sobota, 26 marca 2022

TAJEMNE ŻYCIE MAGÓW

IDA PIERELOTKIN

"...w dzisiejszych czasach ludzie są zbyt zabiegani, aby dostrzec magię, choćby nawet eksplodowała im przed samym nosem..."

Początkowo oczarował nas świat książki, wraz z młodą czytelniczką przeniosłyśmy się do zwykłego miejskiego parku, gdzie działy się niezwykłe rzeczy. Z przyjemnością obserwowałyśmy pojawienie się trzech czarodziejów. Jednym gestem byli w stanie nadać otaczającej rzeczywistości kolorytu i życia. Odkrywałyśmy sekrety magicznej sztuki i konwenansów panujących wśród mistrzów. Ida Pierelotkin wykreowała ciekawe postaci, urzekały osobowościami, nawet jeśli chwilowo do głosu dochodziła marudność, ponuractwo i zrzędzenie. Chociaż czarodzieje dysponowali wyjątkowymi mocami, to nie zawsze mogli z nich skorzystać. Często pakowali się w niezłe tarapaty i kłopoty, a najbardziej martwili się brakiem pracy. 

Wydaje się, że we współczesnym pospiesznym życiu nikt już nie wyczekuje czarów, nie ma na nie czasu lub w nie nie wierzy. A przecież, jak pokazywała przybliżana opowieść, to właśnie małe zdarzenia codzienności są mini cudami. Warto je dostrzegać i kolekcjonować. Należy zacząć od poznania samego siebie, własnych możliwości, talentów, zainteresowań i marzeń. Kiedy jesteśmy w zgodzie z samym sobą, wiemy, na co nas stać, co pragniemy robić w życiu, podążamy ścieżką ku szczęściu i spełnieniu. Czasem potrzeba, aby ktoś nas wysłuchał, dodał odwagi, uświadomił naszą wartość, pomógł zrobić krok we właściwym kierunku. Ale powinniśmy polegać głownie na nas samych, w sobie znajdywać radość i inspiracje, z wady i słabości uczynić zaletę i siłę. Podobieństwo podszytych sporym humorem historii perypetii czarowników można rozciągnąć na życie każdego z nas. Bo nie potrzeba magicznych mocy, aby każdy dzień roztaczał przed nami nadzwyczajnie kuszącą tajemniczość. Fascynująco się ją odkrywa i dociera do własnych cudów. 

Wiele przesłań płynęło z powieści, rozgrzewała serca, podkręcała wyobraźnię, przypominała o najważniejszych wartościach. Sympatycznie się przez nią przechodziło. Powtarzalność wspomnień czarodziejów, ale z każdego rozdziału wyciągało się ciekawe ujęcie tej samej tematyki. Moja młoda czytelniczka, a w końcu do niej kierowana książka, zaczęła tracić zainteresowanie przygodą przy spojrzeniu w przeszłość drugiego czarodzieja, przed trzecim musiałyśmy zrobić przerwę, aby ponownie nabrała zainteresowania opowieściami. Niestety, zakończenie zawiodło, spodziewałyśmy się więcej nastrojowości, chociaż nie można odmówić symboliczności. Liczyłam, że czarodzieje, po wglądzie w to, co ich spotkało, po swoistym rachunku sumienia, sami dojdą do pewnych wniosków, a nie że znów ktoś będzie nimi kierował, co odebrałam jako zaprzeczenie myśli przewodniej powieści. Nie do końca byłam przekonana, czy książkę wpasowano w potrzeby młodych czytelników. W wielu elementach poszła bardziej w stronę dorosłych odbiorców, a dla nich wybrzmiewała niekiedy zbyt prosto. Przypominam, na stronie wydawnictwa akapit-press.pl czeka 20% rabatu na wszystkie książki z wyłączeniem Jeżycjady, wystarczy podać hasło bookendorfina, zajrzyjcie i znajdźcie przygody czytelnicze. 

3.5/6 - w wolnej chwili
literatura dziecięca, wiek 9+, 204 strony, premiera 17.08.2020, ilustracje Agnieszka Wajda
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akapit Press.

25 komentarzy:

 1. Nie polecę w takim razie młodemu czytelnikowi. Chyba to mało zajmująca lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie będę polecać jej dalej, ale tematyka zapowiadała się naprawdę interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że książka poszła raczej w stronę dorosłych odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może z ciekawości sama skuszę się na tę pozycję, ale gdy będzie dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzje Kiti26 marca 2022 08:05

  Nie słyszałam wcześniej o tym wydaniu i nie będę kupować go dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dodatkowa zniżka zachęca do wyszukania nowych czytelniczych przygód z tego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że tym razem pozycja nie okazała się odpowiednią dla kilkuletnich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 8. M. Kwiatkowska26 marca 2022 08:13

  Takie zawody czytelnicze nie napawają optymizmem, ale też się zdarzają.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja córka od pewnego czasu interesuje się literaturą i sama chętnie czyta ale wydaje mi się że nie jest to propozycja dla niej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo wszystko jestem ciekawa tej ksiazki. Dziekuje za recenzje!

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że książka nie do końca historia fajna

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba bym z ciekawości przeczytała, bo tytuł jest zachęcający, mimo słabej Twojej noty.

  OdpowiedzUsuń
 13. Skoro książka nie zaangażowała czytelniczki docelowej, to chyba rzeczywiście warto ją przeczytać tylko z powodu nadmiaru czasu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tym razem nie jest to historia dla mnie. Sięgam po zupełnie inny gatunek książek, ale mam kogoś, kto może się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten cytat jest bardzo prawddziwy, nie dostrzegamy magi ukrytej w naszym otoczeniu. O książce nie słyszałam, ale mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 16. Szkoda, że książka tak słabo wypadła, choć po tytule zapowiadała się dość cikawie

  OdpowiedzUsuń
 17. Myślałam, że to będzie lepsza lektura. A tu zawód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę nie wykorzystany potencjał, a może przesyt w drugą stronę? Coś tutaj jednak nie zagrało.

   Usuń
 18. Z pewnością nie sięgnę po tę książkę :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 19. Widziałam już gdzieś tę książkę, opis wydawał się na tyle interesujący że chciałam ją kupić córkom, dobrze jednak że trafiłam na Twoją recenzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego warto zaglądać i czytać recenzję, aby uniknać rozczarowania

   Usuń
 20. Ciekawe ilustracje. Poza tym może i dzieciom nie dałabym jej do czytania, ale ja chętnie zapoznałabym się z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 21. Książka nie zrobiła na mnie wrażenia i szczerze nie dziwię się Twojej opinii. Jednak mimo wszystko ten cytat jest piękny i tak prawdziwy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Zdecydowanie fajna propozycja, z chęcią przyjrzę się jej mimo takiej opinii blizej ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Kurczę liczyłam na świetą przygodę czytelniczą. Niestety kiszka blada. Szkoda. Kinga

  OdpowiedzUsuń