wtorek, 22 marca 2022

WIOSNA W ŚWIECIE PRZYRODY

[PRZEDPREMIEROWO]

PATRYCJA ZARAWSKA

"Na wiosnę nie tylko ludzie porządkują domy. Przyroda robi to samo. Rozejrzyj się!"

Nasze pierwsze spotkanie z serią "Młodzi przyrodnicy", ale z pewnością nie ostatnie. "Wiosna w świecie przyrody" bardzo się nam spodobała, zarówno od strony merytorycznej, jak i graficznej. Tekst wychodzi poza szablonową znajomość wiedzy o wiośnie. Owszem, porusza zagadnienia jednoznacznie kojarzące się z tą porą roku, ale też stawia na mnóstwo mniej znanych ciekawostek, czy językowych nowinek przyrodniczych. Nie tylko młodzi czytelnicy wiele dowiadują się, także osoby dorosłe znajdują nieznane im wcześniej informacje. Podoba mi się pomysł nastawienia na odbiór wiedzy i jednocześnie gorącego zachęcania do osobistego obserwowania najmniejszych oznak wiosny w przyrodzie, a przy tym przyjęcia zasad właściwego zachowania się wobec niej. 

W dzisiejszych czasach, kiedy ze szczególną intensywnością powinniśmy dbać o środowisko naturalne, kiedy większość ludzkości mieszka już w miastach, to każdy żywy eksponat przyrody jest na wagę złota. Zatem nie należy go zbierać, aby móc dokumentować podziwianie natury, wystarczy ostrożna naoczna obserwacja, zdjęcia i filmy dostrzeżonych skarbów. Pomocne okazuje się prowadzenie dzienniczka odkrywcy cudów świata przyrody, aby jeszcze więcej dostrzegać w miarę zdobywania doświadczenia, jak również lepiej rozpoznawać i rozumieć.

Otrzymujemy wszelkie wskazówki, jak szukać zwiastunów, rozkwitów i pełni wiosny, na łące, w mieście, w ogrodach, na balkonach. Wsłuchujemy się w pięknie różnorodny śpiew ptaków, poznajemy szczególne cechy avesów, zadziwiające zwyczaje tych kręgowców, w tym rodzaje gniazd, dziupli i budek lęgowych, a także sztukę rozpoznawania piór lub jaj. Autorka w podobnym stylu prowadzi po świecie roślin, odkrywa niezwykłość kwiatów, wygląd i kolorystykę, naturalne ogrodowe kompozycje, aspekty związane z sadzeniem drzew oraz kwiatami drzew iglastych. Poznajemy potrzeby mchu i paproci. Również owady odkrywają przed nami wiosenne tajemnice. Pszczoły, osy, motyle potrafią ogromnie zadziwić. A do rzutu przychylnego oka skłonią nawet pajęczaki. Podobnie jak płazy i gady. Trudno nie wspomnieć o grzybach i oczywiście ssakach. 

Moją młodą czytelniczkę zdumiały zwłaszcza piękne muszle małży i ślimaków, spodobało się jej rozpoznawanie kijanek, a także nasłuchiwanie ptaków. Pomocne okazały się kody prowadzące do nagrań ptasich śpiewów, idealne do wielokrotnego wsłuchiwania i wdrażania się w rozpoznawanie. Poprzez książkę spoglądamy też w dzienne niebo w poszukiwaniu typów chmur i nocne niebo w dostrzeganiu wiosennych gwiazdozbiorów. Fascynujące podróże po świecie przedwiosennej i wiosennej przyrody, które wokół nas odbywamy, o ile decydujemy się być uważnymi odkrywcami, odpowiedzialnymi obserwatorami, orędownikami szacunku wobec wszystkiego co żywe. Książka wzbogacona terminarzem obserwacji, dobrymi radami, słowniczkiem, indeksem, mnóstwem zdjęć i ilustracji. Już nie możemy doczekać się spotkania z kolejnymi odsłonami pór roku w tej serii. 

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, literatura popularnonaukowa, przyroda, wiek 6+, premiera 23.03.2022
ilustracje Natalia Trela, twarda okładka, 112 stron, format 16,5cm x 21,0cm
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

19 komentarzy:

 1. Piękne ilustracje i mnóstwo ciekawych informacji dla fanów przyrody. Synkowi by się spodobała ta książka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także chętnie się skuszę gdy propozycja pojawi się w bibliotece.

   Usuń
 2. To musi być super ciekawe dla dzieciaków i nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria zapowiada się rewelacyjnie - i ogromny plus za realne zdjęcia przyrody!

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam ten tytuł do przeczytania z Potworkami i już zacieramy ręce na wspólne czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie propozycje i chętnie skuszę się na tę lekturę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio wypożyczyłam książeczki z tej serii i będę je czytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Recenzje Kiti23 marca 2022 15:36

  Cieszę się że jesteś miło zaskoczona tą lekturą. Chętnie skuszę się na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przejdę obok niej obojętnie po jej premierze. Dziękuję bardzo za opinię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem bardzo ciekawa tego tytułu i chętnie skorzystam z polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Martyna Kwiatkowska23 marca 2022 18:58

  Jeśli chodzi o tę lekturę to na pewno gwarancja jakości.

  OdpowiedzUsuń
 11. W bibliotece mają sporo tomów tej serii, więc mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widać że ta ksiązka jest bardzo ładnie wydana. Mojej córce fance przyrody z pewnością by się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje córki uwielbiają tego typu książki przyrodnicze. Często widzę, jak sobie wieczorem czytają ciekawostki o zwierzętach. To coś dla nas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, mimo wieku, lubię dowiadywać się nowych faktów o zwierzętach. Czuję, że to publikacja idealna dla mnie!

   Usuń
 14. moje dzieciaki są zachwycone, fajnie się przerabia tę książkę mogąc słuchać odgłosów przyrody :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie książki, to moim zdaniem pozycje obowiązkowe w każdym domu, gdzie pojawiły się dzieci. Sama mam takich mnóstwo i moje dzieci z przyjemnością po nie sięgają. Piękne wydanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, bardzo fajnie rozbudzają wyobraźnię i chęć poznawania świata :-)

   Usuń
 16. Książka zawiera przepiękne ilustracje i sporą ilość wiedzy. Uważam, że takie książki warto mieć w domu. U nas albumy i książki przyrodnicze mają szczególne miejsce.

  OdpowiedzUsuń