sobota, 27 marca 2021

SKŁODOWSKA

"To, co nas osłabia, równocześnie daje nam siłę."

Pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy w ramach dzielenia się wrażeniami po obejrzeniu filmu "Skłodowska", to mało adekwatne tłumaczenie oryginalnego tytułu na język polski. Wydaje mi się, że "Radioactive" trafniej oddaje przesłania filmu, choć wybrany wariant lepiej niesie się promocyjnie. Wszystko kręci się wokół dwukrotnej noblistki, ale to radioaktywność wiedzie wiodącą rolę, to jej biografia. 

Film ukazuje trudne początki rozumienia radioaktywności, żmudne wyjaśniania zależności, konsekwentne porządkowanie wiedzy, ale też pokazuje praktyczne przełożenie odkryć. Widzimy migawki z dobroczynnego wspomagania leczenia nowotworów, wykorzystania mobilnych ambulansów rentgenowskich podczas operacji wojennych. Zerkamy także w historię Hiroszimy, Nevady i Czarnobyla. Takie ujęcia dają do myślenia, człowiek z wszystkiego jest w stanie uczynić niebezpieczną broń pozwalającą zdobyć przewagę mrocznej sfery jego natury.

Reżyserka Marjane Satrapi koncentruje się na karierze zawodowej Marii Skłodowskiej-Curie, uzupełnia ją najważniejszymi zdarzeniami prywatnymi. Udaje ukazać się ścisłe przeplatanie się elementów nauki, małżeństwa i macierzyństwa. Na pierwszy plan wysuwa się nauka, pragnienie wskazania i udowodnienia błędnych fundamentalnych założeń w dotychczasowym rozumieniu atomu, opowiedzenie się za postępem, przeświadczenie o rewolucji myśli, wiara w ludzkość. Małżeństwo Curie czuło, że "ich rad" emanuje na cały świat i go zmienia. Ich córka Irena wraz z mężem kontynuuje badania, nad sztuczną promieniotwórczością, para także otrzymuje Nobla. 

Interesująco wnika się w klimat epoki, paryskiej atmosfery, w której przyszło Skłodowskiej żyć, niekorzystną pozycję kobiet w świecie zdominowanym przez mężczyzn, gdzie mylono pojęcia odwagi, determinacji i wolności u kobiet z arogancją, cynizmem i ksenofobią. Główne dominanty w osobowości Marii atrakcyjnie ukazane, Rosamund Pike nadaje odgrywanej postaci wyrazistego i prawdziwego pazura. Dobra charakteryzacja i kostiumografia. Film stanowi kolejny ciekawy wgląd w odkrywanie sekretów natury i życia wybitnego naukowca. Biografie Marii Skłodowskiej-Curie przybliżone na Bookendorfinie to "Maria Curie-Skłodowska. Złodziejka mężów. Życie i miłości" Iwony Kienzler i "Maria Skłodowska-Curie" Magdaleny Niedźwiedzkiej, poznajcie moje opinie.

4.5/6 - warto obejrzeć
tytuł oryginalny "Radioactive", biografia, produkcja Wielka Brytania, 105 minut
premiera 14.09.2019 (świat), reżyser: Marjane Satrapi
scenariusz Jack Thorne, obsada: Rosamund Pike, Sam Riley, Anya Taylor-Joy, Aneurin Barnard
Film obejrzałam dzięki współpracy z portalem DużeKa.pl

25 komentarzy:

 1. Brzmi całkiem ciekawie, więc może kiedyś obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie, więc chętnie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo zainteresowana filmem i z wielką chęcią obejrzę go, aby wyrobić sobie opinię na jego temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. kuszą mnie filmy o niej, ale nie mam kiedy się w nie wgryźć i obejrzeć na spokojnie, może teraz mi się uda :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią dowiedziałabym się czegoś więcej o Skłodowskiej ❤

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszy mnie, że na jej temat pojawia się coraz więcej :) Ostatnio bardzo podobał mi się komiks (powieść graficzna).

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęciłaś mnie do obejrzenia tego filmu. Kiedyś oglądałam film dokumentalny o Marii Curie-Skłodowskiej. Ciekawe jest ,że jej córka Irena wyszła za mąż za syna tego faceta z którym Skłodowska miała romans. Oczywiście romans, był już po śmierci Piotra Curie. Młodsza córka Marii- Ewa była pisarką. Myślę ,że Maria Curie była odważną kobieta, stawiającą na naukę i rozwój. Było to bardzo trudne w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Była Polką ,o czym często obcokrajowcy zapominają.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię oglądać takie filmy dlatego bardzo chętnie go obejrzę

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę sprawdzić czy jest też na netflixie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak dla mnie to bardzo ciekawa pozycja i chętnie przeczytam w wolnym czasie

  OdpowiedzUsuń
 11. W sumie filmu nie oglądałam, czytałam jedynie jedną z jej biografii. Bardzo ciekawa, oddana nauce kobieta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam tylko dziecięce o tej autorce, ale chyba skuszę się też na jakąś publikację dla dorosłych.

   Usuń
 12. Wędrówki po kuchni28 marca 2021 18:04

  Filmu nie oglądałam, ale chyba chyba musze to nadrobić. Książka również zapowiada się ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 13. Tego filmu jeszcze nie oglądałam - książki też nie miałam okazji przeczytać. Obie pozycje wydają się jednak bardzo ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba widziałam, że jest na Netfliksie. Muszę oglądnąć. Może przez Święta?

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten film zdecydownie obejrzę, juz go zapisuję na póxniej. POza tym chciałabym też "poznać" bliżej życie Skłodowskiej i mam w planach przecyztać jedną z jej biografii. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeśli chodzi o noblistkę nie oglądałam tego filmu, ale czytałam o jej życiorysie różne książki.

  OdpowiedzUsuń
 17. Chetnie zerknę. Postać niesamowicie ciekawa, więc czemu nie dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawy film. Z chęcią bym obejrzała tę produkcję. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 19. Zaciekawiłaś mnie tym filmem, koniecznie muszę go obejrzeć. Może nawet dzisiaj namówię narzeczonego na jakiś wieczorny seans filmowy. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie lubię książek czy filmów biograficznych, ale o Skłodowskiej chętnie bym się czegoś dowiedziała, dlatego wezmę pod uwagę Twoje polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Im lepiej [poznaję postać Skłodowskiej tym bardziej ją szanuję. Twierdzę, że urodziła się w złych czasach, bo wtedy musiała bardzo walczyć, aby osiągnąć swoją pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 22. Chętnie obejrzę, bo to ciekawa postać :-) Warto...

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie słyszałam o tym filmie wcześniej. Ja sceptycznie zawsze podochodzę do takich ekranizacji, ta jakoś mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 24. Była to bardzo mądra osoba. Z chęcią obejrzę ten film.

  OdpowiedzUsuń