niedziela, 22 stycznia 2023

DO CNA

KATARZYNA BONDA

JAKUB SOBIESKI tom 3

„Kocham Twoją żarłoczność, ubóstwiam wprost Twą zachłanność, która jak mniemam, towarzyszy Ci we wszystkim, co robisz.”

Pokręcona zagadka detektywistyczna, kilka płaszczyzn rozgrywania kryminalnej partii, spora paleta postaci i głębiących się między nimi relacji. Wielokrotne zaskakujące zwroty akcji i kierunki interpretacji czynów bohaterów. Do końca nie można być pewnym, jaki ostatecznie kształt przybierze intryga, czy prawda będzie smakować sprawiedliwością, kto dotrwa do finałowych rozstrzygnięć. Podoba mi się, że Katarzyna Bonda nie oszczędza bohaterów, pakuje w niezłe kłopoty, w zgodzie z mroczną naturą człowieka. 

Dotykamy obrzydliwego wymiaru zła, wykraczającego poza pierwotny instynkt, nawet spoza obszaru szaleństwa. Klimat odrazy i potworności, odpychających obrazów i smaków, odrzucających dźwięków i zapachów, towarzyszy od pierwszych do ostatnich stron książki. Balansujemy na ostrej krawędzi wyobraźni, patologicznych cieni zwyrodniałych dusz, zepsutych powiązaniach i zależności. Odpowiadają mi opisy mocnych scen odwołujące się do nieczystej imaginacji. Jakub Sobieski, główny bohater serii, kolejny raz nie ma szczęścia do zlecenia mieszczącego się w ramach potocznej zwykłości. Pakuje się w świat szumowin i degeneratów, tym razem w aurze żyrardowskiego podziemia i książęcej misji. Znika młody mężczyzna. W parku porzucono torby z ludzkimi kośćmi. Inteligentny, wyrachowany i dobrze zorganizowany morderca krąży po okolicy. Zerknij również na wrażenia po spotkaniu z pierwszym "O włos" i drugim tomem "Ze złości".

4/6 – warto przeczytać
kryminał, 350 stron, premiera 11.01.2023
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

5 komentarzy:

 1. To dobrze, że bohaterowie w książkach tej autorki muszą mierzyć się z różnymi przeciwnościami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś czuję, że spędziłabym z tą książką swietnie czas. Zapisuję tytuł na swoją czytelniczą listę.

  OdpowiedzUsuń
 3. lubię dobre kryminały i ostatnio czesto siegam po ten gatunek także nie wygkluczam, przeczytania Do cna
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli chodzi o książki tej autorki, to najpierw chciałabym przeczytać jej książki, które mam na półce. Jednak dobrze wiedzieć o innej pozytywnie przyjętej serii autorki.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że z czasem skuszę się na tę książkę, bo podoba mi się twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń