poniedziałek, 7 listopada 2022

ZAPOMNIANA DZIEWCZYNA

KARIN SLAUGHTER

ANDREA OLIVER tom 2

"Gdziekolwiek pójdziesz, przed sobą nie uciekniesz."

Karin Slaughter proponuje książki, w których wyśmienicie odnajduję się. Podchodzą klimatycznie, wciągają fabułą, prezentują nietuzinkowych bohaterów, a przy tym dostarczają materiału do głębszych ciekawych spostrzeżeń i interpretacji. Wszystkie poznane tytuły ("Ostatnia wdowa", Moje śliczne", Ofiara", "Dobra córka", Układanka", "Milcząca żona", „Fałszywy świadek”) otrzymały na Bookendorfinie wysokie noty.

"Zapomniana dziewczyna" wpisała się w mega pozytywny trend intrygującej przygody. I chociaż nie wszystko brzmiało przekonująco, to znakomicie bawiłam się w odkrywanie prawdy. Podążałam tropem ludzkich słabości, zaglądałam w mroczne cienie przeszłości, zastanawiałam się nad konsekwencjami czynów młodości. Autorka pociągała za wiele sznurków, splecione w misterną strukturę pajęczyny tajemnic i sekretów, przykuwały uwagę. Poznając jeden rozdział natychmiast brałam się za następny, nie chciałam odkładać powieści. Co chwilę coś nowego mrocznego wynurzało się na powierzchnię, podkręcało wyobraźnię i nakłaniało do interpretacji. Niektórzy bohaterowie mieli tendencję do przeginania w zachowaniach i wypowiedziach, ale czarne osobowości rządziły się swoimi prawami, lubiły szokować i dociskać emocjonalny wydźwięk. Karin Slaughter potrafiła wprawić w zdumienie, zakłopotanie, złość, a nawet rodzaj psychologicznej agresji, aby za chwilę wywołać współczucie, pragnienie udzielenia ratunku postaci, ostrzeżenia jej przed zgubnym wpływem przestępczej społeczności. Tajemnice mieszkańców dumnego nadmorskiego miasteczka przez czterdzieści lat znakomicie ukrywały się pod wieloma warstwami kłamstw, oszustw, manipulacji i szantażu. Jednak nadszedł moment, że trzeba było się do nich dokopać, poznać prawdziwe oblicze ludzkiej mentalności, rozwiązać detektywistyczną zagadkę.

Kluczowa postać serii Andrea Oliver nie otrzymała łatwego zadania. Właśnie skończyła wyczerpujące fizycznie i psychicznie szkolenie na licencjonowaną agentkę USMS (United States Marshals Service), a już została wysłana z podwójną misją do miejsca, gdzie dorastał jej ojciec. Nick Harp to odbywający karę w więzieniu psychopatyczny przywódca sekty dążącej do zbiorowych mordów, spisków o charakterze wewnętrznego terroryzmu. Szalenie niebezpieczny człowiek, który nawet będąc za kratami nie zrezygnował z przestępczej działalności. Ubiegał się o zwolnienie warunkowe, jawnie groził śmiercią córce i byłej żonie. Zatem trzeba go było powstrzymać, znaleźć wreszcie dowody, że to on stał za morderstwem Emily Vaughn, osiemnastolatki będącej w ciąży. To jeden aspekt misji. Drugi związany był z chronieniem sędzi federalnej, matki Emily, której ktoś podsyłał eskalujące w wydźwięku pogróżki. Podobało mi się, że Andrea nie okazała się superbohaterką, a jedynie wprawiającą się w sztuce agentką, nabierała doświadczenia, uczyła się od partnera, lecz w tym wszystkim zachowała indywidualny pazur. Pozostali bohaterowie również zostali ciekawie sportretowani, barwnie i przekonująco. Intryga potrafiła namieszać w snuciu domysłów i interpretacji. Przypuszczałam dokąd zmierza fabuła, celnie typowałam oprawcę, jednak byłam atrakcyjnie prowadzona drogą niepewności, narastającego napięcia, zwrotów akcji i sensacyjnych incydentów.

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller kryminalny, 426 stron, premiera 12.10.2022, tłumaczenie Dorota Stadnik
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska.

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie thrillery i myślę, że ten również mógłby mi się spodobać. Aktualnie skupiam się na świątecznych lekturach, ale kto wie... może za jakiś czas się na nią skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też miło spędziłam z nią czas. Podobały mi się fabularne powroty do przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie jest już w kolejce do czytania i nie mogę się doczkać aż się za nią zabiorę!

  OdpowiedzUsuń
 4. dzięki za polecenie, Twoja recenzje zdecydowanie przekonuje mnie do przeczytania tej ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno przeczytam. Zapowiada sie rewelacyjnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś czuję, że z tą ksiazką spedziłabym swietnie czas. Dopisuję tytuł do mojej listy czytelniczej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce i mam w planie ją sobie zamówić i samodzielnie zapoznać się z jej treścią,

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie wytrwałam pierwszego tomu i to jedna z niewielu książek, których nie dokończyłam :/

  OdpowiedzUsuń