czwartek, 4 marca 2021

KRWAWE POZDROWIENIA Z ROSJI

HEIDI BLAKE

"Dopuszczając mordercę do swojego stołu, zachodni przywódcy faktycznie dają mu wolną rękę, żeby zabijał, kogo chce i gdzie chce."

Przyznam, że dość długo czekałam na odpowiedni nastrój, aby zabrać się za książkę, ale nie żałuję tej decyzji, byłam gotowa na przygodę czytelniczą i wyciągnęłam z niej zajmujące przesłania. Co ciekawe, spodziewałam się, że nieznane społeczności zachowania Władimira Putina okażą się i dla mnie czymś nowym, znacznie wybiegającym poza doniesienia medialne, ale w tym zakresie zaskoczenia nie było, natomiast postępowanie brytyjskiego rządy dało mi do myślenia. Od tej strony jeszcze nie wnikałam w tematykę dyplomatycznych roszad na mapie świata, zatem pojawiły się interesujące refleksje. Putin głównym bohaterem publikacji, ale Anglia wyłoniła się na czołówkę, w tle Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone Ameryki.

Heidi Blake wciągająco prowadzi po politycznych meandrach Rosji, od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku, do obecnych czasów. Gdyby nie to, że prezentowane wydarzenia faktycznie miały miejsce, tytuł stanowiłby zręcznie i misternie utkaną sensację. Dostajemy szczegółowy obraz, jak dojrzewała putinowska kampania likwidowania przeciwników w zachodnich krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, jak szerokim kręgiem zatoczyła koło propagandy, bogactwa, zdrad i morderstw wrogów, jak długi okazał się ciąg śmierci w zagadkowych okolicznościach tych, którzy zawadzają prezydentowi Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie widowiskowe poklepywanie głowy Rosji po plecach przez zachodnich przywódców.

Widzimy bierną reakcję międzynarodowych społeczności, medialne blefy, obojętne milczenie, czasem jedynie napchany pustymi frazesami słowny pokaz siły, ślepe sankcje, zaś poza oficjalnymi wersjami nadrzędność biznesowych powiązań. Brytyjski rząd blokujący ujawnienia prawdy o bezpośrednich zamachach na obywateli Rosji znajdujących schronienie w Londynie, oligarchów, dysydentów, gangsterów i dziennikarzy. Umarzanie przez policję śledztw, które gołym okiem wyglądały na mega dziwne, głośno wykrzykiwały osobliwe zbiegi okoliczności. Zezwolenie na intensyfikowanie tajnej wojny wydanej Zachodowi przez obce mocarstwo w ramach nasyłania skrytobójców i eliminacji krytyków. Rosja podjazdowo destabilizuje Europę, poddaje ją silnym cyberatakom, wspiera skrajną prawicę i separatystów, co więcej, miesza się w amerykański proces wyborczy. Ponuro obserwuje się reakcję wciągniętych do wyrafinowanej gry pozorów.

4/6 - warto przeczytać
literatura faktu, 416 stron, premiera 27.01.2021, tłumaczenie Hanna Pustuła-Lewicka
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

21 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo intrygująco. Wpisuję na listę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rosja, ZSRR zbrodnie i machlojki to moje ulubione tematy wiec to ksiazka dla mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także jestem zafascynowana tym krajem, więc nie mówię nie.

   Usuń
 3. Czasem się zastanawiam czy lepiej jest wiedzieć i nie mieć możliwości reakcji czy nie wiedzieć nic. Machloje na najwyższych szczeblach władzy są najbardziej przerażające :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle interesująca książka. Otwiera oczy na politykę Rosji, która nie jest w porządku. Koniecznie muszę znaleźć czas na przeczytanie tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio oglądamy sporo dokumentów i historycznych realizacji, a ta książka łączy się z nimi niewątpliwie. Sięgnę po nią kiedy będzie to tylko możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 6. To może być naprawdę ciekawa lektura, choć pewnie wstrząsająca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całą pewnością będzie wstrząsająca, jednak myślę, że warto ją poznać.

   Usuń
 7. Tę książkę chętnie przeczyłaby mój mąż. Lubi tę tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka zdecydowanie na czasie..

  OdpowiedzUsuń
 9. Stronię od tematów politycznych, ale ta ksiażka z pewnością jest bardzo interesująca i warta przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli chodzi o tę książkę może kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. ni bez powodu jest tak mało działaczy opozycyjnych w Rosji, nawet ostatnie doniesienia pokazują, że tam bardzo trudno jest walczyć o cokolwiek

  OdpowiedzUsuń
 12. widzę że kolejna propozycja lektury z dreszczykiem. Mroczna postać i sprawy z nim związane.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oby jak najmniej takich fanatycznych "Putinów" u władzy. Dyktatura i dążenie do zniewolenia społeczeństwa to nigdy nie jest właściwy polityczny kierunek.

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi bardzo ciekawie. Myślę, że dam się skusić i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka warta przeczytania, zwłaszcza w obliczu tego, co obecnie dzieje się na świecie

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio bardzo mnie ciągnie do takich klimatów. Mąż ma książkę na półce z chęcią mu podkradnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Tematy związane z Rosją, zawsze się dobrze niosą i czytają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, pewnie też z tego powodu powstaje aż tak dużo książek na ten temat.

   Usuń
 18. Jest to książka, którą chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń