czwartek, 13 stycznia 2022

DOBRE WYCHOWANIE

AMOR TOWLES

"Właściwe wybory są z definicji środkami, za pomocą których życie konkretyzuje stratę."

Od kilku tygodni kierowałam na książkę oko, intuicja podpowiadała, aby poczekać na odpowiedni moment, kiedy poddam się spokojnym rytmom codzienności i pragnieniu przeniesienia się w czasie. Cieszę się, że wytrwałam w postanowieniu, gdyż powieść okazała się tego warta, spełniła oczekiwania, pozostawiła z uczuciem czytelniczej satysfakcji. Amor Towles dołożył wszelkich starań, abym przeniosła się do przełomu lat trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku, do nowojorskiej elity, gdzie nie umilkły echa wielkiego kryzysu gospodarczego a już złowrogo przenikały do społeczeństwa wojenne symptomy. Komfortowo spasowałam się z narracją, zgrabnie prowadziła po opowieści, nadawała jej szczególnego blasku, tworzyła sugestywne obrazy i rewelacyjnie wbijała się w klimat oddawanych czasów. 

Relacja dojrzałej kobiety o tym, jak wyglądała młodość, jak postrzegała rówieśników, jakimi kierowała się wartościami, cechowała się pięknie uwypuklonymi marzeniami, pragnieniami i nadziejami. Oprowadzała po dawnym świecie z wyczuciem, spostrzegawczością i zrozumieniem ludzkich indywidualności. Słodkie i gorzkie nuty z zręcznie miksowały się, przekonująco nadawały barw ludzkim losom, czyniły postaci bliskimi postrzeganiu czytelnika. Nie zabrakło kontrastów w osobowościach bohaterów, różnorodnego spojrzenia na życie, odmiennych uwarunkowań środowiskowych. Młodość przepełniała każdą stronę powieści, i choć nie wszystko układało się tak, jak życzyłaby sobie narratorka, to nieustannie wyczuwałam ogromny sentyment do tego, co minęło, sympatię do dawnych znajomości i przyjaźni, a także szacunek wobec decyzji i postaw. 

Kate korzystała z życia, niekiedy błądziła, czasem brakowało jej odwagi, często zaskakiwała samą siebie, ale zawsze była sobie wierna w poszukiwaniu spełnienia. Wyczuwałam w niej wyrozumiałość i mądrość, ciepłe serce i otwartość, głód i poszukiwanie. Jej portret ukazał się w wyrazistych barwach, ale też roztaczał przyjemną aurę tajemniczości, co mocno przyciągało. Osoby krążące wokół niej również dawało się zauważyć i bliżej poznać, nadawały znaczący ton wielu zdarzeniom. Podróż Kate w nieznane okazała się nader interesująca, sympatycznie wciągnęła, ale też skłoniła do kilku cennych spostrzeżeń i refleksji. Miałam wrażenie, że każdy z nas, na jakimś etapie życia, trafia na własny Nowy Jork, który potrafi wywrócić świat do góry nogami, i przekonuje się, że tym światem rządzą ci, których pragnienia górują nad potrzebami.

5/6 - koniecznie przeczytaj
literatura współczesna, 368 stron, premiera 24.11.2021 (2011), tłumaczenie Anna Gralak
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova.

22 komentarze:

 1. Zadziwiające jak z perspektywy lat postrzegamy to, co było. Mam wrażenie, że ta historia jest bliska wielu z nas. Ja z ogromną przyjemnością po nią sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nabrałam ochoty na tą książkę i nie zawaham się jej przeczytać :)

   Usuń
 2. Oj zdecydowanie muszę po to sięgnąć, naprawdę od dawna zadna treść ksiazki mnie tak nie zaciekawiła jak ta ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak czasem mam. Widzę i myślę,,to jest to!".

   Usuń
  2. Ja tak mam z literaturą faktu.

   Usuń
 3. Uwielbiam książki, które skłaniają do refleksji. Chętnie ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie są to moje klimaty, więc cięzko mi się wypowiedzieć. Myślę, że mojej siostrze mogłaby się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam okazję zapoznać się z tą powieścią i jestem zachwycona tym wydaniem.

   Usuń
 5. Zastanawiam się czy ta historia przypadła by mi do gustu, ma w sobie coś ciekawego. Może w wolnej chwili zwrócę na nią uwagę

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i bardzo mi się podobała. Cieszę się, że Tobie też.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna świetna pozycja, na którą warto przeznaczyć czas. Rozejrzę się za innymi tytułami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię różnorodne książki, a ta brzmi intrygująco. Chętnie dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Paulina Kwiatkowska13 stycznia 2022 21:10

  Twórczość tego autora jest dla mnie jeszcze całkowicie obca, ale jest się czym zachwycić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta pozycja mnie zainteresowała, zapisuję i z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałem Dżentelmena w Moskwie, bardzo dobra lektura, no i po twojej recenzji nabędę Dobre wychowanie. Swoją drogą zauważyłem, że inaczej (punktowo) oceniasz książki tutaj i na lubimyczytac.pl.
  Przykładowo tej książce dałaś na lubimyczytac. pl 7/10, co w przeliczeniu daje ocenę pomiędzy 4, a 4,5/6. :) Jeszcze jedna ciekawostka, pod koniec poprzedniego roku Towles wydał nową bardzo dobrze przyjętą powieść The Lincoln Highway. Kto wie, kiedy się u nas pojawi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podchodzę z matematyczną dokładnością do przełożenia wystawianych ocen, po prostu skala na LC jest większa, zatem poszerzyłam zakres cech przy ocenianiu wrażeń czytelniczych, stąd surowszy osąd na LC. :) Mam nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na nowa książkę autora. :)

   Usuń
  2. Bardzo lubię twój BLOG i zazdroszczę szybkości pochłaniania książek

   Usuń
 12. Na pewno przeczytam, bo jestem jej bardzo ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 13. Przepiękne książka, po którą sama kiedyś sięgnę. Myślę, że to podstawowy problem, że nie umiemy cieszyć się życiem i czerpać z niego pełnymi garściami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ładna okładka, widzę że warto zgłębć także treść tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czasem warto się przełamać i kierować sercem a nie rozumem :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Choć książkę oceniałaś wysoko, to z przykrością muszę przyznać, że jej nie przeczytam. Nie lubię powieści z tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń