środa, 4 stycznia 2023

PTAKOTERAPIA

JOE HARKNESS

„Jeden dotyk natury łączy z całym światem.” William Szekspir

Niewątpliwym faktem jest to, że człowiek przynależy do przyrody. Często sobie tego nie uświadamiamy, zapominamy o tym, nie zastanawiamy się nad tym, lub wręcz w pewnym stopniu wyrzekamy się tego. A jednak, kiedy dzieje się coś złego w naszym życiu, to obieranie kierunku na bezpośredni kontakt z przyrodą, obok zaciśnięcia więzi z religią i bliskimi, staje się głównym kierunkiem szukania ukojenia, zrozumienia, nadziei i wiary. 

Joe Harkness szczerze opowiadał o swoich problemach psychicznych, samobójczej próbie, utracie zaufania do siebie samego, zmaganiach z codziennością i złymi nawykami. Wprowadzał czytelnika w świat ptaków, których obserwacja stopniowo, krok po kroku, stała się kołem ratunkowym rzuconym mu przez skrzydlate stworzenia. Proces uzdrawiania duszy i budowanie chęci życia początkowo nie należał do łatwych, ale dzięki drobnym sukcesom w obserwacji ptaków nabierał przyjemnych cech i satysfakcjonującego brzmienia. Dzień za dniem zacieśniał więzi z przyrodą poprzez podpatrywanie ptasich zwyczajów, dostrzeganie niuansów ich życia i rozpoznawaniu gatunków. Równolegle monitorował i badał korzystny wpływ obserwacji ptaków na zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie. Stworzył ankietę na blogu i zachęcał do wypełniania, aby porównywać doświadczenia swoje i internautów. 

Interesująco opowiadał o podwójnych narodzinach pasji i odkrywania właściwego powołania, zacieśnianiu znajomości z ekoterapią, przysłuchiwaniu się ptasim melodiom. Relacjonował nie zawsze pozytywne doświadczenia ze środowiskiem o zbliżonych zainteresowaniach. Pokazywał, że dawanie innym czegoś od siebie, chociażby nauczycielskie wzbudzanie w młodzieży zainteresowania przyrodą, pomagało uwalniać się od złych podszeptów umysłu i nadawało aktywności cechy misji. Uświadamiał, że ptaki można obserwować w ogrodzie, na lokalnych rewirach czy objazdowych wycieczkach. Dzielił się spostrzeżeniami i dawał rady początkującym. Wszystko w formie ciekawej opowieści, konkretnych przykładów i ciekawostek. 

Przyjemnie spędziłam czas z książką. Żałowałam jedynie, że nie było wkładki zdjęciowej, chociaż z częścią przywoływanych ptasich gatunków, i musiałam wyszukiwać w internecie. Harkness przedstawił wiele korzyści wynikających z obserwacji ptaków, zaraził entuzjazmem do tego rodzaju hobby, które jak się okazuje, dla wielu może mieć nie tylko wymiar interesującego wypełnienia wolnego czasu na świeżym powietrzu, poczuciu wolności powiązanej ze swobodnym byciem samemu z sobą, doprowadzaniu do ładu myśli i skojarzeń, ale także terapeutyczny, wręcz leczniczy. „Obserwacja ptaków ma fascynującą zdolność do łączenia wielu różnorodnych uczuć i procesów myślowych”. Pierwsze spotkanie z serią Bona Vita w ramach bo.wiem uważam za udane, zajmujące, motywujące do zwiększenia intensywności i częstotliwości spotkań z naturą, chętnie dopasuję do własnych potrzeb, zainteresowań i zapatrywań.

4.5/6 – warto przeczytać
hobby, poradnik, przyroda, zdrowie, 238 stron, premiera 09.06.2022 (2019)
tłumaczenie Andrzej Homańczyk
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

5 komentarzy:

 1. Nie sięgam po takie książki, ale cieszę się, że Ty jesteś z niej zadowolona. W sumie to może być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz spotykam się z tą książką. Wydaje się ciekawa, choć na pewno zdjęcia jeszcze bardziej uprzyjemniłyby jej lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam na wiosnę słuchać jak śpiewają ptaki. Wydaje mi się że ten poradnik by mi sie spodobał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie za wielka, ale możliwe, że bardzo ciekawa pozycja, którą chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno w przypadku wkładki zdjęciowej byłoby to jeszcze bardziej urozmaicone wydanie.

  OdpowiedzUsuń