środa, 2 listopada 2022

DZIECIĘCE KOSZMARY

LISA GARDNER

DETEKTYW D.D. WARREN tom 4

„Bo czasem się okazuje, że tak naprawdę wcale nie znamy swoich sąsiadów.”

Seria cieszy się moją sympatią, nie trzyma mocno w niepewności przebiegu zdarzeń od strony przeszłości i teraźniejszości, jednak lubię do niej zaglądać. Ciekawe prowadzenie zagadki kryminalnej, sprawca o nieprzeciętnej sile i inteligencji, cierpliwy, wyrachowany i zręczny. Detektyw D.D. Warren nie ma łatwo, ale na jej korzyść przemawia doświadczenie, spryt i determinacja w dążeniu do poznania prawdy. Przewodzi grupie operacyjnej, której przydzielane są głośne medialne sprawy. Narracja przyjazna, lekko prowadzi po przebiegu zdarzeń, sporo około tematycznych wtrąceń, które wzbogacają fabułę obyczajowymi nutami. Sporo się dzieje w mrocznej sferze ludzkiej natury i różnorodności osobowości. Dochodzi do nieprawdopodobnie czarnych zdarzeń, aż trudno uwierzyć, że ktoś byłby zdolny do takich potworności, a przecież i takie tragedie mają miejsce w realnym życiu. 

Dramaty kilku rodzin, które przeradzają się w coś kosmicznie trudne do zrozumienia. Danielle, pielęgniarka w bostońskim dziecięcym szpitalu psychiatrycznym. Czy można jej ufać, wsłuchać się w jej głos. Dokąd prowadzi znajomość z nią? Co faktycznie kryje się za śmiercią niemal wszystkich członków jednej z rodzin? Czemu dochodzi do podobnych przypadków? Czy można, oprócz ewidentnych podobieństw, znaleźć jakiekolwiek powiązania między nimi? Powieść zapewnia przyjemny wieczór czytelniczy, intrygująco wciąga w interpretowanie wypowiedzi i działań bohaterów, przypisywania im określonych funkcji. Sporo przewidywalności, ale kilka aspektów sprawia niespodziankę. Niedawno dzieliłam się na Bookendorfinie wrażeniami po spotkaniu z pierwszym tomem "Samotna", drugim "W ukryciu" i trzecim "Sąsiad", a wcześniej czytałam ostatnie (jedenasty "Czyste zło" i dziesiąty "Powiem tylko raz"), po drodze i piąty trafił w moje ręce ("Kochać mocniej"). Otworzyłam też serię z Frankie Elkin "Zanim zniknęła".

4.5/6 – warto przeczytać
kryminał, 460 stron, premiera 23.03.2022 (2010)
tłumaczenie Katarzyna Procner-Chlebowska i Magdalena Procner
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

7 komentarzy:

 1. Twórczość tej autorki poznałam dopiero całkiem niedawno. Z przyjemnością jednak zagłębiam się w kolejne tomy jej cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam pierwszy tom innej serii autorki i teraz jeszcze bardziej kusi mnie poznańie tego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przez jakiś czas całkiem lubiłam książki pisarki, ale myślę, że pojawiło się ich zbyt wiele, przez co stały się mocno powtarzalne.

  OdpowiedzUsuń
 4. To zdecydowanie nie jest książka dla mnie, bała bym się tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem fanką długich serii. Choć mam kilka takich na moich półkach to zwykle nie są to kryminały. Tym razem też sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio się nad tą serią zastanawiałam, ale w ostatniej chwili zrezygnowałam z zamówienia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam inne książki autorki i przyznać muszę, że potrafi wzbudzić trach i dreszcze u czytelnika. Może ten tytułkiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń