sobota, 24 kwietnia 2021

MALAMANDER

THOMAS TAYLOR

EERIE-ON-SEA tom 1

"Widzieć nie zawsze oznacza rozumieć."

Tytuł, który z czystym sumieniem polecam młodym czytelnikom wahającym się, czy zanurzyć się w świecie szeroko rozumianej fantastyki. Wdzięcznie skonstruowana fantasy wzbogacona elementami dobrze wyważonego thrillera. Wszystko ze sobą wspaniale współgra, wyczuwa się dokładne przemyślenie fabuły, logiczne uzasadnienia zwrotów akcji, ciekawą konstrukcję portretów postaci, a także coś, na co ja zawsze chętnie daję złapać się, nietuzinkowy klimat oplatający niczym sieć wyobraźnię odbiorcy. Nie brakuje mrocznych tajemnic, długich cieni sekretów, szpiegowskich nici, starej legendy o trudnym do odnalezienia skarbie. Przygoda wypływa z każdej strony powieści, w czasie przypływu dynamicznie uderza falami nagłych zwrotów akcji i spektakularnych incydentów, w czasie odpływu wycisza na chwilę emocje i prowadzi po świeżo odkrytych śladach przeszłości. Narracja płynnym nurtem niesie przygodę, plastycznie oddaje opisy, przesiąka naturalnością dialogów, czasem wchodzi na wody wzruszenia i wrażliwości, kiedy indziej walki i rozgrywki, potrafi być groźnie i niebezpiecznie. 

Dwunastoletni Herbert Lemon pracuje w biurze rzeczy znalezionych w reprezentacyjnym hotelu nadmorskiej miejscowości. Widmowy Port tętni życiem podczas wakacyjnych odwiedzin turystów, natomiast zimą mgła otula wybrzeże, wnika w wąskie i kręte uliczki, wygania mieszkańców do ocieplanych piecykami domów. Wrak okrętu wojennego podkreśla mroczną i złowróżbną aurę. Pewnego dnia do Hotelu Grand Nautilus zakrada się Violet Parma, mega odważna dziewczynka, zdeterminowana dowiedzieć się, co stało się z jej rodzicami, kiedy ją samą, jako niemowlę, odnaleziono porzuconą w jednym z pokoi budynku. Herbie i Violet natychmiast zaprzyjaźniają się, pomagają sobie w wyjaśnianiu osobliwych zjawisk, dziwacznych szarad, detektywistycznych zagadek. Nie spodziewają się, że tyle pytań nasunie się podczas niełatwego odkrywania prawdy. Ściągają na siebie kłopoty, ładują się w tarapaty, napotykają solidne przeszkody. Ale to tylko nakręca ich zapał, spryt, dzielność i nieustępliwość. A gdzieś tam, skryty za widmową pomroką skrywa się malamander, budzący strach morski potwór, główny aktor starej miejscowej legendy, wabiący wielu śmiałków swoją tajemnicą. Pierwszy tom zapowiada mocno intrygującą serię, prowadzony w ciekawej atmosferze zachęca do wejścia w świat czarów, magii i marzeń, rzeczy prawdziwych i prawdziwszych, gdzie niemożliwe staje się możliwym, jednak do końca nie można być niczego pewnym. Czy życzenie może stać się przekleństwem a przekleństwo życzeniem?

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura młodzieżowa, fantasy, 300 stron, premiera 24.02.2021 (2019)
tłumaczenie Joanna Dziubińska, ilustracje Tom Booth
Tekst ukazał się pierwotnie na Secretum.pl

16 komentarzy:

 1. Młodzi czytelnicy czasami lubią takie klimaty. Znam kilku i książkę im polecę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, taka przygoda kusi nie jednego młodego człowieka :-)

   Usuń
 2. Sama chętnie się z nią zapoznam, bo lubię takie młodzieżowe książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naczytasz się sporo tych serii. Mnie chyba już przeszła ochota na takie typowe młodzieżówki i to jeszcze fantasy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już bardzo dawno nie czytałam nic podobnego. Z chęcią się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. jakoś nie mogę się przekonać do tej historii, co innego jakby moje dzieciaki interesowałby się dinozaurami, myślę, że byłaby to wtedy bardzo poczytna lektura w naszym domu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpada jak dla mnie ale zapewne są zwolennicy

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo tego, że młodzieńcze lata mam dawno za sobą, to bardzo lubię sięgać po książki młodzieżowe. Myślę, że ta również by mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo, literatura dziecięca i młodzieżowa często gości w moich czytelniczych planach.

   Usuń
 8. Piękna okładka i wydaje mi się że już ją gdzieś widziałam. Ciekawi mnie czy moja córka będzie lubiła w przyszłości takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. widziałam tę książkę u Książkowego Frika, musze w końcu przeczytać bo chce dowiedzieć się co w tej książce jest takiego fantastycznego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak literatura nawet jeśli dla młodzieży sama z chęcią ja przeczytam. Bardzo fajnie się zapowiada.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam tę książkę w jeden wieczór! Fascynująca. Nie mogę doczekać się kolejnej części,

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama często czytam młodzieżówki. Mam nadzieję, że trafię na ten tytuł. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ocho moja tematyka. Nieco fantasy, nieco stworów. I widzę że zapowida się z nią dłuższa przygoda. Chętnie się w nią zagłębię. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w planach czytanie tej książki, czeka w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń