poniedziałek, 21 listopada 2022

PRZYMKNIĘTE OKO SPRAWIEDLIWOŚCI

JEFFREY ARCHER

WILLIAM WARWICK tom3

"...przyłożyć ślepe oko – udać, że się czegoś nie widzi, przymknąć oko."

Podobnie jak pierwszy tom „Nic bez ryzyka” i drugi „Ukryte na widoku”, tak trzeci „Przymknięte oko sprawiedliwości”, przenoszą czytelnika w wir kryminalnych intryg i sądowych batalii. Powieść przyciąga czterema kierunkami detektywistycznej uwagi, zgrabnie splatającymi się i dostarczającymi rozrywki. Nie trzyma mocno w napięciu, a jednak wciąga i podkręca wyobraźnię. Nie można być pewnym wyników incydentów i starań. Czy zwycięży dobro, a może zło znów wymknie się sprawiedliwości? Interesująco wsłuchuje się w mowy oskarżyciela i obrońcy. Doskonale widać, jak prawda widziana z różnych perspektyw rzuca odmienne cienie. Do jakich chwytów trzeba się odwołać, aby przechylić szalę zwycięstwa na wybraną stronę?

Tytuł nie oferuje mocnej kryminalnej zagadki, dość powierzchownie ją traktuje, bardziej chodzi o zaprezentowanie detektywa sierżanta Williama Warwicka w kolejnym etapie ścieżki kariery. Kluczowa postać serii kontynuuje działania poszukiwawcze szalenie sprytnego i niebezpiecznego zbiegłego więźnia Milesa Faulknera. Przygotowuje się również do procesu Assema Rashidi, złapanego podczas policyjnej obławy imperatora narkotykowego. Jakby tego było mało, Warwick przydzielony do nowo utworzonej jednostki zajmującej się korupcją w policji, prześwietla pracę detektywa sierżanta Jerrego Summersa. Trzeba przyznać, że tajni agenci mają co robić w trzecim tomie. Klimatycznie wciąż trzymamy się sztuki i narkotyków, a teraz dodajemy jeszcze korupcję. Autor dba o obyczajowe nuty i kontrastuje je z wydarzeniami w świecie przestępczym. I znów, pozostawia w finałowej odsłonie intrygujące niewyjaśnienie w pewnej sprawie, które może rozwinąć się na wiele sposobów, zajmująco będzie obserwować je w kolejnym tomie. Zerknij również na "Ścieżki chwały" thriller w zimowym wydaniu, "I tak wygrasz" dreszczowiec z pazurem fantastyki, "Czas pokaże" intrygujący początek sagi i "Za grzechy ojca" dynamiczną kontynuację.

4/6 - warto przeczytać
kryminał, 336 stron, premiera 25.10.2022 (2020), tłumaczenie Małgorzata Grabowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Rebis.

7 komentarzy:

 1. Skoro to nie jest kryminał głęboki, to chyba sobie daruję tę książkę. Jestem czytelnikiem, który do końca lubi być trzymany w niepewności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że nie do końca czuję się zainteresowana tym kryminalnym wydaniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obejrzała bym film na podstawie tej książki. Podoba mi się recenzja,

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś ominęła mnie lektura powieści tego autora. Muszę nadrobić koniecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie. Lubię takie klimaty w książkach. Szkoda tylko,że nie ma tutaj mocnej zagadki kryminalnej, a te uwielbiam. Może dam szansę kiedyś tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię sięgać po kryminały, więc możliwe, że byłabym zadowolona. A czy się skuszę, to czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 7. ostatnio chętnie sięgam po kryminały, także chętnie przeczytałam bym tą ksiązkę, będę mieć na oku

  OdpowiedzUsuń