poniedziałek, 9 stycznia 2023

DZIEWCZYNA, KTÓRA KOCHAŁA TOMA GORDONA

STEPHEN KING

„Świat to potwór zębaty, gotów gryźć, gdy tylko zechce.”

Książka bazuje na nieskomplikowanej fabule, łatwo śledzi się tor akcji, nie tyle koncentruje się na zewnętrznych zagrożeniach, co wewnętrznych. Dziecko gubi się w lesie, na chwilę zbacza z szlaku, i zupełnie nagle samo pozostaje w dziczy. Od tego momentu głęboko wchodzimy w wyobraźnię Trishy, przekonujemy, jak bardzo jest odważna i zaradna. Gdybyśmy nie śledzili poczynań dzięwięciolatki a dorosłego prawdopodobnie ta niedużych rozmiarów powieść nie zrobiłaby na nas mocnego wrażenia. A tak wkręcamy się w myśli młodej kluczowej postaci, w sposób, w jaki obiera, aby poradzić sobie z traumą. I chociaż niewiele dzieje się z ujęcia potworności, to przekonujemy się, do czego zdolny jest nawet mały człowiek, aby wytrwać w woli przetrwania. 

Stephen King potrafi przenieść czytelnika w intrygującą psychologiczną sferę. Podczepienie się pod autorytet, w tym wydaniu o sportowych korzeniach, i pełnej determinacji o wygraną w meczu, podkreśla, jak bardzo je potrzebujemy, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach. Książka pozwala na interesujące spędzenie czasu, nie na bezpośrednim wywoływaniu strachu a podświadomej imaginacji zagubienia i cierpienia. Nie oceniam jej wysoko, ale niewątpliwie ma w sobie coś, potrafi przyciągnąć uwagę i podtrzymać aurę leśnej niepewności i przedzierania się przez tereny trudne do przebycia. Odbiorcy mniej nastawieni na schematyczny horror czy thriller a bardziej na współodczuwanie przezwyciężania obrazów demonicznej wyobraźni w dzikich lasach, kamienistych wzgórzach, strumieniach kończących się w bagnach, warte podkreślenia, przez dziecko, powinni być zadowoleni z lektury.

Zerknij również na wrażenia po spotkaniu z innymi książkami Stephena Kinga: "Oczy smoka", "Komórka", "Regulatorzy", "Desperacja", "Miasteczko Salem", "Misery" "Mroczna połowa", "Łowca snów", "Gra Geralda", "Billy Summers", "Podpalaczka", "Później", "Jest krew", "Instytut", "17 podniebnych koszmarów", "Bastion", "Bazar złych snów", "Cujo", "Outsider", "Pudełko z guzikami Gwendy", "Magiczne piórko Gwendy", "Ostatnia misja Gwendy", "Roland", "Sklepik z marzeniami", "Śpiące królewny", "Uniesienie", "Zielona mila", "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika", "Charlie Ciuch-Ciuch", oraz "Stephen King. Instrukcja obsługi" Roberta Ziębińskiego.

4/6 – warto przeczytać
thriller psychologiczny, 252 strony, premiera 06.07.2022 (1999), tłumaczenie Krzysztof Sokołowski
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

5 komentarzy:

 1. King pisze dla mnie mocno schematycznie, ale ma to coś, co mnie zawsze zaskoczy w jego książkach. Tej jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że mogłabym przeczytać tę książkę i być z tego zadowolona. Muszę się przekonać o tym

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli chodzi o książki Kinga mam bardzo dużo do nadrobienia. O tej wcześniej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. No King chyba nie jest dla mnie. Ostatnio też czytałam jego opowiadanie i zupełnie się w nim nie odnalazłam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię twórczość tego autora i kiedyś czytałam go regularnie. Teraz dawno po niego nie sięgałam. Muszę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń