wtorek, 26 maja 2020

GŁĘBIA Arne Dahl

SAM BERGER I MOLLY BLOM tom 3

"Prawda stała się czymś tymczasowym, przemijającym, co przez cały czas można przesuwać i zmieniać."

Arne Dahl sprawia, że naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie się działo na kolejnych stronach książki. Posiada niezwykły dar przyciągania uwagi czytelnika, czaruje rewelacyjnie zaplecioną intrygą, mami atrakcyjnym klimatem, sprawia, że świat przedstawiony staje się na kilka godzin jedyną strefą, w której pozostaje odbiorca.

Przyjemnie wciągamy się w barwnie odmalowane mroczne klimaty, fantastycznie zaskakujące obrotem spraw. Czarne wybrzmiewa bielą, zaś biel naznacza czerń. Dahl do końca trzyma w niepewności i niedopowiedzeniach, pozostawia odbiorcy sporo swobody w interpretacji, ale też sprawia, że ciemne zakątki wydają się intensywnie pozbawiane światła. Wszystkie wątki trzymają wysoki poziom, zarówno od strony logicznej, jak i budowania suspensu. W pewnym momencie do głosu dochodzi przekonanie, że kluczowa postać serii uwikłana jest w zatrważające tajemnice, świadczące o tym, że nikt nie jest niepodatny na wpływ zła. Autor zgrabnie zapędza czytelnika w kozi róg, zmusza do częstego obalania wysuwanych fałszywych przypuszczeń i błędnie formułowanych domysłów.

Powieść kryminalna, z dużym ładunkiem sensacji, rozgrywa się na wielu płaszczyznach, zmierza do ostatecznych rozstrzygnięć w osobliwych okolicznościach. Bardzo przekonuje i wciąga. Pogoń za prawdą i faktami przyjmuje postać zajmującej i frapującej gry, niejednoznacznej zabawy w dopasowywanie obrazów wyobraźni pisarza i odbiorcy, skomplikowanej układanki wystawiającej na próbę zdolności kojarzenia wskazówek. Trzecia odsłona serii rewelacyjnie komponuje się z poprzednimi ("Pustkowia" i "Bezdroża"), perfekcyjnie dociera do wspólnych punktów, wzmacnia wydźwięk przesłań. Pochłanianie tak angażujących przygód to wielka przyjemność i satysfakcja. Zdecydowanie warto uwzględnić w planach, tym bardziej, jak ktoś lubi buszować po głęboko mrocznych kryminałach, nietuzinkowych i oryginalnych, ekscytujących i zaskakujących.

Szwecji zagraża najstraszniejszy atak terrorystyczny, trójka ludzi musi mu zapobiec pod ogromną presją czasu. Sam, Molly i Deer tylko pozornie działają w jednej misji, przerażające zdarzenia sugerują, że nie należą do tej samej drużyny. W bezpardonowej rozgrywce z siłami zła uaktywnia się jeszcze ktoś inny, obdarzony ogromnymi możliwościami, kto nie cofa się przed niczym w dążeniu do realizacji własnych celów. Przygody, porwania, kradzieże, zabójstwa i spiski, nie ma im końca. Nie wiadomo komu ufać, gdyż zapętlenie kłamstw dokonuje się na kilku poziomach, a manipulacja to powszednia metoda działania. Tu nic nie jest takie, jakim wydaje się być.

5/6 - koniecznie przeczytaj
kryminał, 408 stron, premiera 13.11.2019 (2018), tłumaczenie Maciej Muszalski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

20 komentarzy:

 1. Już nie mogę się doczekać kiedy wypożycze

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten cytat na początku wydaje mi się bardzo pasować do aktualnej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od pierwszego tomu wiem, że to będzie seria typowo w moim guście!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytalam i bardzo mi się spodobała. Polecam bardzo

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że Autor nie zrobił na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia, ale tej serii jeszcze nie poznałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mroczne klimaty tego typu raczej nie są dla mnie, a wydaje mi się, że ta pozycja jest nimi obficie nasycona, więc tym razem niestety podziękuję, ale wiem komu podszepnę nazwisko autora :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie zakończyłam przygodę z tą serią na pierwszej części - ale była tak dobra, że muszę to nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej na tą książkę się nie skuszę :/
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. O kurczę po takiej rekomendacji to koniecznie zapisuję sobie na listę na później :)

  OdpowiedzUsuń
 10. kryminał, a brzmi jak dobra fantastyka ;-) mogłabym się skusić ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawie się zapowiada, ale nie mam teraz czasu na nową serię. Może za jakiś czas sięgnę po pierwszy tom.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 12. Niby kryminał a jednak trochę fantastyki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I prawidłowo! Fantastyka to najlepszy gatunek literacki ever ;)

   Usuń
 13. Kiedyś sptkalam się ze słowami ze prawd jest wiele ale rzeczywistość jedna. Fantastyczny kryminał to cos w sam raz dla mojego znajomego.

  OdpowiedzUsuń
 14. Takie mroczne książki bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Można czytać bez znajomości wcześniejszych serii?

  OdpowiedzUsuń
 16. Po pierwsze - co za okładka! Wow! Po drugie od dawna mam ochotę na książkę w tym stylu, więc pewnie jak tylko znajdę w bibliotece, wypożyczę!

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawa recenzja i ciekawy kryminał, skomplikowany, ale przez to interesujący :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Lubię nieprzewidywalne lektury, zbyt szybkie rozgryzienie fabuły nie jest fajne

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapowiada się na calkiem niezła lekturę. Zawsze się zastanawiałam co Szwecja ma w sobie takiego, że właśnie stamtąd jest najwięcej książek z tej i podobnej tematyki. Kinga

  OdpowiedzUsuń