poniedziałek, 24 stycznia 2022

NANGA PARBAT DROGA DOSKONAŁA

DANIELE NARDI, ALESSANDRA CARATI

"Góry sprawiają, że stajemy się bardziej prawdziwi, bo zupełnie nas obnażają. Doznajemy takiego stresu... że wydobywa się z nas ta część, którą zazwyczaj ukrywamy. Im wyższa i trudniejsza góra, tym bardziej zmusza nas do zdjęcia maski. Stajemy się tym, kim jesteśmy naprawdę, na dobre i na złe."

Bardzo dobrze czytało mi się książkę od strony merytorycznej, od pierwszych stron mocno wciągała. Czegoś takiego oczekiwałam, nie tylko informacji składających się na historię zdobywania szczytów świata, ale przede wszystkim oprawy intelektualnej i emocjonalnej towarzyszącej niezwykłej i dla większości nieosiągalnej namiętności. Ciekawie zaprezentowano filozofię wspinaczki, przedstawiono fizyczne, psychiczne i emocjonalne aspekty wspinania się, realizacji w kwintesencji prób sił i spełniania się. Ukazano, jak naprawdę wyglądała wspinaczka, czym była dla himalaisty, w jaki sposób rzutowała na wyobrażenie o sobie, jak wpływała na pozostałe sfery życia. Świadomość, że Daniele Nardi zginął silnie zatopiony w wymarzonej pasji, podczas zdobywania ekstremalnie trudnej góry, sprawiła, że książka stała się nie tylko opowieścią o szalenie trudnych wyzwaniach, ale również wybrzmiewała mocnymi nutami autobiografii. Miała być kropką nad i, medialnym ukoronowaniem sukcesu, a stała się czymś znacznie więcej, ukazaniem ścieżki ku przeznaczeniu, relacją z wzlotów i upadków, sukcesów i porażek, osobistych refleksji i decyzji. Dziennikarka Alessandra Carati domknęła publikację.

Daniele Nardi wytrwale i latami dążył do śmiałego, przez wielu uważanych za skrajnie szalonego celu. Pragnął zimą w stylu alpejskim zdobyć Nanga Parbat, z uwzględnieniem pokonania ściany Diamir nową linią, biegnącą Żebrem Mummery’ego, to właśnie ono magnetycznie go przyciągało. Wspinacz przybliżył kolejne próby podejść, jednocześnie uzupełnił je relacjami z wejścia na inne szczyty, oraz wszystkim tym, co składało się na doświadczenie wspinaczkowe. Funkcjonował według własnej niezależnej wizji chodzenia po górach, bez mentorów i wspierającej społeczności, metodą nauki poprzez niezliczone błędy i nieudane próby. Zdobył Mount Everest i K2, jednak to Nanga Parbat go zahipnotyzowała, oślepiła pięknym majestatem, uzależniła i pchała poza granicę bezpieczeństwa. Czarna historia góry potwierdza jej nieprzystępność i zgubność. Nanga Parbat z jednej strony przeraża skalistym profilem z olbrzymią ilością tysiącletniego lodu, z drugiej stanowi atrakcyjne wyzwanie dla tych, którzy pragną sprawdzić się w ekstremalnych warunkach, a może nawet wyznaczyć własną trasę i zapisać się na kartach historii himalaizmu. Trudność podejścia, ekstremalna zmienność warunków atmosferycznych, największe przewyższenie od obozu bazowego do szczytu, odcinki pionowych skał. Na to piszą się tylko najbardziej zmotywowani, gotowi na ogromne ryzyko, ale też czerpiący niesamowitą radość i poczucie najintensywniejszego życia z eksploracji. Nie oceniam ich pasji, sposobu na życie, za to podziwiam determinację i odwagę w określaniu siebie poprzez bezpośredni kontakt z najwyższymi szczytami Ziemi.

4.5/6 - warto przeczytać
literatura górska, 314 stron, premiera 13.07.2021 (2019), tłumaczenie Aleksandra Paukszta
Tekst ukazał się pierwotnie na DużeKa.pl

24 komentarze:

 1. Rzadko sięgam po literaturę górską, a można w tym gatunku trafić na wartościowe książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie, że dobrze czytało Ci się tę książkę od strony merytorycznej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się to, że w tej pozycji pokazano jak naprawdę wyglądała wspinaczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka na pewno znajdzie swoich zwolenników, może ja też znajdę się w ich gronie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska24 stycznia 2022 09:19

  Chyba nie czytałam jeszcze nic z tego gatunku. Będzie okazja by to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mega ciekawa książka. Która by mnie pewnie wciągnęła. I teresujacy tenat

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla miłośników gór to z pewnością bardzo wartościowa pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam jeszcze okazji czytać takiej fabuły, jednak trochę mnie ciekawi. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze o tej tematyce. Nie mówię nie, może kiedyś wpadnie mi w ręce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w ostatnim czasie skusiłam się na dwie górskie pozycje, ale i tak mam co nadrabiać.

   Usuń
 10. Nie przepadam za takimi książkami, ale widzę, że dość wysoko ją oceniałaś. Zastanowię się nad nią. Może znajdę u Ciebie coś innego:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś nie do końca jest to moja tematyka książek, którą lubię. Może w przyszłości zapoznam się z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również do niej nie ciągnie, ale dla miłośników gór to wspaniała przygoda czytelnicza

   Usuń
 12. Moja siostra kocha góry, każdy wolny czas wykorzystuje na górskie wędrówki i myślę, że ta książka mogłaby się jej spodobać. Podeślę jej twoją recenzje

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo trudne psychicznie są takie emocje związane z himalajską wspinaczką i trudami wypraw, pokonywanie słabości i przekraczaniem siebie.

  OdpowiedzUsuń
 14. muszę rozbudzić swoje uczucie do gór, bo tyle fajnych książek o tej tematyce prezentujesz, że aż szkoda nie skorzystać :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Góry są mi bardzo bliskie. To tam poznajemy siebie, a nawet możemy siebie odnaleźć tak, jak to było w moim przypadku w Himalajach. Z przyjemnością sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 16. Literatura górska nie jest mi bliska i raczej się do niej zbytnio nie przekonam. Książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Teraz tak myślę, że jeśli chodzi o góry, to nic mnie nie ciekawi. Jednak podziwiam himalaistów oraz ich rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 18. Góry podziwiam i czuję przed nimi respekt. Podziwiam ludzi z pasją chociaż nie za bardzo rozumiem tę chęć do wysokogórskiej wspinaczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie, tym bardziej, że ryzykują własnym życiem.

   Usuń
 19. Pewnie kiedyś przeczytam, bo bardzo lubię takie książki

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie do końca podobają mi się historie związane z wyprawami górskimi itp. więc to nie moje klimaty niestety,

  OdpowiedzUsuń
 21. Chętnie bym poczytała. Są to ciekawe wyprawy, ale też i bardzo niebezpieczne. Kinga

  OdpowiedzUsuń