem, trudna i nagłośniona medialnie sprawa. Drugi wiąże się z mroczną przeszłością jednego ze śledczych, zaułkami ludzkiej natury, do której nikt przy zdrowych zmysłach nie chce zaglądać. Najmniej przekonujący motyw scenariusza zdarzeń, ale dynamicznie rozwijający się, podkręcający napięcie i kumulujący atrakcyjne incydenty. Trzeci dotyczy kluczowej postaci serii, Sebastiana Bergmana, człowieka o skomplikowanej osobowości i pogmatwanej przeszłości, teraz starającego się wyjść na prostą i poukładać sobie życie osobiste. Ekscentryczny i uzależniony od seksu profiler kiedyś współpracujący z policją, wgryzający się w skomplikowane i wymagające przypadki zabójstw, obecnie wyrzucony z policji, ze względu na kiepską sytuację finansową zmuszony jest odnowić licencję psychologa i prowadzić prywatną praktykę. 

Michael Hjorth i Hans Rosenfeldt zgrabnie miksują wątki, wzajemne przenikanie się i nakładanie. Wprowadzają nieco atmosfery z klimatu działalności przestępczej Bonnie i Clyde, wewnętrznych policyjnych rozliczeń i indywidualnych zestawów wad i zalet. Przyjemnie spędza się czas z książką, podkręca atmosferę niepokoju. Czasem za dużo zdradza, przez co nie można za mocno rozwinąć zabawy w snucie domysłów i przypuszczeń, ale też stawia przed czytelnikiem ciekawy obrót spraw w finałowej odsłonie tomu.

4/6 – warto przeczytać
kryminał, 408 stron, premiera 10.08.2022 (2021), tłumaczenie Maciej Muszalski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

7 komentarzy:

 1. Lata temu siostra zaczytywała się w tym cyklu. Zatrzymała się na trzecim lub na czwartym tomie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tym cyklu, ale książka, o której piszesz mnie zainteresowała i chętnie sięgnę po nią w wolnej chwili. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi naprawdę interesująco. To chyba książka idealna dla mnie, albo i cała seria :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna pozycja w sam raz dla mnie
  Chętnie sięgnę, ciekawe czy będzie audiobook, bo to dla mnie ostatnio najwygodniejsza forma.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna idealna propozycja na długie i zimne jesienne wieczory - zapisuję na swojej liście!

  OdpowiedzUsuń
 6. kolejna propozycja ktora idealnie wpisuje się w mój, gust, z chęcią bym ją sobie przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię tego typu książki i czytam je z przyjemnością, więc zapisuję sobie tytuł na przyszłośc.

  OdpowiedzUsuń