piątek, 1 stycznia 2021

AUDREY HEPBURN. TANCERKA RUCHU OPORU

ROBERT MATZEN

"Wojna nie odstępowała jej (Audrey) przez ostatnich czterdzieści siedem lat, nieustępliwie ją prześladując…"

Biografia skupia się na wojennym okresie życia Audrey Hepburn, pomijanym w publikacjach, a to właśnie dramatyczne przeżycia hitlerowskiej okupacji ukształtowały osobowość. Odcisnęły silny ślad na psychice, rzucał długi cień na życiowe doświadczenia, jako kobiety, matki, żony, artystki i ambasadorki głodujących dzieci. Ogromna sława i sukcesy przesłaniała chmura smutnych i bolesnych wspomnień z wojny, nazistowska postawa rodziców wypełniała niezrozumieniem, poczuciem winy, wstydem. Aktorka nie chciała wypowiadać się publicznie na temat przekonań ojca i matki, nie akceptowała ich, jednak nie uzależniała od tego miłości do rodziców. Surowa i krytyczna matka. Ojciec od wczesnego dzieciństwa nieobecny w życiu Audrey, nie potrafiący nikogo obdarzyć prawdziwą miłością. To wpłynęło na Audrey, z jednej strony negatywne brzmienie duszy zaglądającej w przeszłość, z drugiej silny impuls do odmiennego wychowania synów i usilne dbanie o przetrwanie małżeństw.

Autor zbierał w różnych miejscach szczątki informacji, aby ukazać jak najpełniejszy obraz nie tylko doświadczeń Hepburn, ale też tła politycznego. Sięgał w korzenie drzewa genealogicznego, atmosferę wzorców wychowawczych, wykradanie chwil szczęścia w czasie wojny, świadectwa prześladowań, bombardowań, głodu, cierpienia, egzekucji i śmierci. Poświęcił sporą przestrzeń biografii na odnajdywanie się Audrey w tańcu, baletowe marzenia, determinację w dążeniu do celu. Uczestnictwo w nielegalnych przedstawieniach muzycznych organizowanych przez ruch oporu, zdobywanie funduszy na podziemną działalność, pracę w wolontariacie. Osadzając się na okresie wojennym Matzen przedstawiał odniesienia do późniejszego życia Hepburn, w tym oczywiście początków kariery filmowej. Narracja przyjemnie zachęcała do poznania informacji. Publikacja okazała się zajmującym dopełnieniem innych biografii o Audrey Hepburn. Dla szerszego ujęcia życia Audrey warto sięgnąć po "Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji", książkę napisaną przez jednego z synów, Seana Hepburna Ferrera, którą niedawno przybliżyłam na Bookendorfinie.

4.5/6 – warto przeczytać
biografia, 384 strony, premiera 28.10.2020 (2019), tłumaczenie Magdalena Koziej
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros.

22 komentarze:

 1. Audrey to taka gwiazda, która będzie długo świecić. Nie dość, że wspaniale grała to i jej życie, było lekką zagadką. Pare niej czytałam, tą także mam na swojej liście do przeczytania. Mam nadzieje, że szybko usiąde do książek na Legimi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam biografie o artystach. Po tę książkę również mam zamiar sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 3. Kojarzę tę postać, ale nie czytałam żadnego jej życiorysu do tej pory.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała aktorka i bardzo piękna kobieta. Warto pamiętać, że za każdą urodą i talentem jest też zwyczajny człowiek - z bagażem przeżyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. O Audrey Hepburn wiem mało, ale bardzo jestem jej ciekawa. Mam od dawna na półce inną książkę o niej, autorstwa Donalda Spoto. Muszę w końcu ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę czytałam o niej, postać niezwykle ciekawa. Ta publikacja zapowiada się dośc ciekawie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero niedawno zaczęłam czytać książki tego typu.

   Usuń
 7. Chętnie sięgnęłabym po biografię tak wielkiej aktorki i fascynującej kobiety.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam, ale przeglądałam i wydaje się interesującą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam Audrey Hepburn! Kiedyś nawet pisałam o niej pracę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe są takie publikacje które ukazują ten fragment życiorysu które najbardziej kształtują daną osobę. To takie trochę zaglądanie za zasłonę bardzo osobistych spraw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ksiązka na pewno jest ciekawa dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o tej kobiecie.

   Usuń
 11. Z chęcią kiedyś sięgnę po tę książkę, bo o Audrey chętnie bym się coś więcej dowiedziała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie poznam te wojenne losy Hepburn. Bardzo mnie jej postać intryguje

  OdpowiedzUsuń
 13. Planuję jakąś biografie o niej przeczytać - za jakiś czas. Tylko nie wiem, po którą sięgnąć.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawa książka. Nie wiedziałam, ze takie tajemnice może skrywać ta świetna aktorka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest się czym zachwycić i co nadrabiać w najbliższym czasie.

   Usuń
 15. Nie znała Audrey Hepburn od tej strony. To wsoanisla postać, mam nadzieję, że uds mi się przeczytać tę książkę. Jestem jej niezwykle ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię ciekawie napisane biografie. Zawsze czuję ciarki, jeśli wiem, że to, co czytam działo się naprawdę. Z pewnością Audrey była kobietą, o której warto pisać. Z chęcią poznam jej życiorys.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jedna z wielkich gwiazd filmowej Złotej Ery Hollywood. Wspaniała i piękna aktorka, o której kolejne pokolenia będą pamiętać. Na pewno warto sięgnąć po jej biografię.

  OdpowiedzUsuń
 18. chyba muszę w końcu poznać jej historię, może zmienię zdanie, co do jej osoby, ponieważ jak na razie jest dla mnie po prostu gwiazdą

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie czytuję biografii. Cóż, zazwczyaj. Nie przeczę jednak, że akurat ta mnie zaintrygowała :) trzeba przyznać, że była to jedna z największych gwiazd tamtych czasów i jest ikona do dzisiaj. Kinga

  OdpowiedzUsuń