wtorek, 8 listopada 2022

NIE BÓJ SIĘ

LISA GARDNER

DETEKTYW D.D. WARREN tom 7

„Kłamstwo najlepiej ukryć w cieniu prawdy.”

Kolejny tom satysfakcjonującej kryminalnej serii za mną. „Nie bój się” zapewnia intrygującą i wciągającą przygodę czytelniczą, wiele się dzieje, sporo sensacyjnych nut, atrakcyjnie rozłożone napięcie. D.D. Warren, detektyw sierżant bostońskiego wydziału zabójstw, walczy z ogromnym bólem związanym z ranami odniesionymi podczas bezpośredniej konfrontacji z przestępcą. Zmuszona do siedzenia w domu na zwolnieniu lekarskim nie radzi sobie z dotkliwościami ułomnościami fizycznymi i konieczną bezczynnością. Za namową przełożonych spotyka się z psychiatrą. Od pierwszego kontaktu z doktor Adeline Glen widać, że w tej relacji mocno iskrzy. 

Lisa Gardner funduje czytelnikowi pakiet tajemnic i sekretów, wiele się ich kryje w mrocznej sferze ludzkiej natury, jednakże spora część przedostaje się na powierzchnię oficjalnych raportów i medialnych doniesień. Chętnie podąża się tropem niezwykle skomplikowanej przeszłości, gdzie zbrodnia miesza się z kłamstwami, manipulacją i wykorzystywaniem. Silnie splecione więzy nieufności i podejrzliwości, trudne do uwolnienia elementy prawdy i racji, fakty wymieszane z iluzją. Autorka zajmująco gmatwa, jednak uważny odbiorca dość szybko trafia na właściwe tropy, tym niemniej do końca trzymany jest w niepewności ostatecznego brzmienia i przebiegu zdarzeń.

Kiedy makabryczne morderstwa wydają się zbliżać sprawcę do określenia seryjnego, Warren jako zewnętrzny konsultant policji, już sześć tygodni po wypadku, włącza się do śledztwa. Oprawca starannie planuje i reżyseruje sceny zbrodni, pozostawia po sobie niespodzianki będące znakiem rozpoznawczym, znakomicie zlewa się z otoczeniem. To ktoś o skomplikowanej fantazji, a przy tym wyjątkowo staranny. Krok po kroku śledczy tworzą obraz najgłębszych i najmroczniejszych sfer zabójcy, silnie akcentującego rytualny charakter zbrodni, dającego zapowiedź kolejnych. Widać, że ewidentnie chodzi mu o władzę i dominację, a przy tym niezwykle osobiste i osobliwe pamiątki zbrodni. Dla Warren to nie pierwsza głośna medialnie sprawa kryminalna, jednak tym razem musi jeszcze wyżej wspiąć się w umiejętnościach kojarzenia faktów i snucia domysłów, a przy tym walczyć z własnymi słabościami i częściową amnezją. 

Tradycyjnie, autorka przybliża czytelnikowi ciekawe psychologiczne i społeczne aspekty. Skupia się na osobach, które nie odczuwają bólu. Przybliża codzienne funkcjonowanie z wrodzoną niewrażliwością na fizyczne cierpienie. Zwraca uwagę na sytuację kobiet w penitencjarnych zakładach, zwłaszcza tych z koszmarną przeszłością. Daje rzut oka na mordercze genetyczne obciążenie, aspołeczną osobowość, skrajne zaburzenie psychiczne. Czy łatwiej być potworem, czy trudniej spojrzeć na własną potworność? Zerknij na wrażenia po spotkaniu z innymi tomami ("Złap mnie", "Samotna", "W ukryciu", "Sąsiad", "Kochać mocniej", "Powiem tylko raz", "Czyste zło"), oraz reprezentantką serii kryminalnej „Zanim zniknęła” z Frankie Elkin w roli głównej.

4.5/6 – warto przeczytać
thriller psychologiczny, 476 stron, premiera 24.08.2022 (2014), tłumaczenie Radosław Madejski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

6 komentarzy:

 1. lubię thrillery ale nie przepadam za thrillerami psychologicznymi także to nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Też miałam okazję przeczytać tę książkę. Bardzo lubię poznawać tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sięgnęlabym po ten tytuł. Myślę, że by mi się spodobała ta pozycja

  OdpowiedzUsuń
 4. Thrillery psychologiczne pochłaniam jeden za drugim. Czas wreszcie sięgnąć po serię tych ksiazek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiałam się ostatnio nad zamówieniem tej książki, ale ostatecznie inna wygrała. Jednak chyba i tak się skuszę... ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę, czeka na regale ale aktualnie zaczęłam lektury z wątkiem świątecznym, więc jeszcze trochę będzie musiała poczekać. :)

  OdpowiedzUsuń