poniedziałek, 28 marca 2022

KOBIETA Z LAWINY

ENCRICO CAMANNI

"Samotność odbiera i samotność daje. Nie ma w życiu nic, co nie posiadałoby drugiej strony."

Sięgając po książkę nie nastawiajcie się na wypełniony dreszczami emocji thriller. To znacznie ambitniejsza i pełna wdzięku powieść. Owszem, jest ciekawie zapleciona intryga z zagadkowym brzmieniem, lecz bardziej pełni ona funkcję nadawania kolorystyki opowieści, spoiwa dla szalenie frapującej historii ludzkich losów, niż głównego wątku, na którym skupiałaby się cała uwaga czytelnika. Książka cudownie niesie w obyczajowej sferze, przepięknie buduje każdy element, wprowadza w świat z jednej strony tajemniczy, z drugiej dobrze poznany. Atrakcyjna dychotomia wspaniale angażuje w odkrywanie poszczególnych ujęć ludzkich żyć. Każdy z bohaterów prezentuje fragmenty doświadczeń i moce emocji, zaprasza do bliższego przyjrzenia się, jednocześnie broni się przed spuszczeniem kurtyny milczenia.

Nanni Settembrini, pięćdziesięcioletni przewodnik alpejski i ratownik górski, mocno spełniony w pasji wspinaczkowej, teraz nastawiony jest na celebrację zwykłej codzienności, chwytania chwil i szans, tego, co oferuje życie, także w relacji z córkami i kobietami. Bliska memu sercu postać, całkowicie przekonująca, z wyraziście odmalowaną osobowością. Martina Argenta, psychiatra zajmująca się młodzieżą uzależnioną od narkotyków, unika bezpośredniego zagrożenia podczas górskiej wyprawy. Kobieta wdzięczna za ogromny uśmiech losu, dojrzewa do trudnych decyzji, konfrontacji z czymś ułudnym i prowadzącym donikąd. I wreszcie, kobieta cudem uratowana spod lawiny, o nieznanej tożsamości, ogarnięta amnezją. Stopniowo odkrywam, jakie prawdy kryją się za panującą głuchą ciszą, dociekam osobliwych okoliczności wypadku, przedzieram się przez nieprzenikalną mgłę wspomnień, wydostaję na powierzchnię prawdę. Świadectwa przywołane z pamięci składają się na tożsamość człowieka, znajomość samego siebie, wybór ścieżki życia.

Enrico Camanni z wyczuciem lawiruje wśród ludzkich uczuć, sekretów i marzeń. Przywołuje wiarę i nadzieję, zderza z bólem i porażką. Podoba mi się ukazanie losu stykającego ścieżki życiowe ludzi, doprowadzającego do znajomości, aby człowiek człowiekowi, nawet na chwilę, towarzyszył w drodze, stał się podporą, choćby ze względu na tragedię, zbliżone zainteresowania czy pozornie błahe i przypadkowe powody. Potem pozwala odłączyć się swobodnie, naturalnie, niewymuszenie. To, czym przesiąkają dzięki zażyłości pozostaje w nich na zawsze, kształtuje dalsze postawy, cele i zrozumienie siebie. Uwielbiam plastyczny i sugestywny styl narracji, łatwo przenosi mnie w książkowy świat, pozwala intensywnie poczuć, dokąd i z kim się udaję. W "Kobiecie z lawiny" ujmuje uduchowiona atmosfera górskiej przestrzeni, jednocześnie olśniewająca i niebezpieczna. Dostrzeganie detali przyrodniczych i pogodowych. Przybliżenie, czym jest wspinaczka, co daje i jak wpływa na człowieka. Ale również refleksje odnośnie globalnego ocieplenia, wypierającego od podnóża przeszłość bieli górskich szczytów. Zmiany pogodowe, postęp technologiczny i wzmożona turystyka modyfikują oblicze Mont Blanc, Doliny Aosty i okolicznych miasteczek.

5/6 - koniecznie przeczytaj
thriller, 298 stron, premiera 26.01.2022 (2020), tłumaczenie Tomasz Kwiecień
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

14 komentarzy:

 1. Recenzja świetna i mocno ta książka przemawia do mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo, brzmi naprawdę interesująco. Chętnie skuszę się na ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzje Kiti28 marca 2022 19:09

  Dzięki za polecenie. Lubię takie niecodzienne książki, więc chętnie się skuszę na ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę ostatnio u Ciebie górskie klimaty, które bardzo lubię. Z przyjemnością przeczytam również tę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa propozycja! Namówiłaś mnie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio chyba wpadła mi w oko, więc chętnie się skuszę gdy trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Recenzje Kiti29 marca 2022 00:32

  Gdy zmniejszę stosik wybranych lektur zacznę się za nią rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że polecę ją znajomej. Często sięga po takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Literatura górska cieszy się sporym zainteresowaniem czytelników w różnym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oooo, dobra ocena. Ostatnio mało u Ciebie piątek i szóstek. Muszę ją koniecznie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Od pewnego czasu sięgam po ten gatunek, więc chętnie się skuszę, bo widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 12. Z tego, co widzę ta książka wypada całkiem nieźle na tle innych powieści z tego gatunku, które oceniałaś. Na pewno chętnie sięgnę po ten tytuł w trakcie wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Trafny cytat, wszystko ma dwie strony medalu i zawsze dobrze jest je poznać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje się klimatyczną pozycja w sam raz na wieczór z czymś trzymającym w napięciu

  OdpowiedzUsuń