środa, 4 stycznia 2023

GORĄCZKA 2

MICHAEL MANN, MEG GARDINER

„Ja wszystko chłonę. A potem to wykorzystuję. Personalizuję, żeby zrozumieć ofiarę, sprawcę, jego złość i pobudki, którymi się kierował. To mnie utrzymuje w formie i trzyma na krawędzi. ”

Zanim przystąpiłam do cieszenia się spotkaniem z „Gorączką 2” z wielką przyjemnością, po raz kolejny, obejrzałam „Gorączkę”, film z tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego piątego roku, w reżyserii Michaela Manna. Kultowa rozrywka kinowa, a scena w restauracji z udziałem Al Pacino grającego porucznika Vincenta Hannę i Roberta de Niro w roli Neila McCauleya odegrana na najwyższym mistrzowskim poziomie. Szalone widowisko dynamicznej i ogarniającej miejskie ulice akcji, bezpardonowej walki, ale też konfrontacji dwóch indywidualności. Dlatego z ogromnym entuzjazmem przyjęłam zapowiedzi powieści będącej jednocześnie kontynuacją filmu, jak i wejrzeniem w to, co działo się przed nim. 

Właśnie naprzemienna czasowa narracja, obejmująca koniec lat osiemdziesiątych, połowę dziewięćdziesiątych i dwutysięczny rok, sprawiła, że miłośnicy zabawę w kotka i myszkę zawodowego przestępcy i ścigającego go policjanta, chociaż z wiadomym dramatycznym zakończeniem w filmie, z przyjemnością wciągają się w scenariusz zdarzeń. Narracja szorstka i zwięzła, bazująca na krótkich zdaniach, a przy tym sugestywna i obrazowa, natychmiast przywołuje aurę magii kina. Fabuła wypełniona sporym napięciem, zwrotami akcji, silnymi emocjami, spektakularnymi incydentami. Sensacja w pełnym wymiarze logicznie skonstruowana i atrakcyjnie podana, za nic nie można się przy niej nudzić. Złodziejskie skoki, seryjny morderca, bezwzględna zemsta, dociekliwe śledztwo wymykające się prawnym standardom, bezpardonowa walka o władzę mrocznej firmy. Paragwajskie klimaty i amerykańskie miasta, zderzenie dwóch światów, pozornie szalenie różnych, ale jeśli bliżej się przyjrzeć, mających wiele wspólnego. Znakomicie sportretowani bohaterowie. Ostry i nieustannie węszący detektyw, z rodzinnymi problemami, emocjonalną huśtawką. Nałogowy hazardzista i przestępca, który jako jedyny ocalał z gangu dowodzonego przez Neila, teraz poszukujący nowej drogi życiowej. Mordercze zwierzę z perwersyjną naturą, które za nic ma los drugiego człowieka, wciąż wymykające się organom ścigania. I oczywiście inteligentny, konsekwentny i sprytny McCauley, autorzy dają nam wgląd w jego przyszłość, zaskakujący związek z kobietą i konsekwencje dokonywanych wyborów. Fantastycznie bawiłam się przy książce, relaks w mocnym sensacyjnym wydaniu, sporo emocji i napięcia, warto uwzględnić w planach czytelniczych.

5/6 - koniecznie przeczytaj
sensacja, 538 stron, premiera 23.11.2022, tłumaczenie Danuta Fryzowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins.

5 komentarzy:

 1. Mimo, że powieść wydaje się na prawdę ciekawa, to jakoś nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia. Myślę, że osoby lubujące się w tym gatunku wyrażą większy entuzjazm tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książki to ja lubię i tą takze z przyjemnością bym przeczytała. Może być naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę że to nie jest propozcyja dla mnie. Nie przepadam za książkami z tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 4. No i wygląda, że trafi na moją listę. Brzmi jak książka w sam raz dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na sensacyjne wydanie zawsze jestem chętna. Z przyjemnością sięgam po takie pozycje.

  OdpowiedzUsuń