czwartek, 5 stycznia 2023

ZAKAZANE KSIĘGI

POWIEŚĆ O MIKOŁAJU KOPERNIKU tom 2

WOJCIECH WIERCIOCH, JOLANTA SZYMSKA-WIERCIOCH

„Myśli uczonego są niezależne od sądu ogółu, ponieważ dążeniem uczonego, o ile tylko ludzkiemu rozumowi pozwala na to Bóg, jest szukanie we wszystkim prawdy.” Mikołaj Kopernik

Pomysł na napisanie takich ksiąg uważam za rewelacyjny, już przy pierwszym tomie „Rewolucja niebieska” przekonałam się, jak wiele przyjemności sprawiało poruszanie się w czasach, kiedy kopernikowska myśl astronomiczna znacznie wyprzedzała epokę. I drugi tom okazał się wciągający, przyjemny i pełen wrażeń. Sfabularyzowana opowieść o nietuzinkowej postaci historycznej pozwoliła dopełnić obrazu podręcznikowej wiedzy o niej, zdać się na perspektywę autorów, ale również zachęcić do własnych domysłów i interpretacji. Kiedy używamy słowa rewolucja wiedzie nas świadomość ogromnych zmian, ale w przypadku Mikołaja Kopernika to wstrząśnięcie postrzegania wszechświata. Wiele przeszkód, szkalowań i perfidnej manipulacji wysuwanych przez indywidualnych i organizacyjnych wrogów w dłuższej perspektywie czasu musiało ponieść klęskę i uznać wyższość geniuszu. 

Autorzy pokazali, jak trudno przebić się z czymś szalenie innowacyjnym, odwracającym wszystko do góry nogami, zwłaszcza kiedy wokół niewystarczająco otwarte umysły. To również spojrzenie na to, jak bardzo fenomenalne dzieło znakomitego myśliciela potrafi jeszcze długo po śmierci wybrzmiewać w umysłach przyszłych pokoleń, w tym uczonych, badaczy nieba, filozofów i poetów. Powieść wciągnęła tchnięciem życia w przeszłe miejsca, postaci i zdarzenia, przekonującym oddaniem realiów ducha epok, nadaniem im zarówno powszechnego, jak i subiektywnego kolorytu, przejrzystym podziałem na rozdziały i przyświecające im myśli przewodnie, pasjonującymi przygodami. Podtrzymuję przychylną opinię o zaproponowanym wariancie osobowości polskiego astronoma, wewnętrznych rozterek i zmagań, podejścia do czasów, w których przyszło mu żyć, prawd głoszonych przez religię, stosunku do wartości nauki, niezależnego myślenia i umiłowania wolności. Warto poznać dodatek specjalny, dlaczego Kopernik wielkim uczonym był i czego nas nauczył. Zachęcam też do zapoznania się z inną książką Jolanty Szymskiej-Wiercioch i Wojciecha Wierciocha, przy "Polsce w anegdotach" wyśmienicie spędziłam kilka wieczorów.

5/6 - koniecznie przeczytaj
powieść biograficzna, 716 stron, premiera 28.09.2022
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

4 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale na wydania, ciekawostki, czy wystawy o Koperniku zawsze jestem chętna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obszerna pozycja, jestem pod wrażeniem! Kopernik to taka postać, którą warto poznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, tym razem również nie jest to pozycja dla mnie. Zdecydowanie książki historyczno-biograficzne to nie mój klimat, a do tego ilość stron zdecydowanie odstrasza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś czytywałam książki biograficzne. Teraz już mniej po nie sięgam.

  OdpowiedzUsuń