wtorek, 24 stycznia 2023

DŻUNGLA SNÓW

ANNA KNAKKERGAARD

„Może już czujesz, że Lola ma się coraz lepiej ... coooraz lepiej, podczas gdy wodospad zmywa wszystko, co niepotrzebne. ...”

Kolejna niezwykła propozycja czytelnicza dla najmłodszych i ciut starszych. Nieoceniona pomoc dla rodziców na mądre urozmaicenie rytuału wieczornego wyciszania, pozbywania się z ciała i głowy dziecka nadmiaru emocji nagromadzonych w ciągu dnia, stresowego odbioru rzeczywistości i smutków zaprzątających głowę. Sześć zwierzęcych postaci, zanim uda się w sny, radzi sobie z różnorodnymi aspektami, które nie pozwalają im zasnąć. Leniwiec pozbywa się złych myśli, papuga zabawia się w milczenie, tapir uspokaja ciało, wyjec daje odpocząć główce, mrówka dotyka bezpieczeństwa, zaś jaguar poddaje się masażowi bolących nóg. Młodzi czytelnicy pomagają sympatycznym bohaterom podążając tropem podsuwanych wytycznych i sugestii. 

Opowieści oparte są na technikach relaksacyjnych, delikatnej hipnozie i sugestywnego uśpienia. Autorka podkreśla, jak ważnym jest, aby czytać je w spokojnym rytmie, śmiało odwoływać się do wyobraźni, nauczać świadomego rozluźniania się. Przy każdej bajce podaje konkretne wskazówki dla dorosłego, a na końcu książki dobre rady powiązane z właściwą rutyną odsuwania kłopotów i zdrowego zasypiania. Wystarczy kilkanaście minut spędzonych przy opowiadaniu, odpowiednia atmosfera poczucia bezpieczeństwa, a jakość snu maluchów zyskuje. Warto podkreślić przyjazną oprawę graficzną, utrzymaną w ciepłych barwach, chociaż z wieloma akcentami nocnej scenerii. Na końcu książki zamieszczono kod QR prowadzący do materiałów edukacyjnych, książeczki do kolorowania i dzienniczka snu, warto zajrzeć i pobrać dodatkowy wymiar przygody czytelniczej.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, 80 stron, wiek 3+, premiera 26.10.2022 (2021)
twarda okładka, format 21,5cm x 21,9cm
tłumaczenie Agata Lubowicka, ilustracje Julie Dam
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu ToTamto (Czarna Owca).

4 komentarze:

 1. Cudowne ilustracje. Uwielbiam ładnie zilustrowane pozycje dla dzieci. Zapisuję do zakupu do biblioteki

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dość, że pięknie zilustrowana, to jeszcze przez rady i techniki autorki wydaje się bardzo wartościowa.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że opowieści oparte są na technikach relaksacyjnych. Na pewno to świetna propozycja upominku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa książeczka dla dzieci. Idealnie nadają sie na bajki-usypianki. Aż żałuję, że moje dzieci już nieco na taką lekturę za duże.

  OdpowiedzUsuń