piątek, 7 stycznia 2022

MASONI. ARCHITEKCI NOWOCZESNEGO ŚWIATA

JOHN DICKIE

"Idea masonerii objawia się na tak wiele różnych sposobów na całym świecie i sami masoni są wierni tak wielu kolidującym ze sobą kodeksom i instytucjom, że potrzebna byłaby w takim przypadku nieustannie uaktualniana i wielotomowa encyklopedia."

Kiedy spotykamy się ze słowem masoni, natychmiast przychodzą do głowy skojarzenia związane ze spiskami i tajemnicami. Nie ma się co dziwić, nie tylko słowne przekazy, filmowe dzieła, ale literatura chętnie wykorzystuje bractwo do snucia intryg opierających się na tajnych informacjach, powiernictwie wybranych, niebezpiecznych prawdach, tłem przysięgi milczenia. 

John Dickie odczarowuje wieloznaczności, zawiłości i niewiadome związane z wolnomularzami, historiami tworzonymi wokół ich działalności i wpływem na losy świata. To spore wyzwanie, gdyż mitologia wolnomularska nawarstwiła się przez wieki, dla wielu urosła do rangi sztuki królewskiej i światowego przywództwa, oraz teorii spiskowych. Autor z kilku ujęć przebija się przez interakcje między wolnomularstwem i społeczeństwem. Przybliża warunki, w jakich narodziła się masoneria, początki edynburskich loży, sztuki zapamiętywania, dołączania uznanych, dobrze sytuowanych i poważanych członków społeczeństwa. Wnika w źródła londyńskiego wolnomularstwa, powstanie Wielkiej Loży, kodeksu i konstytucji bractwa. Opisuje masoński kult tajemnic jako narzędzia. 

Śledzi rozwój masonerii na arenie angielskiej i międzynarodowej. Przybliża punkty zwrotne w zdobywaniu popularności i skrajnych odmian wizerunku. Wyjaśnia, skąd wrażenie, że rewolucja francuska była wynikiem nikczemnego spisku masonów. Zerka na żeńską odmianę masonerii. Wchodzi w środowisko niemieckich iluminatów, włoskich karbonariuszy i kotlarzy. Wyjaśnia, dlaczego w USA wolnomularstwo przyjęło charakter niemalże religii państwowej. Nadmienia o afroamerykańskich i indyjskich masonach. Poświęca uwagę brutalnym prześladowaniom wolnomularzy ze strony inkwizycji kościoła katolickiego, europejskich dyktatur - niemieckiej, włoskiej i hiszpańskiej. Nie pomija otoczki związanej z ideą żydowsko-masońskiej konspiracji. 

Wiele mniej lub bardziej nazwisk sławnych reprezentantów bractwa i wzgląd w poczucie prestiżowego członkostwa w ekskluzywnej grupie, kultywowania tradycji i dumy z własnej historii. Przez wszystko przebijają się idee, symbole, rytuały, stopnie, abstrakcyjne rzeczowniki i księga świętego prawa. Spodziewałam się nieco innej zawartości książki, ale i tak czuję, że sporo wniosła w zrozumienie przeszłości masonów i wyprowadzenie jej z mitów. Co prawda, narracja nie należała do płynnych i przyjaznych, ale z czasem się w nią wbiłam. Zajmująco czytało się o filantropii, solidarności, etyce i duchowości, a także dyskrecji, sztuce przemawiania, interpretacji regulacji konstytucyjnych, udzielania rad młodszym braciom i ocenie ich charakterów.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura faktu, 494 strony, premiera 24.11.2021, tłumaczenie Aleksandra Ożarowska
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

18 komentarzy:

 1. Na pewno nie czytałam nic podobnego. Może to być ciekawa czytelnicza odmiana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie również byłaby to odmiana. Nie spotkałam się jeszcze z podobną książką.

   Usuń
  2. Lubię sięgać po coś nieoczywistego dla mnie i widzę, że ta pozycja taka jest.

   Usuń
 2. Książka na pewno wiele wyjaśnia i obala mity, jeżeli chodzi o masonerię. Wsród nas jest wiele teorii spiskowych na temat bractwa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematyka na pewno ciekawa, ale z pewnością nie daje pełnego obrazu masonerii - wiele rzeczy po prostu jest zakazanych do ujawniania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska7 stycznia 2022 15:49

  Słowo masoni obiło mi się o uszy, ale nie czytałam nic na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawdziwa perełka dla tych, którzy chcą dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Postaram się za nią rozejrzeć, może akurat trafię na nią w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat nie jest mi zbyt dobrze znany, dlatego chętnie sięgnę po książkę, z której można się tak wiele dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecasz świetne książki, ale jako matka od razu widzę, że gdy tylko z taką usiądę w fotelu natychmiast któreś z dzieci mnie odciągnie :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, takie tytuły często bywają niezwykle inspirujące, szczególnie jeżeli pisze się coś własnego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba jeszcze nigdy nic w tym stylu nie czytałam, a brzmi ciekawie. Myślę też, że warto poszerzać swoje horyzonty.

  OdpowiedzUsuń
 11. Interesujący tytuł, choć nie wiem czy dla mnie :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak ktoś lubi takie książki to czemu nie :)

  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 13. Okłądka bardzo mnie zachęciła do poznania tej książki. Jednak po przeczytaniu opisu stwierdzam że nie jest ona dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przyznam szczerze, że masoneria zawsze miała jakiś zły wydźwięk. Dobrze że powstają książki które pokazują o co tu chodzi, bez demonizowania tego.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie jest to tematyka, która mnie interesuje, więc tym razem to książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zbytnio ten tytuł do mnie nie przemawia, więc sobie go daruję. Okładka jest boska. Przyciąga wzrok.

  OdpowiedzUsuń