sobota, 14 stycznia 2023

TAJEMNICE FLEAT HOUSE

LUCINDA RILEY

„Tak, tato, zabierz mnie na szczyt świata i nigdy nie pozwól mi zejść.”

Kryminał ubrany w obyczajowe szaty. Nie tworzy silnego napięcia, ale ciekawie podrażnia wyobraźnię. Zapętla ludzkie losy z dobrym wyczuciem i intrygującą barwnością. Stawia na tajemnice przeszłości, które schowane głęboko w ludzkiej pamięci stopniowo domagają się wyjaśnienia i odkrycia. Fabuła nie bazuje na mocno zaskakujących akcentach, łatwo podążać ścieżką właściwych śladów, lecz sympatycznie trzyma w niepewności. Generalnie, Lucinda Riley ukazuje gładkie i miękkie podejście do natury człowieka, nie stroni od ciepłych romantycznych nut. Oczywiście, pojawiają się czarne charaktery, które mieszają w szczęściu innych, jednak za nimi uaktywnia się siła sprawiedliwości, czy to wymierzanej przez los, czy ludzkimi czynami. 

Nie jest to złożona zagadka detektywistyczna, ale uwzględnia szereg ciekawych postaci z frapującą przeszłością, atrakcyjnych incydentów z sensacyjnym odcieniem, zmyślną konstrukcją następstwa zdarzeń. Można mieć zastrzeżenia do sposobu prowadzenia śledztwa przez komisarz Jazmine Hunter, pobieżnością przeprowadzanych wywiadów, przebiegu relacji z byłym mężem, podejściem do współpracownik. Niewystarczająco wnikliwości i przenikliwości, analitycznego myślenia i intuicji, czego spodziewamy się po tego typu kluczowych bohaterach. Również podejście do śmierci, w końcu jakby nie było ostateczności, wydaje się delikatne i miękkie, co potwierdzają zachowania postaci. Powieść stawia bardziej na klimat angielskiej prowincji, małego miasteczka, prywatnej szkoły z internatem, gdzie wiele się dzieje. Szereg tragicznych zdarzeń zaczyna się od śmierci ucznia i samobójstwa nauczyciela. Zerknij na inne książki Lucindy Riley przedstawione na Bookendorfinie, napisane przez pisarkę wspólnie z synem (Harry Whittaker) i kierowane do najmłodszych czytelników ("Kubuś i Anioł Snu", "Laura i Świąteczny Anioł").

3.5/6 – w wolnym czasie
kryminał obyczajowy, 444 strony, premiera 11.06.2022, tłumaczenie Małgorzata Stefaniuk
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

7 komentarzy:

 1. Na mnie z kolei ta książka wywarła o wiele większe wrażenie, bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z powodu swojej dość prostej fabuły wydaje się to dobra lektura dla np. młodzieży. Czy może jednak nie jest dla niej z jakiś względów?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wolałabym jednak zacząć przygodę z twórczością tej autorki od lepszej książki.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, nie jest to kryminał najwyższych lotów, ale mimo wszystko przyjemnie mi się go czytało.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak średnio zainteresowała mnie ta książka, a wolę poświęcić czas na naprawdę super historie

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się i myślę, że mogłabym się w niej odnaleźć. Zapisuję na swoją listę.

  OdpowiedzUsuń