poniedziałek, 22 lutego 2016

OBSESJA I ŚMIERĆ J.D. Robb 48/2016 (Nora Roberts)

[PRZEDPREMIEROWO]

OBLICZA ŚMIERCI tom 40

"Czasami warto zaryzykować. To kwestia zasady."

Kolejne spotkanie z bardzo ambitną i dociekliwą porucznik Eve Dallas, która tym razem zmuszona będzie walczyć z mordercą ogarniętym wielką obsesją na jej punkcie. Śmiertelne niebezpieczeństwo zagraża bliskim i znajomym detektyw, a krąg ofiar coraz bardziej przybliża się do samej Eve. Jak zdemaskować sprawcę zbrodni? Czy uda się opracować wystarczający portret psychologiczny mordercy i dopasować do wyłaniających się kolejnych podejrzanych? Czyżby to był ktoś z bezpośredniego otoczenia Dallas, skoro dysponuje tak szczegółowymi informacjami z życia porucznik?

Presja czasu rośnie, zagrożenie popełnienia dalszych morderstw z każdą chwilą coraz mocniej wzrasta. Swoją miłość do Eve zabójca wyraża poprzez patologicznie rozumianą pomoc w wykonywaniu pracy policjanta, chce wyeliminować przestępców, dla których prawo nie okazało się wystarczająco skuteczne w ich ukaraniu oraz ludzi pomagającym im w uniknięciu należnego wyroku. W zamian domaga się zrozumienia, uznania i przyjaźni swojej idolki. Jednak wyidealizowany obraz mentorki może zacząć kruszyć się, a porucznik stać się śmiertelnym wrogiem w oczach zabójcy. Czy Eve poradzi sobie z bardzo sprytnym i przebiegłym mordercą? W jaki sposób wykorzysta jego ewentualne słabości i popełnione błędy?

Jak zwykle, bardzo pomocni przy rozszyfrowywaniu zbrodni okażą się Peabody i Roarke, na których zawsze można liczyć. Kryminał czyta się szybko, intrygująco wciąga, napięcie rośnie w miarę kolejnych wydarzeń, dość dynamiczna akcja, zwłaszcza pod koniec. Autorce udało się utrzymać  specyficzny klimat powieści kryminalnych z sensacyjnym i psychologicznym zabarwieniem. Kolejny raz okazuje się, że J.D.Robb do ostatniej chwili trzyma czytelnika w niepewności i mocno zaskakuje ujawniając personalia zabójcy. Zostajemy zachęceni do odpowiedzi na pytania, jak łatwo jest przejść od miłości do nienawiści i jak cienka dzieli je granica? Opisywana historia uwzględnia aspekty poprzednich tomów, nawiązuje do znanych wcześniej bohaterów i postaci, jednak każdy z nich można czytać niezależnie od siebie.

4/6 - warto przeczytać
kryminał

Data premiery: 23.02.2016.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. :)

13 komentarzy:

 1. Za kryminałami nie przepadam. Wyjątkiem jest dla mnie seria Millenium :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dosyć często zaglądam do powieści kryminalnych, dla pobudzenia szarych komórek i czystej rozrywki, zależy jaki kryminał akurat mi się trafi. :)

   Usuń
  2. Millenium to saga, którą po prostu trzeba znać :-)

   Usuń
 2. Uwielbiam kryminały, ich wielowątkowość sprawia że musze wysilić swoje szare komórki. Dzięki za namiar na dobra książkę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po kryminały z tej serii zawsze warto sięgnąć, mamy pewność dobrej rozrywki czytelniczej. :)

   Usuń
 3. Jestem dużą miłośniczką powieści kryminalnych więc z chęcią poznam bohaterów tej serii. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również bardzo lubię zaczytywać się w powieściach kryminalnych, zwłaszcza jeśli do końca nie mogę rozwikłać zagadki, kto jest zabójcą. :)

   Usuń
 4. Nie moje klimaty, ale polecę koleżance;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka warta polecenia, ciekawy wątek kryminalny, wzbogacony psychologicznym motywem. :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię kryminały, więc dziekuję za polecenie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze się go czyta, do ostatniej chwili trzyma w niepewności. :)

   Usuń
 6. tom 40, szaaacuuun ;-). Grubo utkana intryga ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie wiedziałam, że istnieją tak długie sagi, oprócz harlekinów ;)

  OdpowiedzUsuń