wtorek, 25 stycznia 2022

JAK NIE DAĆ SIĘ ZMANIPULOWAĆ I OKŁAMAĆ

[PRZEDPREMIEROWO]

DAVID OMAND

"Osobie rzetelnie i logicznie rozumiejącej powinien zawsze, we wszystkich rodzajach analiz i decyzji, towarzyszyć pewien stopień wątpliwości, rozwagi i skromności." David Hume

O mały włos a nie zdecydowałabym się na spotkanie z książką, byłby to duży błąd z mojej perspektywy zainteresowań. Okładka sugerowała zwykły poradnik, jakich mnóstwo wydano o wywieraniu wpływu na osoby i grupy, ale zawartość odkryła znacznie ambitniejsze treści i przekazy. Komfortowo czułam się w akademickim stylu pisania, chętnie przyswajałam i obracałam się w naukowym żargonie, doceniłam logiczny podział przedstawianej wiedzy i przejrzyste dochodzenie do konkluzji. Każdy rozdział, a w zasadzie lekcje, chociaż bardziej wykłady, przebiegał według utartego schematu. Najpierw przywołanie przykładu, który obrazował poruszane zagadnienie, następnie omawianie w mini segmentach, a na końcu konkluzje i wnioski. Szybko wbiłam się w konkretną narrację, doceniłam szczegółowość omówień aspektów głównych i towarzyszących. Cieszyła mnie atrakcyjność i adekwatność studiów przypadków. Miałam poczucie, że faktycznie wiele wnoszę do znajomości szeroko rozumianych technik unikania manipulacją informacjami. Wnikałam w analizę sposobu myślenia pracowników tajnych służb wywiadu. David Omand sugerował, że publikacja jest w pewnym stopniu podręcznikiem logicznego myślenia, i trzeba przyznać, że całkiem nieźle go napisał. Zaprezentował przeniesione myślenie szpiegów do codziennych dziedzin życia każdego z nas, osobistych, zawodowych i światopoglądowych.

Wobec powszechnej cyfryzacji już nie tyle chodzi o brak informacji, co o ich nadmiar. Aby wyłuskać naprawdę wartościowe trzeba przebijać się przez stosy zupełnie niepotrzebnych, miałkich i trywialnych, często zafałszowanych, zniekształconych i dezinformujących, a przy tym działać pod presją czasu. Autor podkreślał, że w dobie wyjątkowej powszechności środków zapisu informacji i błyskawicznym dostępie do nich, jeszcze więcej zależy od postawienia na niezależność i otwartość umysłów, sceptyczne i krytyczne myślenie, porządkowanie, odróżnianie i ocenianie tego, co wiemy od tego, czego nie wiemy, albo co nam się wydaje, że wiemy. Ważnym jest sprawdzanie alternatywnych wyjaśnień, odrzucanie własnych odczuć i uprzedzeń, dokonywanie wyborów wspartych chłodną kalkulacją, przewidywanie niespodziewanego. Rzetelność prowadzi do zmniejszenia ignorancji, czerpania wiedzy z doświadczeń, sukcesów i porażek. Zajmująco wchodziłam się w szczegółowe i obrazowe omówienie czterech stopni myślenia - świadomość sytuacyjna, wyjaśnienie, ocena sytuacyjna i wnioski strategiczne. Omand oprowadzał po trzeźwości myślenia, kontroli własnego rozumowania, unikania błędów interpretacyjnych, kształtowania relacji i tworzenia trwałych związków. Dużo uwagi poświęcił zagrożeniom płynącym z cyfrowego świata, formuje on realny świat, ale nie powinniśmy ślepo podążać za gotowymi wyjaśnieniami i opiniami, a wypracowywać własne i niezależne, unikać pułapek interpretacyjnych i manipulacyjnych.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, psychologia, 352 strony, premiera 26.01.2022 (2020)
tłumaczenie Jolanta Sawicka
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

13 komentarzy:

 1. Czytałam kilka książek na podobny temat, więc chętnie się skuszę na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takich książek w swojej biblioteczce kiedyś miałam dużo i lubiłam je czytać. Teraz jednak jest na odwrót i unikam ich.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem treści tej książki, myślę że spodobalaby mi się. Muszę do niej zaglądnąć

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja to się czasem śmieję, że właśnie po to studiowałam psychologię - by umieć manipulować...;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska26 stycznia 2022 21:27

  Myślę, że to ciekawa pozycja dla miłośników takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno warto unikać pułapek manipulacyjnych, choć nie zawsze się je wyłapie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Otwarcie umysłu w dobie tylu informacji z pewnością jest pomocne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się pomysł podania przykładu, jego omówienie i podsumowanie rozważań.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem bardzo ciekawa ukazania tych czterech stopni myślenia. Nie słyszałam o tym wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak zazwyczaj nie przepadam za tego typu publikacjami, to ten bym chętnie sprawdziła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja rzadko sięgam po takie książki, zwyczajnie mnie nie interesują, jednak w przypadku tego tytułu jest nieco inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam tą książkę już u kogoś na Instagramie i bardzo mnie zaciekawiła. Muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie jest to książka dla mnie, wolę czytać fantastykę lub młodzieżówki. Jednak ciekawa pozycja dla osób, które lubią spędzić czas przy takiej lekturze.

  OdpowiedzUsuń