wtorek, 18 stycznia 2022

MĘŻCZYZNA BEZ TWARZY

[PATRONAT]

ANNA WYSOCKA-KALKOWSKA

"Czemu ludzie ciągle z czymś gonią i potrzebują tak wiele do szczęścia, kiedy wszystko, co najpiękniejsze, leży w zasięgu ręki?"

Lubię sięgać po książki tej autorki, oferują piękne opowieści o tym, co w życiu najważniejsze, a przy tym ciekawie splatają losy postaci. Literatura obyczajowa, która przekonuje, bazuje na prawdziwych odniesieniach, różnorodności postaci, ciepłym klimacie. Słodkie i gorzkie smaki codzienności, sukcesów i porażek, marzeń i zawodów. Wzloty i upadki ukazane z wyczuciem, bez epatowania skrajnymi emocjami i uproszczonymi schematami. Anna Wysocka-Kalkowska dotyka dusz nie tylko bohaterów, ale też czytelników. "Taniec z motylami", "Moje życie bez ciebie", "Gdyby ocean milczał" (patronat Bookendorfiny), a teraz "Mężczyzna bez twarzy" (patronat Bookendorfiny).

Człowiek wybiera różne ścieżki życiowe. Na rozstajach dróg decyduje się na jedną, biegnie tam, gdzie prowadzą go intuicja, rozum i serce. Rzadko znajduje czas i uzasadnienie dla rozważań, co by było, gdyby zdecydował inaczej. Ale czasem, nawet kiedy w życiu układa się, wydaje się, że niczego nie brakuje, szczęście ogarnia rodzinę a satysfakcja pracę, zatrzymuje się na chwilę, cofa do decyzji znaczących szlak sukcesów, spotkania z kimś bliskim, odkrycia prawdy o sobie. Wówczas spekuluje nad możliwymi scenariuszami, którym nie dał szansy wypełnić się, osobliwie za nimi tęskni. Wcale nie oznacza to, że powątpiewa w obecne powodzenie, ale że intensywnie uświadamia sobie i docenia, że udało mu się je przyciągnąć przy wsparciu uśmiechu losu.

Autorka pokazuje, że to drugi człowiek prowadzi ku spełnieniu. Intymne dotykanie dusz, podobnie jak oswajanie wiatru targającego ludzkimi losami, wspaniale równoważy to, co się nam przytrafia, osiągamy lub tracimy. Otwartość na drugą osobę, zrozumienie odmienności, docenienie tego, co wnosi w nasze życie. Czy udałoby się Agacie urzeczywistnić tyle pragnień i marzeń, gdyby na swej drodze nie spotkała oddanego przyjaciela, wiernego partnera, bratnią duszę? Jak bliskie możemy stworzyć relacje z osobami, których nie znamy osobiście, a jedynie poprzez rozmowy rozgrywane pod wpływem chwili? Czy udaje się pogodzić wartości wierności i oddania z nową ekscytacją i urozmaiceniem? Na ile sposobów serce potrafi kochać? Czym jest miłość i przyjaźń?

literatura obyczajowa, 206 stron, premiera 06.12.2021
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.

21 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę interesująco. Chętnie dam szansę tej nowości, czuję, że się nie zawiodę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się niecodzienna lektura. Z przyjemnością się z nią zapoznam. Nie znam jeszcze tego autora, więc będzie szansa to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję objęcia patronatem tej powieści. Chętnie rozejrzę się za nią w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta elektryzująca okładka sprawia, że obok tej lektury nie mogę przejść obojętnie. Dodatkowo Twoja opinia utwierdza mnie w przekonaniu, że to słuszny wybór.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że zapowiada się naprawdę bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, swoją recenzją bardzo mnie zachęciłaś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tak samo. Chętnie sprawdzę, co przygotował autor. Czuję, że będzie to interesująca lektura.

   Usuń
 6. O jaka fajna ksiazka, zapowiada sie naprawdę ciekawa, dziękuje za propozycję!

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi bardzo ciekawie. Czuję się zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawy cytat, też mam wrażenie że czasem nie docenia sie tego co tak bardzo naturalne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lektura zapowiada się interesująco, ale czy drugi człowiek zawsze prowadzi ku spełnieniu? Chyba nie do końca się z tym zgodzę - bo znam sporo osób, które nie są w związkach,a czują się bardzo spełnione :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka wydaje się interesująca, ale to raczej nie jest pozycja dla mnie. Gratuluję patronatu przy tak wyjątkowej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię literaturę obyczajową być może skuszę się na tę książkę :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. O lubie takie propozycje i gatunki ksiazek, które z chęcią i łatwoscią sie czyta ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że mogłabym się z nią polubić - czasami sięgam po takie lekkie obyczajówki, które nie mają zbyt wielu stron.

  OdpowiedzUsuń
 14. Całkiem przyzwoita dawka literatury. Podoba mi się pomysł na książkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chyba dam się namówić na tę książkę, więc tytuł zapisuję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. jakoś nie przekonuje mnie ta historie, ciężko jest uchwycić taki rodzaj intymności

  OdpowiedzUsuń
 17. Rzadko sięgam po książki obyczajowe, zazwyczaj są to romanse, czy fantastyka. Nie zamierzam przeczytać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak pięknie napisałaś o tej książce. Normalnież mam ochotę od razu się za nią zabrać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy jeszcze nie czytałam nic tej autorki kiedyś trzeba będzie to nadrobić

  OdpowiedzUsuń