piątek, 6 stycznia 2023

WAWEL. BIOGRAFIA

KAMIL JANICKI

„Na samym początku był potwór. Była też podstępna zbrodnia, zabrakło za to dzielnego szewczyka, a nawet… smoka.”

Fenomenalna przygoda czytelnicza, nie spodziewałam się, że aż tak bardzo wciągnie. Chciałam zajrzeć w historię Wawelu, liczyłam na detale, które dotąd umykały mojej uwadze. Nie dość, że otrzymałam to, na co liczyłam w spotęgowanej formie, to jeszcze wypełniony po brzegi zbiór ciekawostek dopracowanych w najmniejszym detalu. Już pierwsze rozdziały przekonały, że trafiłam na coś wyjątkowego. Narracja niesamowicie przyjazna, staranna i absorbująca, dzięki niej komfortowo czułam się w przybliżanym materiale, a każdy rozdział zyskiwał na wartości poznawania. 

Wawel ukazał się nie tylko w postaci miejsca, ale również ducha i osobowości. Zmienne koleje losu kształtowały jego wygląd i znaczenie, zaś dokładne śledzenie rozgrywanych na przestrzeni wieków zdarzeń powiązanych z tym miejscem okazało się szalenie fascynujące, a przy tym mocno wykraczające poza szkolną podręcznikową wiedzę. Dopiero po spotkaniu z „Wawelem” i jego historycznymi mieszkańcami zdałam sobie sprawę jak niewiele o nim wiedziałam, poczułam też codziennego i państwowego ducha epok, których był liczącym się świadkiem. Publikacja, którą ze względu na obszerność treści, poznawałam z przerwami, tak aby jak najwięcej na niej skorzystać i jednocześnie przedłużyć przyjemność zaczytania. Kamil Janicki skrupulatnie przywoływał wypowiedzi, stwierdzenia i opinie znawców wawelskich zagadnień, co bardzo mi odpowiadało ze względu na podnoszenie poziomu wiarygodności znaczeń i teorii. Pokazywał historię interpretacji świadectw, co z kolei dawało szerszy wgląd w istotę. Wyłaniał obrazy z naukowych badań, które cechowała zmienność. Książkę uzupełniały zdjęcia, rysunki, obrazy, ryciny i mapki. Nie zabrakło listy przypisów i bibliografii, indeksu nazwisk i postaci. Jak najbardziej polecam uwzględnić w planach czytelniczych biografię Wawelu, atrakcyjnie zaciekawiała, wciągała, wzbogacała wiedzą, poszerzała historyczne horyzonty.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
historia, 622 strony, premiera 23.11.2022
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

4 komentarze:

 1. Wawel miałam okazję odwiedzić chyba trzy razy w życiu. Chętnie poszerzę swoją wiedzę dzięki temu wydaniu!

  OdpowiedzUsuń
 2. To miejsce mam zamiar odwiedzić w tym roku, jedna taka ksiązka raczej nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją na oku. Chciałabym żeby ten tytuł trafił do mojej biblioteki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niewątpliwie dla osób, które interesują się historią, biografie to ciekawe i godne uwagi pozycje. Osobiście jednak nie sięgam po książki z tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń