czwartek, 3 listopada 2022

ZŁAP MNIE

LISA GARDNER

DETEKTYW D.D. WARREN tom 6

„Kiedyś wszyscy umrzemy. Trzeba być odważnym.”

Chętnie angażuję się w serię z udziałem detektyw sierżant D.D. Warren z bostońskiego wydziału zabójstw ("Dziecięce koszmary", "Samotna", "W ukryciu", "Sąsiad", "Kochać mocniej", "Powiem tylko raz", "Czyste zło"). Każdy tom zapewnia sporą dawkę emocji, ciekawą zagadkę kryminalną i miękką oprawę obyczajową. Szósta odsłona ujawnia mroczne sekrety związane z internetem, wykorzystywaniem naiwności młodych ludzi, pedofilską działalnością przestępców. Porusza również aspekty związane z chorobą psychiczną, znęcaniem się nad dziećmi i poczuciem braku własnej tożsamości wynikłym z przeżytych w dzieciństwie traum. 

Charlene Rosalind Carter Grant w nieco osobliwych okolicznościach zwraca się do Warren o pomoc. Dwudziestoośmiolatka, pracownica centrum powiadamiania ratunkowego, twierdzi, że ktoś będzie usiłował ją zamordować za cztery dni. Jej dwie najlepsze przyjaciółki, które dzieliło prawie dwa tysiące kilometrów, zamordowano dokładnie rok po roku. Drugi wartko płynący wątek to sprawy zabójstw pedofilii, ktoś bierze prawo w swoje ręce i dokonuje na nich bezwzględnej egzekucji. Warren niekoniecznie jest u szczytu formy jako śledcza, ale nie ma się co dziwić, kilkutygodniowy syn daje popalić jej i Alexowi, specjaliście kryminalistyki, wykładowcy analizy zbrodni na akademii policyjnej. Dlatego chętnie, choć z lekkimi oporami, zgadza się na włączenie do sprawy złapania zabójcy, pozostawiającego tajemnicze liściki, mniej doświadczoną koleżankę. 

Rozpoczyna się intrygująco przebiegające dochodzenie. Daje sporo materiału do snucia domysłów. Często zmienia kierunek przypuszczeń. Powstaje portret sprawcy o wyjątkowej inteligencji, rozwiniętych umiejętnościach komunikacyjnych, metodycznego i opanowanego, na pierwszy rzut oka niebudzącego zagrożenia, z osobistym stosunkiem do ofiar. Oprawca ściśle podporządkowującego się narzuconemu przez siebie rytuałowi. Jednak nie ma nic konkretnego, czego można by było się uczepić, a presja czasu rośnie. Mocna propozycja czytelnicza, jedna z lepszych w tej serii, można dać się zaskoczyć przebiegiem zdarzeń i tożsamością zabójcy. Finalna odsłona zawiera ciekawy motyw moralny i etyczny. Zerknij również na wrażenia po spotkaniu z reprezentantką innej serii kryminalnej „Zanim zniknęła” z Frankie Elkin w roli głównej.

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller kryminalny, 476 stron, premiera 27.07.2022 (2014), tłumaczenie Monika Wiśniewska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

7 komentarzy:

 1. Zdecydowanie jest to seria, którą chcę jak najszybciej zacząć nadrabiać. Jestem jej ogromnie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna reecenzja jednak książka zupełnie nie dla mnie. Nie przepadam za thrilerrami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że jest to seria, bo ostatnio cierpię na niedosyt czasu i ciężko zdobyć mi się na czytanie seriami właśnie. Wolę pojedyncze zamknięte historie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam szczerze, że ostatnio rozstałam się z książkami pisarki, ale może już czas do nich powrócić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne części tej serii. Lubię pióro tej autorki i sposób prowadzenia akcji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie wczoraj ją zamówiłam i szczerze mówiąc, nie mogę się jej doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo wysoko oceniasz tę książkę, a to znaczy że musi być naprawdę naprawdę dobra. Bardzo chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń