wtorek, 3 sierpnia 2021

OBCY3

ALAN DEAN FOSTER

OBCY tom 3 (OBCY 3, film 1992)

"Odkładanie śmierci na później to jednak nie to samo,
co nieśmiertelność - to jedynie jej imitacja."


Lubię oglądać filmy z serii o zatrważającym Obcym, sympatycznie wciągam się też w książki, a przewracając strony mam przed oczami kadry i grę Sigourney Weaver. Symbioza tekstu i obrazu widoczna jest w ilustracjach Macieja Kamudy, klimatycznych i działających na wyobraźnię. Wydawnictwo Vesper opracowując sugestywną oprawę graficzną sprawia, że intensywnie wchodzę w atmosferę niepewności, zanurzam się w wymyślonej rzeczywistości, buszuję w klasyce grozy i horroru. Sięgam po ich publikacje, wiedząc, że dostarczą mocnych przeżyć, wspartych atrakcyjnymi ilustracjami. Serii o Obcym nie zaliczam co prawda do wybitnych dzieł, lecz ciekawie spędzam z nią czas. Ludzie odczują potrzebę odkrywania Wszechświata, poddawania się fantazji spotkań z pozaziemskimi rozumnymi istotami, ale w większości przypisują im negatywne emocje i zamiary, niczym kalkę własnych skłonności do przemocy i konfliktów. Może Obcy, zakładając, że istnieją, są o tyle inteligentniejszą formą od ludzi, że wywołują nasz pierwotny i intuicyjny strach. W końcu, jak stwierdził Stephen Hawking, powinniśmy się modlić, aby Obcy nas nie znaleźli.

Po dramatycznych wydarzeniach na Acheronie, Ellen Ripley, kluczowa postać serii, podróżuje w ratunkowej kapsule hibernacyjnej, na statku "Sulaco". Niestety, dochodzi do awarii i katastrofy. Tylko Ripley ją przeżywa, brutalnie ląduje w sektorze Neroid, na Fiorinie, planecie o jałowej powierzchni, na której kiedyś funkcjonowała kopalnia surowców mineralnych. Teraz to ośrodek pracy przymusowej o zaostrzonym rygorze, zaś wymarłe ślady działalności człowieka układają się w zatrważający obraz przemijania. Porucznik Ripley, jedyna kobieta wśród więziennej służby i osadzonych, kolejny raz mierzy się z Obcym, gatunkiem poznanym w znikomym stopniu. Czy uda się pokonać bezlitosnego wroga, stworzenie pochodzenia organicznego, umotywowanego jedynie przedłużeniem gatunku, przewyższające poziomem inteligencji człowieka? Tym bardziej, że na Fiorinie nie ma żadnej broni, jedynym wyjściem jest koncentracja na sprycie w zastawianiu pułapek i unikaniu bezpośredniego starcia. Czy chaotyczna i naprędce opracowywana strategia ma szanse powodzenia? Zerknij na poprzednie tomy ("Obcy", "Obcy. Decydujące starcie").

4/6 - warto przeczytać
horror science fiction, 272 strony, premiera 14.07.2021, tłumaczenie Maciej Wacław
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Vesper.

17 komentarzy:

 1. o kurczę :) nie miałam pojęcia, że jest książka :D ja raczej filmu nie lubię, ale książkę bym dużo szybciej poczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze tej historii w żadnej wersji i raczej na razie się to nie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska3 sierpnia 2021 09:45

  Na pewno obie formy znajdą swoich odbiorców, wiem komu polecić tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze wiedzieć, że coś takiego istnieje. Miłośnicy science fiction będą zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wciaz nie nadrobilam całej serii i tylko widzialam najnowsze filmy obcego i predatora. W koncu jednak sie za to wezme :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie ciągnie mnie do tej serii, mimo że lubię takie mocniejsze historie. Chyba tym razem odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę że taką pozycje z chęcią przeczytam mój mąż. Jest to bardzo fajna jak o ciężka ksiazka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla miłośników tego gatunku to z pewnością bardzo ciekawa lektura

  OdpowiedzUsuń
 9. oj niestety to nie mój czytelniczy klimat niestety, nie sięgnę po tą publikację ale wiem komu polecić. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie to nie jest mój klimat i nie jest dobra ta książka na moją zbyt wrażliwą naturę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie mogę takich książek czytać, bo później się boję i mam koszmary jakieś :-D

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim największym problemem jest to, że jeśli obejrzę film, to książka mi się nie podoba. Wielokrotnie tak miałam i zawsze muszę najpierw przeczytać, a potem obejrzeć. A filmy o Obcym kocham. Ellen jest rewelacyjna w swojej roli.

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie sięgnę po tą książkę. Nie moje klimaty, wolę coś młodzieżowego, o miłości.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś oglądałam całą serię, bo moja siostra jest fanką. Nawet ma obcego wytatuowanego na ramieniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książa mnnie zaskoczyła, Ale nie wiem czy ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń