wtorek, 19 stycznia 2021

NAKRĘCENI

PETER BUNZL

NAKRĘCENI tom 1

"Niełatwo jest pokonać strach. Potrzeba naprawdę mężnego serca, by zwyciężać w wielkich bitwach."

Odczuwam nie tyle przesyt książkami dla starszych czytelników, co pragnienie ucieczki z utartych szlaków budowania fabuły i napięcia. Dlatego z miłą chęcią odkrywam propozycje skierowane do młodych odbiorców. Znajduję mnóstwo ciekawych pomysłów na scenariusz zdarzeń, dopracowane kreacje głównych bohaterów, intrygujące przedstawienie świata. Do magnetyczne przyciągających tytułów należą "Nakręceni". Tom inicjujący serię o tym samym tytule udowadnia, że wyobraźnia nie ma granic, napędza niezwykłe przeżycia i przy okazji obdarowuje młode osoby cennymi przekazami.

Peter Bunzl stworzył powieść z wyjątkowo zgrabnie przeplatającymi się motywami przygody, sensacji i fantastyki. Połączył świat ludzi i maszyn, jednym odebrał coś z prawdziwych emocji i wolności decydowania, drugim dał prawo do pełnego odczuwania i zdolność do samodzielnego myślenia. Zarówno w klimacie, jak i w fabule, wszystko zostało niemal perfekcyjnie dopracowane, nie było wadliwych części, nawet jeśli dotykały delikatnych materii ludzkiego i mechanicznego życia. Mnóstwo się dzieje, marzenia splatają się z rzeczywistością, szybujemy w przestrzeni powietrznej, ale też twardo stąpamy po ziemi. Incydentom nie ma końca, cieszą efektownością, czasem oszałamiają, kiedy indziej zapierają dech w piersi. Starania autora docenią zwłaszcza młodzi czytelnicy. Pewne uproszczenia w opisie technologii wychwycą jedynie starsi sympatycy.

Para trzynastolatków staje przed ciągiem wymagających wyzwań. Chłopak i dziewczyna sporo przeszli w życiu, los nie zawsze się do nich uśmiechał. Teraz mierzą się z własnymi i cudzymi słabościami. Podejmują walkę z wyjątkowo niebezpiecznymi wrogami. Obserwujemy narodziny pięknej przyjaźni, zrozumienia i akceptacji, scalanie związku szacunkiem i odpowiedzialnością. Lily i Robert, wraz z ich towarzyszem, mechanicznym lisem Malkinem, starają się dotrzeć do najpilniej w świecie strzeżonej tajemnicy, uciekają przed złymi osobami zdolnymi do wszelkich uczynków, pakują się w niezłe tarapaty. Poznają, co tak naprawdę stanowi o sile, odwadze i determinacji, co wymazuje samotność i przerażenie. A wszystko w wiktoriańskim klimacie.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura młodzieżowa, wiek 11+, fantastyka, 378 stron, premiera 10.11.2017 (2016)
tłumaczenie Tomasz Illg
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akapit Press.

13 komentarzy:

 1. To jest coś, co na pewno chciałabym przeczytać. Ostatnio pochłaniam literaturę dla najmłodszych i chętnie sięgnę i po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry tłumacz, więc książka musi być wyjatkowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki nie ocenia się po okładce, ale ta od razu przyciągnęła moją uwagę. Chociaż fantastyka to mój słaby punkt to zerknęłabym chętnie do tej opowieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja lubię fantastykę, bardzo. I okładka faktycznis śliczna.

   Usuń
 4. Zapowiada się świetnie. Zaciekawiłaś mnie!

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam taki rodzaj fantastyki, na pewno się skusze <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam jeszcze o tej młodzieżowej publikacji, jednak postaram się mieć ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna propozycja z której skorzystam kupując książkę dla chrześnicy

  OdpowiedzUsuń
 8. Pewnie fajna adaptacja filmowa byłaby ? Tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja dzięki synkowi o wiele lepiej orientuję się w literaturze dla dzieci,niż w książkach dla dorosłych ;) Ta to jeszcze nie nasza kategoria wiekowa,lecz zapisuję sobie na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo się dzieje w tej książce. Mimo przeciwności losu, widać, że jest zaangażowanie bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 11. co prawda mój syn konczy w tym roku 9 lat, ale Pottera już wciąga, więc myślę że i ta by mu sie spodoboła :) chyba kupię mu przy najbliższej okazji. Zresztą sama chętnie ją przeczytam, zeby móc z nim o niej r]porozmaiwać :) Kinga

  OdpowiedzUsuń