wtorek, 24 stycznia 2023

OPOWIEŚCI PEŁNE EMOCJI

GABRIEL GARCÍA DE ORO

„Kara zawsze najbardziej boli tego, kto ją wymierza.”

Książkę zdecydowanie warto sprezentować młodym czytelnikom. Właśnie do nich jest kierowana, ale co osobliwe, jej poznawanie cieszy również dorosłych. Każdy odbiorca, bez względu na wiek, wiele może z niej wynieść, w końcu inteligencję emocjonalną kształtuje się przez całe życie. Świadomość własnych emocji, przyjemnych i nieprzyjemnych, to jeden z kluczy do sukcesu w zwykłej codzienności i realizacji marzeń. Aktywność pomagająca lepiej zrozumieć siebie i innych, rozwinąć wyobraźnię, empatię i wachlarz barw uczuć. 

I właśnie niezwykłą podróż w głąb siebie proponuje autor. Za pośrednictwem stu przemyślanych mini opowieści, odwołujących się do różnorodnych emocji i ubranych w aurę przygody. Zaprasza do wejścia w wielobarwny ogród z kwiatami emocji, uważnego przyjrzenia się ich konstrukcji, podsycania dociekliwości, co się za nimi kryje, jak właściwie je odbierać, w jaki sposób wykorzystać w życiu, jakimi środkami na nie wpływać. Nie koncentruje się tylko na podstawowych emocjach (radość, smutek, strach, gniew, ufność, niechęć, zaskoczenie i wyczekiwanie), ale szczegółowo przedstawia ich kombinacje, przeciwieństwa w zależności od natężenia. Jestem pod wrażeniem pomysłu, jak i atrakcyjnego przedstawienia, przemyślana i mądra propozycja.

Historie z udziałem wielu postaci można czytać niezależnie, wybiórczo, albo po kolei, nie ma to znaczenia, chodzi o zapoznanie się z dowolną, właściwe zinterpretowanie i pokuszenie się o dodatkowe refleksje. Publikację wzbogaca współgrająca, ciepła i sympatyczna oprawa graficzna, z charakterystyczną kreską i wielobarwnym wypełnieniem. Reprezentantka książek, do których chce się wracać, patrzeć z bogatszej w życiowe doświadczenia perspektywy, wyzwalać lepsze zrozumienie motywów zachowań. Wartościowa książka z emocjonalnym wymiarem edukacyjnym. Moi uczestnicy klubu młodych czytelników mocno zaangażowali się w poznawanie opowieści pełnych emocji, chętnie podejmowali tematykę tego, co w danym momencie czuli bohaterowie i oni sami.

5.5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura dziecięca, 216 stron, wiek 6+, premiera 09.11.2022 (2021)
twarda okładka, format 20cm x 26cm
tłumaczenie Katarzyna Kozioł-Galvis, ilustracje Purificación Hernández
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu ToTamto (Czarna Owca).

3 komentarze:

  1. Jestem fanką opowieści dla dzieci o emocjach. To wazny temat, którego rodzice szukają w mojej bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kuzynka niebawem będzie miała 5 lat, więc na kolejne urodziny na prezent będzie idealna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książki o emocjach powinny być na każdej dziecięcej, a i czasem rodzicielskiej, półce. Tej książki jeszcze nie znamy, ale to tylko kwestia czasu.

    OdpowiedzUsuń