sobota, 21 stycznia 2023

ZE ZŁOŚCI

KATARZYNA BONDA

JAKUB SOBIESKI tom 2

„...duże pieniądze, polityka i zastęp trupów zamiecionych pod dywan.”

Pierwszy tom serii zatytułowany „O włos” nie zrobił mocnego wrażenia, miałam sporo zastrzeżeń, ale potraktowałam go jako wprawkę przed kolejnymi i dałam szansę kontynuacji przygody czytelniczej. W „Ze złości” nie zawiodłam się, kryminał wciągnął, wystawił na próbę niecierpliwego poznawania, aktywował do snucia przypuszczeń. Podobało mi się zagęszczenie intrygi silnymi powiązaniami tajemnic i sekretów, a także wielowarstwową konstrukcją. Byłam zainteresowana docieraniem do prawdy, z przeszłości i teraźniejszości, uchwyceniem szerokich powiązań między bohaterami, ich złożoność i nieuchwytność uwarunkowań szalenie mi odpowiadała. 

Cieszyłam się, że postaci, w porównaniu z pierwszą odsłoną serii, nabrały rozumu, spokoju i dystansu do siebie samych. Miałam nadzieję, że Katarzyna Bonda nie obedrze je z pożądanej zadziorności i niepokorności, gdyż zaczęły atrakcyjnie kształtować się. Chętnie podchwyciłam szczyptę dobrego humoru, lubię takie wtrącenia w mrocznej rzeczywistości przybliżanej historii, podobnie jak niebezpośrednie nawiązania do prawdziwych osób i zdarzeń, ze świata mediów, biznesu, polityki i kultury. Wzór zagadki detektywistycznej znakomicie pokręcony, uwzględniał ciemność ludzkiej natury, nieposkromioną pazerność i wybujałą ambicję. Frapująco poprowadzone zwroty akcji, z wyczuciem chwili i bez sztucznego podsycania napięcia. W jakie niebezpieczne głębiny może wciągnąć człowieka hazard, presja na pieniądze i skłonność do łatwych rozwiązań biznesowych? Poprzednio Jakub Sobieski wszedł do świata alfonsów i prostytutek, teraz rozpracowywał struktury warszawskiego kasyna. Jakie brudy i ciemne interesy wykopał?

4.5/6 – warto przeczytać
kryminał, 352 strony, premiera 10.08.2022
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

6 komentarzy:

 1. Mam zamiar przeczytać książki tej autorki i ta wraz z tomem 1 jest na mojej liście

  OdpowiedzUsuń
 2. To dobrze, że ta druga część serii wywarła na Tobie większe wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że kontynuacja jest lepszy od pierwszego tomu. Zazwyczaj się mówi o klątwie drugiego tomu.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę wreszcie sięgnąć po ksiażki tej autorki, bo widzę, że naprawdę warto.

  OdpowiedzUsuń
 5. ostatnio sporo pozycji u Ciebie KATARZYNY BONDA sama przyznam, że częsiej sięgam po zagranicznych autorów, ale może warto zmienic ten nawyk
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki tej autorki lubię, ale nie czytałam ich jeszcze zbyt wiele. Możliwe, że z czasem to zmienię.

  OdpowiedzUsuń