poniedziałek, 31 stycznia 2022

HISTORIA WSPÓŁCZESNEJ MEDYCYNY. RENESANS, WYNALEZIENIE CHIRURGII I REWOLUCJA IMPLANTÓW

DAVID SCHNEIDER

"Życie krótkie, sztuka (lekarska) długa, sposobność przemijająca, doświadczenie złudne, wyrokowanie trudne." Hipokrates

Sięgając po książkę obawiałam się, czy poradzę sobie z medyczną terminologią, w końcu nie studiowałam medycyny, jednak na tyle zainteresował mnie postęp wiedzy o zdrowiu i chorobach, profilaktyki i leczeniu w nurcie chirurgii, że zaryzykowałam. Tym bardziej, że właśnie rewolucja implantów z podtytułu publikacji, była tym, co mnie najbardziej przyciągnęło, co chciałam bliżej poznać, zestawić z pomysłami pisarzy fantastyki, przekonać się, jak wiele z kiedyś nierealnych przypuszczeń stało się rzeczywistymi osiągnięciami, które idee udało się w części zrealizować, a które wciąż pozostają poza naszym zasięgiem.

David Schneider, chirurg ortopeda, chętnie udziela się jako mówca, dzieli się nie tylko szeroką wiedzą o chirurgii, ale również zagląda do psychologii i filozofii, podaje ciekawy materiał do poznania, rozważenia i refleksji. Wielokrotnie łapałam się na tym, że mam szczęście żyć w czasach, kiedy kompetencje i umiejętności chirurgów w znaczącym stopniu poprawiają jakość i ratują życie. Wszystko wskazuje na to, że właśnie dziś dokonują się ogromne postępy w chirurgii. Aby do tego doszło, musiało odpowiednio złożyć się wiele czynników, pojawić się genialne umysły, dojść do przełomowych momentów, wcielenia w życie fenomenalnych wynalazków. Musiała nastąpić ewolucja rozumienia funkcjonowania ciała i pojawiania się choroby oraz cudowne metody reanimowania, rekonstruowania, a nawet kształtowania na nowo istot ludzkich.

Źródeł współczesnych odkryć w medycynie należy szukać przede wszystkim w renesansie, ale autor przydziela przestrzeń także dla starożytnych prekursorów, Hipokratesa i Galena. Ukazuje wydarzenia doprowadzające do przekształcenia medycyny w dyscyplinę naukową, odkrycia komórek, zarazków, antybiotyków, wynalezienia chirurgii i nowoczesnych materiałów. Dużo uwagi poświęca rewolucji implantów, wyjaśnia jakie postaci się za nią kryją. I tu sięga w przeszłość, fundamentalny wynalazek, prasę drukarską i koronny zbiór książek na temat anatomii człowieka Andreasa Vesaliusa. Aż do współczesności. A nawet więcej, Schneider przez okno chirurgii zerka w przyszłość, gdzie dotąd śmiało podążali jedynie fascynaci klimatów science fiction.

Nie musiałam martwić się o nadążanie za merytoryką publikacji. Autor przejrzyście i przyjaźnie wprowadza czytelnika we wszelkie istotne zagadnienia i detale. Z jednej strony nadaje szerszą perspektywę, z drugiej odpowiednie uszczegółowienie. Rozdziały poprzedzają historie z praktyki Schneidera, naświetlają z ludzkiej strony naukowe treści. Osoby ze środowiska chirurgii znajdą w publikacji interesujące ciekawostki, zaś niezwiązani ze światem medycyny chętnie do niej zajrzą i docenią wkład chirurgii w obecny kształt cywilizacji i życia jednostek. Nie wszystkie wątki w równym stopniu mnie zainteresowały, czy zostały wystarczająco szczegółowo potraktowane, jednak nie ulega wątpliwości, że książka wzbogaciła moje podejście do medycyny i chirurgii.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura popularnonaukowa, medycyna, chirurgia, 560 stron, premiera 02.11.2021 (2020)
tłumaczenie Grzegorz Łuczkiewicz
Tekst powstał w ramach współpracy z DużeKa.pl

18 komentarzy:

 1. Miałam okazję zapoznać się z tą pozycją i bardzo przypadła mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obszerne wydanie, dużo ciekawostek i nowej wiedzy. Dla mnie też super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska31 stycznia 2022 10:27

  Pozycja na wnikliwe zagłębianie się w jej treść i czytanie o historii medycyny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za ciekawy wpis, jak zwykle znalazłam coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka może być ciekawą lekturą, jeżeli lubi się tego typu tematykę. Pamiętam z jakim zainteresowaniem przeczytałam Stulecie chirurgów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto sięgać po takie ksiażki. Na naukę nigdy za późno.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa tematyka - zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się tymi dziedzinami i lubi zgłębiać taką medyczną wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Musze ta ksiazke do swojej kolekcji kupic :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To coś dla mojej mamy, ona uwielbia takie książki. Ja przyznam szczerze z różnych względów trochę od nich stronię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Medycyna wciąż gna do przodu, ale to i dobrze. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam okazję zapoznać się z tą pozycją i bardzo przypadła mi do gustu. Polecam.

   Usuń
 11. Ciekawa książka, ale raczej nie trafia w moje gusta ani zainteresowania. Nie mniej jednak na pewno znajdzie swoich zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zachwyca mnie to, po jakie książki sięgasz, ale czuję, że przy moich dzieciach nie miałabym jak poświęcić takiej ksiażce odpowiedniej ilości czasu i skupienia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super jest to wydanie. Widziałam je na żywo i prezentuje się naprawdę okazale. Przy dłuższej chwili czasu, chętnie skuszę się na lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam w domu sporo książek popularnonaukowych, czasami lubię z nimi spędzać czas. Jednak z medycyną związanych książek w domu nie mam, a szkoda, bo ta wydaje się interesującą.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdecydowanie nie jest to propozycja dla mnie. Nigdy nie przepadałam za tematyką biologiczną i medyczną.

  OdpowiedzUsuń
 16. To jest idealna książka dla mnie, jestem fanką historii medycyny jest straszna ale i fascynująca.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawi mnie ten tytuł, ale właśnie boję się tej medycznej terminologi. Lubię rozumieć, co czytam.

  OdpowiedzUsuń