wtorek, 4 stycznia 2022

REWOLUCJA NIEBIESKA

POWIEŚĆ O MIKOŁAJU KOPERNIKU tom 1

WOJCIECH WIERCIOCH, JOLANTA SZYMSKA-WIERCIOCH

"Nie jest sprawą małej wagi uczynić jasnym to, co z racji swych właściwości pozostaje zasłonięte grubą mgłą niewiedzy."
Mikołaj Kopernik


Bardzo pozytywne wrażenia czytelnicze. Miałam obawy, że będę miała dość Kopernika po wsze czasy, w końcu książka do cienkich, a nawet średnich nie należy, a dodatkowo jeszcze to zaledwie pierwszy tom, lecz zupełnie niepotrzebnie. Powieść intensywnie mnie wciągnęła, podróżowałam w niej z prawdziwym entuzjazmem. A złożyło się na to kilka czynników. Przyjazna i przejrzysta konstrukcja, mini rozdziały z wiodącą tematyką, składały się na płynną i zgrabną opowieść. Narracja wdzięcznie i lekko prowadzona, natychmiast się w nią wczułam. Fantastyczne przeniesienie do ducha epoki, lat trzydziestych szesnastego wieku. Miałam wrażenie, że uczestniczyłam w zdarzeniach, rozmawiałam z ludźmi, przenikałam do myśli Kopernika, cytowałam fragmenty dzieł, przywoływałam wypowiedzi historycznych postaci. 

Autorzy zadbali o wyjaśnienia nazw wówczas na porządku dziennym a dziś przywołujących koloryt minionych czasów. Pomocne okazały się dopowiedzenia, tłumaczenia z łaciny i źródła cytatów. Spora szczegółowość w przywoływaniu historycznych miejsc, zdarzeń i osób, realiów historycznych, geograficznych, społecznych, kulturowych i religijnych. Podobało mi się, że nie zabrakło w tym rzutu oka na przyszłość, z perspektywy własności, nazwy, symboliki i losów. Dzięki temu sfabularyzowana wiedza o Mikołaju Koperniku, życiu prywatnym, przyjaźniach, animozjach, różnorodnych pracach, osiągnięciach i przełomowych odkryciach, stała się familiarna i niewymuszona, zaś relacje z genialnym uczonym zrozumiałe i zażyłe. Ciekawy pomysł z wciągnięciem w splot akcji zagadki złotego przedmiotu i śmierci bezimiennego mężczyzny. 

Przychylnie przyjęłam zaproponowany wariant osobowości polskiego astronoma, wewnętrznych rozterek i zmagań, podejścia do czasów, w których przyszło mu żyć, prawd głoszonych przez religię, stosunku do wartości nauki, niezależnego myślenia i umiłowania wolności. Warto poznać sto stron wprowadzenia, zajmująco potraktowanego, wymieniającego wszechstronne talenty Kopernika i porównującego go z innym człowiekiem renesansu, Leonardem da Vinci. Wyczekiwać będę premiery drugiego tomu, pierwszy zapewnił pasjonującą przygodę. "Trzeba mieć odwagę, by na wszechświat inaczej spojrzeć i uwierzyć w ten obraz świata, i potem dowody na prawdziwość tych idei zebrać." Zachęcam też do zapoznania się z inną książką Jolanty Szymskiej-Wiercioch i Wojciecha Wierciocha, przy "Polsce w anegdotach" wyśmienicie spędziłam kilka wieczorów.

5/6 - koniecznie przeczytaj
powieść biograficzna, 800 stron, premiera 27.10.2021
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MG.

24 komentarze:

 1. Zapowiada się arcyciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieści biograficzne mnie nie kręcą, ale po przeczytaniu recenzji myślę, że chyba jednak warto poznać tę lekturę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim przypadku to zależy od osoby. O Koperniku bardzo chętnie poczytam.

   Usuń
  2. U mnie podobnie. Choć objętość tej książki o Koperniku trochę mnie przeraża.

   Usuń
  3. Dlatego chyba właśnie się skuszę, bo o Koperniku to może być dość interesująco :)

   Usuń
 3. Bardzo lubię wszelkie biografie czy też autobiografie. Wiedzę o M. Koperniku nigdy nie zgłębiałam, głównie kojarzy mi się z piernikami ;) Ale po twojej recenzji wydaje mi się, że książka warta jest tego by do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. To akurat nie jest tematyka, którą się interesuję, więc tym razem nie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio zastanawiałem się nad tym czy zabrać się za tą pozycję. Myślę, że twoja recenzja pokazała mi że warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Postać Mikołaja Kopernika jest bardzo ciekawa dlatego tę książkę bym chętnie przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Teraz zauważyłam, że książka ma aż 800 stron! Może małymi kroczkami jakoś mi się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też miałabym obawy podobne do Twoich, ale na szczęście swoją recenzją skutecznie je rozwiałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Postać Mikołaja Kopernika jest bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię czytać o Koperniku, więc bardzo chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 11. To kompletnie nie moja epoka, ale wielki plus za wciągnięcie czytelników w świat tamtych czasów. Czasami wychodzi to straszliwie topornie. Zawsze miałam słabość do książek z przypisami, jakoś łatwiej mi się przyswajało smaczki z marginesów :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka może być na prawdę ciekawa. Faktycznie, Kopernik przeciwstawił się całemu światu, skrytykował to, co było przyjęte przez wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdyby to było jakieś krótkie opracowanie o Koperniku, to chętnie bym po nie sięgnęła. Ale powieść mająca 800 stron skutecznie mnie odstrasza.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa pozycja, na pewno okaże się lekturą idealną dla fanów tej dziedziny.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie jest to coś dla mnie, ale zainteresowanych tematem z pewnością nie zawiedzie.

  OdpowiedzUsuń
 16. To mogloby być ciekawe, chociaż ja zazwyczaj nie sięgam po takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mikołaj Kopernik to zdecydowanie interesująca postać, jestem częstym gościem we Fromborku (obserwatorium, planetarium i wzgórze katedralne).

  OdpowiedzUsuń
 18. Lubię czasem sięgnąć po opowieść historyczną. Jednak osoba Kopernika nie do końca przemawia do mnie, to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie miałam sposobności poczytać a więc chętnie to zmienie

  OdpowiedzUsuń
 20. Totalnie ta książka nie jest dla mnie. Jednak okładkę ma ciekawą. Nie cyztam biografii.

  OdpowiedzUsuń
 21. samam byłabym tym niezywkle zainteresowana. wezmę pod rozwagę. Kinga

  OdpowiedzUsuń