wtorek, 10 stycznia 2023

GRANICA MOŻLIWOŚCI

[PRZEDPREMIEROWO]

RYSZARD ĆWIRLEJ

(nowa seria) tom 1

„Idą nowe czasy, które niosą ze sobą nowe wyzwania, dlatego trzeba się brać do roboty i ukraść swój pierwszy miliard.”

Wreszcie dałam się skusić na poznanie twórczości Ryszarda Ćwirleja, a trzeba przyznać, że dorobek pisarski imponujący. Cieszę się, że podjęłam decyzję o sięgnięciu po najnowszy kryminał. Spodobał mi się i to bardzo. Lubię od czasu do czasu wejść w klimat rzeczywistości wielkich przemian, jakie dokonywały się po upadku komunizmu w Polsce, a które miałam okazję obserwować jako studentka. Jak wiele nadziei kotłowało się w społeczeństwie, a zarazem jak rozdarci byli jego członkowie. Ryszard Ćwirlej fantastycznie przywołał wspomnienia z tego okresu, pełnego kontrastów i przeciwieństw, absurdów i nielogiczności, ale przede wszystkim rodzącego się kapitalizmu, po bandzie przestępczości i nierówności, gdzie koneksje i spryt odgrywały kluczową rolę. Uśmiechałam się do wielu odświeżanych z pamięci zachowań ludzi i przedmiotów będących świadkami zwykłej codzienności, umeblowania, mody. I ten poznański koloryt.

Autor rewelacyjnie ukazał, co działo się z bohaterami podczas radykalnych zmian otaczającego ich świata, kiedy wszystko wywracało się do góry nogami, tożsamość znacznie odbiegała od utartego szlaku, zaś pojawiające się szanse na lepsze życie napawały lękiem. Z uznaniem podchodziłam do szczegółowych opisów handlowej rynkowej atmosfery. Całkowicie przeniosłam się w prywatne pomieszczenia, firmowe budynki, urzędowe pokoje, nielegalne zakamarki ulic. Także członkowie policji musieli nauczyć się funkcjonować w innym systemie, który dopiero próbowali zrozumieć, podążać za przekształceniami starego w nowe w ujęciu prawa i nawyków. Pisarz ciekawie prowadził intrygę, zgrabnie zagęszczał, wprowadzał do fabuły mocne akcenty i sensacyjne sceny, doskonale łączył elementy polityki przez małe „p”, podziemnego biznesu wznoszonego na oficjalnych filarach, kumoterskich relacjach, resortowych przetasowań i tajnych organizacyjnych powiązaniach. Narracja przyjazna i komfortowa, zręcznie podgrzewała napięcie, przekonująco prowadziła akcję, postawiła na wyrazistość postaci. Nie znałam wcześniejszych książek autora, lecz byłam wprowadzana w temat, co działo się z postaciami w poprzednich powieściach, przekonałam się, że z zainteresowaniem po nie sięgnę.

4.5/6 – warto przeczytać
kryminał, 478 stron, premiera 11.01.2023
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

5 komentarzy:

 1. Zaciekawił mnie ten obraz realiów po upadku komunizmu. Możliwe, że się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przewrót w kraju obserwowałam w podstawówce i nie wiele pamiętam z tej rzeczywistości. Ale lubię osadzone w niej książki czy filmy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory czytałam tylko opowiadania autora i kilka razy miałam okazję widzieć go na żywo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten kryminał mógłby mi się spodobać, gdyby trafił w moje ręce to bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki tego autora, ale tej jeszcze nie mam w swojej biblioteczce. Z pewnością to zmieni się za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń